۶ موزه میراث فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد می شود

توازن؛

۶ موزه  میراث فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد می شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه موزه دولتی و سه موزه بخش خصوصی برای نمایش آثار میراث فرهنگی در استان ایجاد می شود.

مسعود شفیعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: موزه باستان شناسی یاسوج، موزه نفت دز گچساران و موزه مردم‌شناسی در دهدشت از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای معرفی میراث فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد است.

وی بیان کرد: موزه باستان شناسی یاسوج با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله نصب ویترین است.

شفیعی تصریح کرد: ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث موزه نفت در شهرستان گچساران اختصاص یافته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: زمین مورد نیاز موزه نفت گچساران تأمین شده و قرار است امسال عملیات اجرایی این طرح آغاز شود.

شفیعی ابراز داشت احداث موزه مردم شناسی دهدشت از دیگر برنامه‌های میراث فرهنگی برای معرفی جاذبه‌های فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دولتی است.

وی همچنین از برنامه ریزی برای راه اندازی سه موزه خصوصی در شهرهای یاسوج، دهدشت و دوگنبدان در آینده نزدیک خبر داد.

شفیعی عنوان کرد مکان مورد نیاز این موزه‌ها با مشارکت بخش خصوصی تأمین شده و برای نگهداری و تأمین دوربین هر موزه ۴۰۰ میلیون ریال هزینه می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این استان با بیش از ۷۶۰ اثر منقول و غیر منقول ثبت شده در آثار ملی ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد موزه دارد.
کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد.
استان کهگیلویه و بویراحمد متشکل از هشت شهرستان ۱۷ شهر و یک هزار و ۷۰۰ روستای دارای سکنه با جمعیت ۷۲۰ هزار نفر در جنوب غربی کشور است.
۶ شهرستان گچساران، کهگیلویه، بهمئی، چرام، لنده، باشت در بخش گرمسیری استان و ۲ شهرستان بویراحمد و دنا در بخش سردسیری در دامنه دنا واقع شده است.

‏۳۲۳۹/‏۸۱۴۳

*این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است.*
لینک منبع

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.