تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال  تسهیلات اشتغال روستایی در کشور پرداخت شده
تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال  تسهیلات اشتغال روستایی در کشور پرداخت شده
نشست دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای گچساران و باشت با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در سالن فرمانداری دوگنبدان برگزار شد.

به گزارش توازن ، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری عصر پنجشنبه در نشست با دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاهای گچساران و باشت اظهار داشت:تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی از محل صندوق توسعه ملی در کشور پرداخت شده است.
امید اظهار داشت: ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از تسهیلات اشتغال روستایی در مرحله انعقاد تفاهم نامه است که تا پایان آذر ماه پرداخت خواهد شد.
وی افزود:در سال ۹۷ در راستای ایجاد اشتغال روستایی ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ویژه اشتغال روستائیان اختصاص داده شده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: که این میزان با تجمع بانکی بالغ بر ۱۸ هزارمیلیارد تومان است که تا کنون ۱۳ هزار میلیارد تومان آن آزاد سازی شده و از این میزان نیز بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان پرداخت گردیده است.
امید اضافه کرد: در حال حاضر در کشور اشتغال روستایی ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: پیش بینی می شود با وجود این میزان اعتبارنرخ اشتغال روستایی ۳ درصد و اشتغال کشور نیز ۱ درصد کاهش پیدا کند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: با وجود این خدمات ارزنده مهاجرت معکوس از شهر به روستا در کشور رخ داده است.
امید خاطرنشان کرد: ما نتوانستیم ظرفیت اشتغال را در روستاها به خوبی اجرا کنیم.
وی عنوان کرد: علی رغم خدمات خوب و اقدامات مهمی که نظام جمهوری اسلامی در روستاها انجام داده جمعیت روستایی در کشور کاهش داشته است.
امید عنوان کرد: تسهیلات اشتغال روستایی با سود چهار تا ۶ درصد با بازپرداخت ۹ ساله در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد.
وی افزود: در سال ۹۷ در کشور از ۲۳۰ واحد بوم گردی به ۱۸۵۰ واحد رسیده ایم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: در سال ۹۷ از محل منابع اشتغال روستایی بیش از ۱۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.
وی بیان کرد: اگر بتوانیم کل اعتبارات عنوان شده را در سالجاری جذب کنیم می توانیم امسال نیز ۱۵۰ هزار فرصت شغلی روستایی ایجاد کنیم.
وی بیان کرد: در۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور زیرس روستایی آب، بهداشت، راه، گاز و ارتباطات ما بالای ۹۰ درصد است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: زیر ساختهایی مانند برق در ۶۲ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار در کشوربه ۸۴ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: در اول انقلاب اسلامی بالغ بر ۶۵ درصد از جمعیت ما در روستاها زندگی می کردند ولی در حال حاضر این میزان به ۲۵ درصد رسیده است.
امید با اشاره به اینکه۳۰ درصد از روستاهای کشور تا کنون به شهر تبدیل شده اند بیان کرد: ما تخلیه روستاها را در کشور شاهد بودیم و دولت نیز بحث اشتغال روستایی را در کشور کلید زده است.
وی گفت: در مجموع در چند سال اخیر از وجود تشکیل دهیاری ها ۲۰ هزار میلیارد تومان به دهیاریها کمک شده که از این میزان ۱۷ هزار میلیارد تومان آن در دولت تدبیر و امید بوده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: دهیاریها تجربه موفق در روستاها بوده به طوریکه آنها می توانند مسائل روستاها را پیگیری کنند.
امید اضافه کرد: در خصوص بیمه دهیاریها گام های خوبی برداشته شده و طرح آن نیز در هیأت دولت مطرح گردیده است.
وی گفت: در کشور ۳۶ هزار مجموعه دهیاری فعالیت دارد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: بیش از ۶ هزار میلیارد تومان برای منابع روستاها در کشور پیش بینی گردیده اشت.
امید بیان کرد: هم اکنون ۲۱ میلیون نفر در روستاهای ایران ساکن هستند.
وی در مورد استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: هم اکنون ۶۰۱ دهیاری در این استان وجود دارد که کارگروهی از استان دعوت کردیم تا برای توسعه اشتغال و زیرساخت های روستایی این استان برنامه ریزی کنند.
امید گفت: این سفر و بازدید از محروم ترین مناطق استان از دستاوردهای تلاش این کارگروه است.
در این نشست دهیاران شهرستان های گچساران و باشت مشکلات روستاهای خود را مطرح کردند.
گچساران و باشت در زمینه آب روستایی رتبه دوم استان را در اختیار دارند
*استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت : براساس آمار موجود شهرستان های گچساران و باشت در زمینه های انتقال آب کشاورزی، گازرسانی،برق رسانی و آب آشامیدنی مقام نخست کهگیلویه و بویراحمد را دارند و در زمینه آب روستایی هم نیز این دوشهرستان ا رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده اند.
حسین کلانتری افزود : شهرستان های گچساران و باشت براساس آمار موجود در زمینه های انتقال آب کشاورزی، گازرسانی،برق رسانی و آب آشامیدنی مقام نخست کهگیلویه و بویراحمد را دارند.
وی بیان کرد: در زمینه آب روستایی نیز این شهرستان ها رتبه دوم استان را در اختیار دارند.
کلانتری افزود : در زمینه اجرای تعداد طرح های هادی شهرستان گچساران مقام نخست استان را در اختیار دارد.
وی اظهار داشت : بررسی های صورت گرفته نشان می دهد شهرستان های گچساران و باشت در بیشتر زیرساخت های روستایی مقام نخست استان را دارند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:شهرستان گچساران با ۲۳ درصد جمعیت روستایی کمترین تعداد روستا نشین و شهرستان باشت با ۴۸درصدجمعیت روستایی بیشترین تعداد روستا نشین استان را دارد.
کلانتری با اشاره به برخی از مشکلات در مناطق روستایی شهرستان های گچساران و باشت بیان کرد: توسعه بیشتر مناطق روستایی در این شهرستان ها نیازمند کار گروهی است.
وی گفت: ۲۷هزار نفر در دستگاه های اجرایی استان خدمتگزار مردم هستند که تعامل این کارمندان ظرفیت خوبی برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم افزایی بیشتر دهیاران، شوراهای اسلامی و دستگاه های اجرایی ضرورت ارائه خدمات بیشتر به مردم است.
وی بیان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد ۶۰۱ دهیار فعالیت دارند.
منابعی که به بحث اشتغال روستایی تخصیص داده شده بود جذب شده است
*در ادامه نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تمام تلاش خود را در بخش اشتغال روستایی در روستاها به کار برده است.
وی بیان کرد: در بحث اشتغال روستایی منابعی که به این امر تخصیص داده شده بود جذب شده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: باید تلاش کرد تا منابع را به سمت اشتغال هدایت کرد.
تاجگردون عنوان کرد: در تخصیص اعتبارات باید اول ۲۹ درصد اشتغال اختصاص داده شود تا استانها در این بخش تقویت شوند.
وی گفت: وقتی طرح های تبدیلی اجرا می شود به دنبال آنها نیز اشتغالزایی رخ خواهد داد.
نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه سد چم شیر ۱۶۵ میلیون متر مکعب آب برای دو شهرستان گچساران و باشت تخصیص داده شده است.
تاجگردون بیان کرد: برای ۷۰ میلیون متر مکعب ان نیز طرح هایی در این دو شهرستان تعریف شده که امور آب آن را نیز اجرا خواهد کرد.
وی افزود: ۸ هزار هکتار از اراضی شهرستان گچساران نیز تأمین آب خواهد شد.
تاجگردون اضافه کرد: در آینده نزدیک نیز بالغ بر ۲۵ هزار هکتار از اراضی شهرستانهای گچساران و باشت از دیم به آبی تبدیل می شود
وی تصریح کرد :زیرساخت های اولیه در بیشتر مناطق روستایی این شهرستان ها انجام شده و شهرستان باشت هم به سرعت در حال پیمودن مسیر توسعه روستایی است.
تاجگردون افزود: ایجاد اشتغال پایدار مهمترین دغدغه مردم و مسئولان شهرستان های گچساران و باشت است.
وی با اشاره به اعتبارات خوب عمرانی اختصاص یافته به شهرستان های گچساران و باشت در سال جاری گفت: ۲۰درصد سهم اعتبارات فنی اعتباری فرصت خوبی برای توسعه اشتغال در این شهرستان هاست.
تاجگردون تاکید کرد: باید اجرای طرح های اشتغالزایی ادامه یابد تا اثرات توسعه زیرساخت ها در کنار رونق تولید رضایتمندی مردم را تضمین کند.
*فرماندار گچساران نیز در این نشست گفت: هم اکنون ۸۰درصد روستاهای این شهرستان از آب سالم پایدار بهره مند هستند.
علی خوان پایه افزود: از ۵۶ روستای بالای ۲۰ خانوار گچساران ۵۴ روستا از نعمت گاز خانگی بهره مند هستند.
وی تعداد روستاهای بهره مند از گاز در گچساران را ۶۳ مورد ذکر کرد.
فرماندار باشت نیز گفت: با وجود تلاش های چشمگیر و توسعه زیرساخت های رفاهی روستاها اما هنوز مشکلاتی در زیرساخت های اولیه این شهرستان وجود دارد.
سید مسعود مسعود حسینی افزود: ایجاد زیرساخت های جاده های ارتباطی در منطقه پیچاب مهمترین نیاز حوزه روستایی باشت است.
وی بیان کرد: این جاده شش ماه از سال به دلیل ضعف زیرساختی و بارندگی مسدود است.
وی با اشاره به ایجاد چندین مجتمع آبرسانی در روستاهای باشت در دولت تدبیر و امید اجراشده گفت: با وجود این خدمات اما در برخی مناطق بحران آب آشامیدنی وجود دارد.
حسینی گفت: در حوزه تخصیص و انتقال آب کشاورزی خدمات چشمگیری در سال های اخیر در این شهرستان انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه ۱۲۵ درصد از تسهیلات روستایی عشایر در شهرستان جذب شده گفت: پرداخت این میزان تسهیلات رونق خوبی در تولید و اشتغال شهرستان در ایجاد اشتغال شده است.
وی فرسودگی شبکه آب روستایی و تصمیم‌گیری درباره نحوه اجرای طرح های اشتغال از نیازهای توسعه اقتصاد در روستاهای باشت است.