عوامل ایجاد بوی نامطبوع در مناطق غربی شهر یاسوج مشخص شدند
عوامل ایجاد بوی نامطبوع در مناطق غربی شهر یاسوج مشخص شدند

توازن؛ به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، طهمورث گودرزی صبح امروز در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج با اشاره به انتشار برخی از مطالب  و اخبار در  تعدادی از  سایت‌های استانی در مورد منشا بوی بد در برخی از مناطق شهر یاسوج اظهار داشت: در این مطالب که هیچگونه پشتوانه […]

توازن؛

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، طهمورث گودرزی صبح امروز در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج با اشاره به انتشار برخی از مطالب  و اخبار در  تعدادی از  سایت‌های استانی در مورد منشا بوی بد در برخی از مناطق شهر یاسوج اظهار داشت: در این مطالب که هیچگونه پشتوانه فنی و علمی ندارند گاهاً آب و فاضلاب و  سیستم تصفیه خانه فاضلاب  شهر  یاسوج متهم می‌شوند که این موضوع از اساس اشتباه و غیرواقعی است.

وی عنوان کرد: تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج از نوع لاگون هوادهی و سیستم هوازی  است و  در این سیستم موادی که تولید می‌شوند دارای بوهای آزار دهنده نمی‌باشند مگر اینکه بواسطه قطع سیستم هوادهی به مدت بیش از ۴ ساعت، سیستم بی‌هوازی شده و ایجاد بو کند.

گودرزی ابراز کرد: شرکت آب وفاضلاب برای جلوگیری از این موضوع  و رفع مشکل قطعی برق اقدام به نصب دیزل ژنراتور اضطراری نموده که بلافاصله بعد از هرگونه نوسان قطعی و نوسان در شبکه برق، سیستم دیزل ژنراتور وارد مدار می‌شود تا در روند تصفیه فاضلاب خللی ایجاد نشود.

 وی با بیان اینکه بوی فاضلاب تازه و ورودی به تصفیه خانه در حدی نیست که در سطح وسیع منتشر شود تصریح کرد: برخی از لجن کش‌های به صورت غیرمجاز  با رها کردن فاضلاب‌های سپتیک خانگی در  خطوط انتقال فاضلاب سبب ایجاد مشکلات فنی در روند تصفیه فاضلاب می‌شوند.

گودرزی یادآور شد: ورود فاضلاب‌های سپتیک توسط تانکرهای تخلیه فاضلاب خانگی و صنعتی به شبکه و خطوط انتقال فاضلاب شهری باعث خروج گاز از  فاضلاب و تجمع آن در منهول و نهایتاً خروج به محیط بیرونی می‌شود که باعث ایجاد بو در مناطق  اطراف و بالا دست خواهد  که البته  آبفای استان هم به جد با مسببین این کار غیرقانونی  برخورد کرده و راهکارهای لازم را برای رفع این نقیصه و  قانون شکنی ارائه داده است.

وی با اشاره به دومین عامل ایجاد بوی  نامطبوع در مناطق پایین دست و غربی شهر  یاسوج گفت:  فاضلاب‌های سطحی رها شده در پائین دست این شهرک‌ها و سپتیک شدن آن ‌ا در نهایت سبب ایجاد بو بد بویژه در هنگام شب می‌شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: ساکن شدن فاضلاب‌های سطحی در پایین دست سبب تولید مواد بودار بویژه هیدروژن سولفوره می‌شود.

گودرزی در مورد دلیل انتشار  بوی نامطبوع در هنگام شب و پس از غروب آفتاب نیز توضیح داد و گفت:  صعود گازها در هوای گرم بصورت عمودی بوده و شب هنگام که هوا رو به خنکی می‌رود  حرکت گازها بصورت افقی است و همین مسئله سبب می‌شود گازها توسط باد به سمت منازل مسکونی و محلات اطراف آن هدایت شوند.

وی از تمام کارشناسان صاحب‌فن، اصحاب رسانه و شهروندان دعوت کرد تا برای پی بردن به صحت و سقم حرفای مطرح شده، از روند کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج بازید به عمل آورند.

انتهای پیام/ن

—–
این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است:لینک منبع
—–