راه های نرفته در مدیریت مصرف برق

توازن؛

راه های نرفته در مدیریت مصرف برق

کارشناسان راهکارهای مختلفی را برای مدیریت مصرف برق که پیشگیری از خاموشی ها و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های کشور حداقل پیامدهای آن است را مطرح می کنند که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، برای تببین راهکارهای مدیریت مصرف برق روز چهارشنبه همایشی در شهرستان گرمسیری گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

دکتر سعادت بهرامی کارشناس و پژوهشگر انرژی در این آئین با اشاره به اینکه مصرف برق کشور روز گذشته از ۵۶ هزار مگاوات گذشت و اینکه امسال هفت هزار مگاوات برق در فصل تابستان کمبود انرژی برق داریم گفت: قیمت گذاری ویژه برق در ساعت‌های پیک مصرف یعنی در ساعت‌های ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ از راهکارهای تجربه شده در جهان برای مدیریت مصرف برق در تابستان است.

وی گفت: این امر مشترکان را تشویق می‌کند تا در ساعت‌های پیک مصرف وسایل برقی غیرضروری خود را خاموش کنند.

این پژوهشگر تصریح کرد: توجه به برچسب‌های انرژی در هنگام خرید لوازم خانگی از دیگر راهکارهای مدیریت مصرف برق است.

او توضیح داد: هر کالا هفت نوع برچسب انرژی دارد که میزان مصرف هر کدام متفاوت است.

بهرامی عنوان کرد: ایران رتبه هجدهم مصرف برق جهان را دارد که سالیانه ۲۲۱ میلیارد کیلو وات ساعت در کشور مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: میزان سرانه مصرف هر ایرانی ۲.۹ مگاوات ساعت برای هر نفر در طول سال است و میزان سرانه جهانی میانگین ۳.۱ مگاوات ساعت دارد که این آمار نشان می‌دهد مشارکت مردم در مدیریت خوب و نیاز به تلاش بیشتری است.

بهرامی اضافه کرد: نیروگاه‌های گازی سیکل ترکیبی، گازی، بخاری و دیزلی دارای بیشترین سهم در تولید برق، برق آبی‌ها ۱۵ درصد و انرژی‌های تجدیدپذیر شامل باد و آب نیم درصد تولید صنعت برق را دارد.

او گفت: ۸۵ درصد از تولید برق کشور با استفاده از سوخت‌های فسیلی است.

بهرامی بیان کرد: جبران هر یکهزار مگاوات ساعت کمبود نیاز انرژی برق در کشور با نیروگاه‌های برق ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

بهرامی با اشاره به ظرفیت‌های بسیار خوب کشورمان در انرژی‌های باد و خورشید گفت: این شیوه نیز از شوه های مرسوم در جهان است که در کشورمان مغفول مانده است.

این کارشناس گفت: هم اکنون از ۷۰ هزار کیلووات ساعت برق تولیدی کشور ۱۵ هزار وات ساعت آن در ۲ ماه از سال آن هم ساعت‌های خاص وارد مدار می‌شود که این امر لزوم استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق را بیشتر کرده است.

او بیان کرد: میزان تلفات برق در کشور ۱۱ درصد است که کاهش هر یک درصد تلفات برق ۷۰ هزار میلیارد ریال صرفه جویی دارد.

این پژوهشگر اظهار داشت: پارسال ۵۷ هزار مگاوات پیک شبکه کشور بوده که امسال ۶۱ هزار مگاوات پیک شبکه برق پیش بینی شده است که شبکه هفت هزار مگاوات کمبود برق دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۰ به دلیل افزایش بار شبکه هشت ساعت کل شبکه برق کشور از خاموش شد بر مشارکت همگانی برای مدیریت مصرف برق تاکید کرد.

بهرامی طرح‌های تشویقی برای واحدهای صنعتی را از دیگر راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی دانست.

وی با اشاره به اینکه دمای آسایش ۲۵ درجه است گفت: دمای کولر روی ۲۳ درجه تنظیم شود.

بهرامی گفت: تنظیم کردن یخچال روی دمای سه و فریزر ۱۵ درجه از دیگر راهکارهای مصرف انرژی در خانه است.

بهرامی افزود: استفاده از لامپ‌های کم مصرف نیز ضرورت دیگر مدیریت مصرف برق است.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: از شاخص ۵۶ هزار مگاواتی برق کشور ۳۸۹ مگاوات آن در استان مصرف می‌شود.

نادر جانی پور افزود: شهرستان گچساران با ۱۷ درصد مشترکان برق کهگیلویه و بویراحمد ۴۳ درصد برق استان را مصرف می‌کند.

کارشناسان بخش انرژی معتقدند: هر کیلو وات برق ۱۵۰ تومان برای شرکت توزیع نیروی برق منطقه‌ای، هزینه در بر دارد که حدود کمتر از نصف آن از مشترکان دریافت می‌شود.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد گفت: شهرستان گچساران به عنوان یکی از شهرستان‌های گرمسیری کشور و این استان هم اکنون ۱۵۰ مگاوات برق مصرفی دارد که نیازمند مشارکت شهروندان برای مدیریت مصرف برق است.
جانی پور، تعداد مشترکان برق در استان کهگیلویه و بویراحمد را حدود ۲۷۰ هزار مشترک ذکر و یادآور شد: از این تعداد ۴۸ هزار و ۱۸۶ مشترک در گچساران از برق استفاده می‌کنند.
وی افزود: از مجموع مشترکان برق در گچساران، ۳۸ هزار و ۹۹۱ اشتراک خانگی، ۶ هزار و ۱۹۹ اشتراک تجاری، هزار و ۸۷۱ اشتراک عمومی، ۵۱۴ اشتراک کشاورزی، ۴۲۶ اشتراک آزاد و ۱۸۵ اشتراک نیز صنعتی است.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد از احتمال خاموشی با برنامه برق در این استان در صورت رعایت نکردن مصرف در تابستان امسال خبر داد.

وی برگزاری همایش‌ها و سمینارهای علمی در محیط‌های آکادمیک دانشگاهی با هدف آگاهی بخشی به شهروندان را اثربخش دانست.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد با برجسته خواندن نقش بانوان در مدیریت مصرف برق، آنان را فرماندهان مدیریت مصرف برق ذکر کرد.
وی تصریح کرد: میزان تلفات برق در کهگیلویه و بویراحمد ۱۲.۸ درصد است.

استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

استان‌های جنوبی کشور به ویژه مناطق گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل رطوبت هوا، گرما به شکل محسوس‌تری آزار دهنده است و خاموشی تأثیر بسیار اثرگذاری بر کیفیت زندگی شهروندان دارد.

از هشت شهرستان استان کهگیلویه و بویراحمد ۶ شهرستان در مناطق گرمسیری واقع شده که این امر باعث افزایش میزان مصرف در تابستان و احتمال بروز خاموشی‌ها می‌شود.

۸۱۴۳/‏۱۶۶۲

*این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است.*
لینک منبع

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.