کاهش ۶۶ درصدی جرائم قتل در گچساران
کاهش ۶۶ درصدی جرائم قتل در گچساران
درآئینی که از خبرنگاران فعال شهرستان گچساران به همت دادگستری و نیروی انتظامی برگزار شده بود تجلیل به عمل آمد و فرمانده انتظامی گچساران از کاهش جرم قتل در گچساران خبر داد و گفت: جرم قتل در این شهرستان 66 درصد کاهش یافته است.

به گزارش توازن، سرهنگ سید محمد موسوی در این آیین ، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و شهادت شهید محمود صارمی، با اشاره به حساسیت کار خبرنگاران اظهار داشت: اصلی ترین وظیفه خبرنگاران انتقال پیام انقلاب اسلامی وخدمات نظام به مردم و انعکاس حرف دل مردم به گوش مسئولان است.

موسوی با بیان اینکه اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولین شناخته می شوند و چشم بینا و گوش شنوای مردم هستند، گفت: رسانه معتمد مردم است و اهالی رسانه باید تلاش کنند که درد، گرفتاری ها و مشکلات مردم را با شفافیت به مسئولین منتقل کنند.
وی با بیان اینکه، دغدغه اصلی خبرنگاران باید همواره پیشرفت شهرستان در سایه همدلی و تعامل سازنده بایکدیگر و مسئولین باشد، افزود: انتقادهای سازنده، دلسوزانه و همراه با ارائه پیشنهادهای دقیق توسط خبرنگاران عامل توسعه شهرستان خواهد بود.
فرمانده انتظامی گچساران تصریح کرد: خبرنگاران می توانند اخباری را انتخاب و درج کنند که مردم را دل گرم کرده و دراه امنیت جامعه قدم بردارند.
موسوی عنوان کرد: در حرفه خبرنگای باید اخلاص وجود داشته و بدور از اغماض و مسائل شخصی قلم به کار برده شود.
وی گفت: امنیت مردم جزء وظایف نیروی انتظامی و ایجاد آرامش در شهر به عهده خبرنگاران و نوع اطلاع رسانی آنها است.
فرمانده انتظامی گچساران خاطر نشان کرد: بخشی از احساس امنیت که در جامعه وجود دارد به خاطر زحمات خبرنگاران سخت کوش و پرتلاش است.
موسوی بیان کرد: وضعیت امروزی که در شهرستان با همت مسوولان و شما خبرنگاران حاکم شده وضعیت مطلوبی است.
وی افزود: در حال حاضر به نقطه‌ای که مد نظر رهبری بوده امروز به آن رسیده‌ایم و ملت و نظام همه در کنار هم و با هماهنگی و یک ‌دلی د رکنار هم هستند.
فرمانده انتظامی گچساران در ادامه از برخورد قاطع و قانونی با مجرمان و قانون شکنان در این شهر خبرداد و گفت: با اقدامات انجام شده، در زمینه جرائم قتل شاهد کاهش ۶۶ درصدی ، در زمینه تیراندازی به افراد و غیره کاهش ۱۱ درصدی، در نزاع کاهش ۱۱ درصدی را در شهرستان شاهد هستیم.
موسوی اضافه کرد: آمار سرقت در سالجاری افزایش داشته و ۷۰درصد از سرقت‌ها خرد بوده و به طور میانگین از ابتدای سالجاری تاکنون چهار فقره سرقت در روز در شهرستان صورت گرفته است.
وی اظهار کرد: درکشف سرقت ۵۳ درصد افزایش داشته و در این خصوص نیز دستگیری سارق هفت درصد افزایش داشته است.
فرمانده انتظامی گچساران ابراز کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۱۹۴ میلیارد و ۵۴۴میلیون و ۸۲ هزار و ۵۰ ریال کالاهای قاچاق در این شهرستان کشف و ضبط شده است.
موسوی بیان کرد: در این زمینه ۱۷۰ نفر دستگیر و به مراجع قضائی ارجاع داده شده اند و بیش از ۶۷دستگاه خودرو متوقف و به پارکینگ انتقال داده شده است.

وی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۹ هزار و ۲۶۱ مورد تماس مردمی با ۱۱۰ انجام گرفته که از این میزان تماس‌ها ۷۰درصد عملیاتی شده است.
موسوی اظهار کرد: در سالجاری ۲۴۶کیلوو ۸۰۰گرم انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد و در این خصوص نیز۳۰ نفرقاچاقچی دستگیر و۱۴۰ نفر خرده فروش، ۱۸۳ نفر قاچاقچبان مواد مخدر و توزیع کننده دستگیرو ۶ باند مواد مخدر در این شهرستان منهدم شد.
وی افزود: دراین خصوص نیز ۵۶ خودرو توقیف شده است.
فرمانده انتظامی گچساران خاطر نشان کرد: ۳۷درصد تماس‌های مردمی با شماره ۱۱۰ نیروی انتظامی افزایش داشته در حالی که سال گذشته بیش از ۶ هزار تماس با نیروی انتظامی انجام گرفته است.
موسوی بیان کرد: ایجاد گشت رضویون امسال اجرا شد که این طرح به منظور ایجاد امنیت در محلات و مناطق مختلف شهری در حال انجام عملیات هستند.
وی افزود: نیروی انتظامی برابر قانون در این موضوع دخیل است و اگر سرنشین خودرو و یا راننده رعایت حجاب نداشه باشد بلافاصله در سیستم ثبت و برخورد صورت خواهد گرفت.
موسوی بیان کرد: برگزاری انتخابات در سالجاری یک امر مهم است و نیروی انتظامی وابسته به هیچ جناح و دستگاه خاصی نیست ، ایجاد امنیت انتخابات و اجرای منویات مقام معظم رهبری هدف اصلی نیروی انتظامی است.

***فضا برای درج اخبار باز میشود


در این مراسم رئیس دادگستری شهرستان گچساران با گرامی داشت روز خبرنگار گفت:خبرنگاران امانتداران امینی هستند که برای اعتلای میهن اسلامی ودر راستای انعکاس مشکلات مردم تلاش کرده واز جایگاه معنوی خاصی برخوردارند.
رضا غریب‌پورجهان آباد با بیان اینکه بنا و سیاست دستگاه قضا این است که فضا برای درج اخبار باز شود افزود: حرفه خبرنگاری همانند قضاوت و نیروی انتظامی بسیار حساس و سخت است.
وی بیان کرد: در فضایی که بایستی به صراحت نظر داده شود و جامعه امروز جامعه‌ای است که به نحوی دوست دارند از آن تعریف شود، به این جهت کار خبرنگاری سخت است.
رئیس دادگستری شهرستان گچساران با اشاره به برگزاری انتخابات در سالجاری تصریح کرد: بنا و سیاست دستگاه قضا این است که فضا برای درج اخبار باز شود.
غریب پور جهان آباد عنوان کرد: خبرنگاران در درج و نقل مطالب همان‌گونه که بیان شده مطالبات را به نحو احسن و با دقت درج شود تا تاثیری بیشتری داشته و حرمت افراد حفظ شود.
وی گفت: تلاش کنید تا با درج خبر با آبروی اشخاص لطمه ای وارد نشود و کسی ترور شخصیتی نشود.
رئیس دادگستری شهرستان گچساران خاطر نشان کرد: وظایف دستگاه قضا رسیدگی به جرائم از جمله جرائم انتخابات بوده واولویت اصلی مشارکت حداکثری در انتخابات و صحت و سلامت برگزاری انتخابات است.

***مبارزه با مفسدین اجتماعی و اداری؛ اولویت دادستانی


دادستان عمومی و انقلاب گچساران نیز در این نشست ضمن گرامیداشت و تبریک روز خبرنگار ، مبارزه با مفسدین اجتماعی و اداری در هر سطحی را از اولویت های کاری دادستانی این شهرستان اعلام کرد.
امیر حمزه بازیار عتماد مردم را بزرگترین دارایی قوه قضائیه دانست و گفت: مردم باید دادسراها و دادگستری را ملجاء و پناهگاه خود در مقابل ظلم و بی قانونی بدانند.
وی افزود: همواره انتخابات مجلس شورای اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت خاصی برخوردار است.
بازیار تاکید کرد: خبرنگاران در انتقال مطالب کاندیدا نهایت دقت را کنند.


دادستان عمومی و انقلاب گچساران نیز در این نشست ضمن گرامیداشت و تبریک روز خبرنگار ، مبارزه با مفسدین اجتماعی و اداری در هر سطحی را از اولویت های کاری دادستانی این شهرستان اعلام کرد.
امیر حمزه بازیار عتماد مردم را بزرگترین دارایی قوه قضائیه دانست و گفت: مردم باید دادسراها و دادگستری را ملجاء و پناهگاه خود در مقابل ظلم و بی قانونی بدانند.
وی افزود: همواره انتخابات مجلس شورای اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت خاصی برخوردار است.
بازیار تاکید کرد: خبرنگاران در انتقال مطالب کاندیدا نهایت دقت را کنند.

وی ادامه داد: انتشار اخبار دادگستری و اخبار را از منابع موثق دریافت کنید و به نقل این اخبار را منتشر کنید.
دادستان عمومی و انقلاب گچساران اضافه کرد: شکایاتی از برخی خبرنگاران از سوی برخی مسوولان به دادسرا صورت گرفته که در این زمینه شعبه ویژه برای رسیدگی به شکایات از خبرنگاران انجام گرفته است.
بازیار تصریح کرد: تاجایی که امکان آن وجود داشته از خبرنگاران حمایت و مسوولان را منصرف کرده‌ایم.
وی گفت: امروزه بسیاری از اخبار از سوی فضای مجازی منتشر می‌شود که در این زمینه انتظار می‌رود در انتقال مطالب دقت و واقعیت‌ها بیان شود و آن چه که دغدغه مردم است بیان کنید.
مدعی العموم گچساران بر نگاه تحقیقی و پژوهشی به موضوعات توسط رسانه‌ها و پرهیز از نگاه سطحی تاکید کرد و بیان داشت: رسانه‌ها با شناخت دقیق ازآسیب‌های اجتماعی و ارائه راهکار می‌توانند در کاهش آسیب‌ها موثر واقع شوند و اگر این مهم به درستی انجام شود وضعیت جامعه بهتر خواهد شد.
به گزارش توازن در پایان به مناسبت ۱۷ مردادماه، سالروز شهادت شهید محمد صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و روز خبرنگار توسط دادگستری و نیروی انتظامی شهرستان گچساران از خبرنگاران فعال این شهرستان تقدیر وتجلیل به عمل آمد.

خبر: آرش کنارکوهی