گزارش تصویری؛ بازدید معاون رییس جمهور و تاجگردون از منطقه محروم پیجاب
گزارش تصویری؛ بازدید معاون رییس جمهور و تاجگردون از منطقه محروم پیجاب
محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بهمراه استاندار، نمیانده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران اجرایی از از جاده منطقه محروم پیجاب در شهرستان باشت بازدید و از نزدیک با مشکلات اهالی این منطقه آشنا شدند.

به گزارش توازن ، محمد امید روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از جاده منطقه محروم پیجاب در شهرستان باشت در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه دولت توجه ویژه ای به بخش اشتغال روستایی دارد گفت: ۱۵۰ هزار ذفرصت شغلی از سال گذشته تاکنون برای روستایان کشور ایجاد شده است.
وی ادامه داد:نرخ بیکاری در روستاهای کشور از ۸.۲ درصد در سال ۹۶ به۷.۹ درصد در سال جاری کاهش یافته که نشان دهنده کاهش سه دهم درصدی در دو سال گذشته است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود :بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال این تعداد افراد در مناطق روستایی کشور پرداخت شد.
امید اظهار داشت: ۱۸۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان اختصاص داده شده که تا پایان سال جاری به روستایان پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد: با پرداخت این میزان تسهیلات فرصت شغلی برای اشتغال بیش از ۳۰۰ هزار نفر روستایی فراهم می شود.
امید گفت: از این میزان تسهیلات اشتغالزایی بیش از ۱۰ درصد معادل ۱۸ میلیارد ریال در قالب سرمایه در گردش به نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر پرداخت خواهد شد.
وی ابراز کرد: اشتغال در روستاها در رفع معضل بیکاری، افزایش میزان تولید و افزایش سرمایه ملی موثر خواهد بود.
امید افزود: با ایجاد این تعداد شغل نرخ بیکاری در مناطق روستایی چهار تا پنج درصد کاهش می یابد.
وی بدون اشاره به آمار گفت: نرخ اشتغال در روستاهای کشور نسبت به سال ۹۶ ، ۲۰ درصد افزایش داشته است.
امید تصریح کرد: این میزان تسهیلات با سود چهار تا ۶ درصد با بازپرداخت ۹ ساله در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این بازدید گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به زیر ساخت های روستایی بویژه در مناطق کمتر توسعه یافته دارد.
حسین کلانتری با بیان اینکه روستاها در توسعه ملی می توانند نقش مهمی داشته باشند گفت: با توجه به تحریم ها دولت تدبیر و امید تاکنون در زمینه توسعه زیر ساخت های روستایی گام های مهمی برداشته است.
وی تصریح کرد: ساخت راه ارتباطی منطقه سخت گذر پیچاب به شهر باشت به طول ۱۵ کیلومتر هم اکنون در دست اجراست.
کلانتر اظهار داشت: تاکنون پنج کیلومتر از این راه روستایی به بهره برداری رسیده و زیرسازی پنج کیلومتر دیگر انجام شده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون این طرح بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار امسال به این طرح ملی اختصاص داده شده است.

وی ابراز کرد: با اجرای این طرح جاده ارتباطی باشت به روستای پیچاب از ۱۳۰ کیلومتر به ۹۰ کیلومتر کاهش یافته است.
کلانتر تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح ۲۲ روستا با جمعیت ۶۰۰ نفر از مزایای آن یعنی کاهش مسیر جاده، کاهش میزان مصرف سوخت و ایمنی جاده ای است بهره مند می شوند.
وی بیان کرد: رفع نقاط حادثه خیر و ایمن سازی و روکش آسفالت این مسیر دسترسی اهالی این روستاها را به شهرستان باشت آسان تر می کند.
مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه کیلومتر از را روستایی پیچاب امسال به مناقصه خواهد رفت.
عبدالمجید نژاد صفوی گفت: در این پروژه ملی یک دهنه پل ۳۰ متری در دست اجراست.
وی ابراز کرد: در صورت تامین ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار عملیات اجرایی ۱۲ کیلومتر دیگر از این راه روستایی آغاز خواهد شد.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در این بازدید به خدمات دولت در مناطق کمتر توسعه یافته اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید به ۱۳ روستای در منطقه سخت گذر پیچاب از نعمت برق بهره مند شدند.
غلام رضا تاجگردون گفت: این تعداد روستا با اعتباری بیش از ۶۰ میلیارد ریال از نعمت برق پایدار برخوردار شده اند.
وی بیان کرد: برخی از این روستاها با استفاده از شبکه ها و بعضی دیگر با بهره گیری از نیروگاه های خورشیدی یک کیلوواتی از نعمت برق بهره مند شدند.
تاجگردون افزود: بیش از ۳۵۰ خانوار در این روستاها سکونت دارند که در دولت تدبیر و امید برای اولین بار خانه های آنان از نعمت روشنایی بهره مند شد.
وی گفت: روستاهای دیمکوه ، پهزیر ، اشکفت شاه علیا و سفلی ، شهرک خوزیون ، ده توت ، چوبکنم و زیرکوه از جمله این روستاهاست.

خبر: آرش کنارکوهی