تردد خودرو های شوتی در جاده های کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

توازن؛

تردد خودرو های شوتی در جاده های کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: تردد خودروهای خط شوتی در جاده های ارتباطی این استان افزایش چشمگیری یافته که ضمن نا امن کردن راه ها باعث بی نظمی شده است.

سرهنگ بهنام ویسی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این خودروها بیشتر در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد از جمله گچساران به نورآباد، یاسوج به بابامیدان و یاسوج به اصفهان تردد می‌کنند که هر ساله بر تعداد آنها افزوده می شود.

وی افزود: خودروهای خط شوتی با سرعت حدود ۱۲۰ تا ۱۷۰ کیلومتر در ساعت جاده‌های استان را به تسخیر خود درآورده اند و در موارد بسیاری عامل جان باختن انسان‌های بیگناه و تصادف‌های شدید می‌شوند.

سرهنگ ویسی پور بیان کرد: در بیشتر موارد خودروهای شوتی خطر مهم افزایش تلفات جاده‌ای در تصادفات تعیین شده و جاده‌های این استان را ناامن کرده است.

وی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قرار گرفتن بین چند استان بزرگ کشور یکی از مسیرهای ترانزیت انواع کالای قاچاق و یکی از راهای اصلی عبور و مرور خودروهای خط شوتی است.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: بیشتر این خودروهای خط شوتی به صورت گروهی و همراه با اسکورت به ویژه در محورهای کم عرض کهگیلویه و بویراحمد در حرکتند که این خود خطر وقوع خطرات جاده ای را چند برابر می‌کند.

وی عنوان کرد: در چند دهه اخیر و با توجه به حجم بالای قاچاق، پدیده خودروهای شوتی جای خود را در ترانزیت بارهای قاچاق باز کرده است.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: بار قاچاق این خودروها بیشتر شامل ادکلن، موبایل، پوشاک و دیگر موارد بوده که روزانه در جاده های استان به وفور در تردد هستند.

وی گفت: به دلیل بیکاری و نبود شغل روزانه شاهد ورود افراد جدید بومی به این شغل خطر آفرین هستیم که به دلیل فقدان مهارت لازم در رانندگی مسبب تصادف‌های فراوانی در جاده‌ها می‌شوند که سبب شده عامل تمام تصادفات در جاده‌های استان به نام خودروهای شوتی رقم خورد.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به طرح ملی کنترل و پیشگیری خودروهای خط شوتی در کشور، پلیس این استان نیز برنامه عملیاتی برای کنترل وضعیت این خودروها در دست اجرا داشته و درنظر دارد زمینه را برای عبور و مرور این خودروها ناامن کند.

خودرو شوتی، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار زبانی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد شده است.

نبود قوانین مناسب و نبود بازدارنده های کافی، بسیاری از جاده های کشور را محلی برای تاخت و تاز اتومبیل های شوتی کرده است.

قانون گذار برای خودروهای شوتی دو نوع جرم را تعریف کرده است که اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی از طریق حرکات غیر متعارف و موضوع ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) که این دو جرم سبب شده که ترس دستگیر شدن یار و مونس رانندگان در سفر باشد.

۹۸۶۸/‏۶۱۱۰

*این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است.*
لینک منبع

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.