سفر هیات پارلمانی ایران با سرپرستی تاجگردون به آذربایجان
سفر هیات پارلمانی ایران با سرپرستی تاجگردون به آذربایجان
تقویت روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در دیدار هیات پارلمانی ایران به سرپرستی غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد این کشور بررسی شد.

در این دیدار که امروز (چهارشنبه) برگزار شد، فعالیت و سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی و نیمه دولتی ایران و جمهوری آذربایجان در قالب برخی طرح های اقتصادی و نیز نقش و مساعدت مجالس دو کشور در اجرای این طرح ها مورد بررسی قرار گرفت.

طرفین با ابراز رضایت از افزایش ۷۰ درصد حجم گردش تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، بر روند همکاری بخش خصوصی دو کشور در قالب چند طرح اقتصادی مشترک از جمله فعالیت کارخانه خودروسازی در کوی صنعتی نفتچالا در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو، طرح های در دست اجرای راه اندازی واحد های تولیدی تریلی، داروسازی و قطعات خودروها مرور کردند.

یکی از محورهای عمده مورد مذاکره در این دیدار همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در قالب طرح تکمیل دالان بین المللی شمال – جنوب، اهمیت این طرح برای افزایش ظرفیت های ترانزیتی دو کشور بود.

در این دیدار اهمیت راه اندازی خطوط ریلی قزوین – رشت در خاک جمهوری اسلامی ایران و آستارا – آستارا میان دو کشور و نیز عزم دولت ایران برای اجرای طرح ریلی در دست اجرای رشت – آستارا برای تکمیل دالان شمال – جنوب و افزایش حجم حمل و نقل ترانزیتی در منطقه مورد تاکید قرار گرفت.

توسعه دیگر حوزه های اقتصادی از جمله گردشگری از جمله موضوعات مورد مذاکره در دیدار وزیر اقتصادی جمهوری آذربایجان و هیات ایرانی بود.

هیات پارلمانی ایران به همراه تنی چند از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی امروز برای دیدار دو روزه وارد جمهوری آذربایجان شد، این هیات همچنین از بندر بین المللی بازرگانی جمهوری آذربایجان در منطقه ” الت ” واقع در ۷۰ کیلومتری جنوب باکو بازدید کرد.

دیدار با نائب رئیس مجلس ملی و اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری آذربایجان و ایران، جمعی از بازرگانان ایرانی فعال در جمهوری آذربایجان و بازدید از پارک صنعتی شهر سومقایت در ۳۰ کیلومتری شمال باکو از جمله برنامه سفر هیات ایرانی به این کشور است.

  • منبع خبر : ایرنا