روزگار تلخ عشایر زیلایی بویراحمد +فیلم

توازن؛

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، سه روستای کولند، باغ انجیرک و شهرون زیلایی با جمعیتی افزون بر ۵۰ خانوار واقع در ۱۵۰ کیلومتری یاسوج از داشتن امکانات اولیه همچون راه ارتباطی مناسب و آب شرب محروم هستند.

مسیر کمتر از ۱۰۰ کیلومتری پاتاوه تا زیلایی به دلیل نبود جاده ارتباطی مناسب ساعت‌ها به طول می‌انجامد و عبور و مرور خودروهای بدون کمک در این روستاها امکان پذیر نیست و وسیله نقلیه برای جابجایی اهالی منطقه، خودروی نیسان بوده و البته در فصل زمستان راه ارتباطی روستا بعد از اولین بارش برف و باران مسدود می‌شود.

مسکن ساکنان این روستاها خشت و گلی بوده و در هنگام بارش باران به سختی روزگار می‌گذرانند به گونه‌ای که در فصل زمستان شب‌ را تا صبح باید زیر چکه باران به سر کنند.

اهالی در زمستان به دلیل نبود سوخت(نفت سفید) مجبور به قطع درختان بلوط برای تامین گرمایش منزل خشت و گلی خود هستند زیرا در این زمینه امور عشایر کوتاهی کرده و سوخت مورد نیاز آنان را به موقع نمی‌رساند.

زنان باردار به دلیل نبود جاده مناسب هر لحظه آمادگی مرگ را دارند و اهالی برای تامین آرد باید هزینه ۷۰ هزار تومانی را پرداخت کنند در حالی امور عشایر موظف بوده آراد را با قیمت ۳۵ هزار تومان به این جامعه مولد و کم توقع برساند.

کودکان کولند، باغ انجیرک و شهرون زیلایی تنها تا مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند زیرا به دلیل نبود مدرسه در دیگر مقاطع مجبور به ترک تحصیل و یا مهاجرت به دیگر مناطق هستند.

برای مشاهده فیلم کلیک کنید

انتهای پیام/ن

—–
این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است:لینک منبع
—–

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print
دیدگاه خود را در این زمینه بنویسید:
  1. یوسف حسین پور گفت:

    جاده اش را آسفالت کنید ما خودمون هم پروش ماهی در روستای باغ انجیرک داریم شرایط این ها را درک میکنیم خواهشن جاده اش را آسفالت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.