جنجال در آرژانتین؛ دعوای استاد و شاگرد!

توازن؛

تیم ملی آرژانتین باید در هوای نسبتا گرم و کاملا مرطوب ریو دو ژانیرو به مصاف ونزوئلا در مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا برود.

وضعیت فوتبال آرژانتینی ها از برخی جهات به ما ایرانی ها شباهت دارد. از جمله، مشکلات مالی عدیده که گاهی حتی در پرداخت هزینه پرواز نیز دچار مشکل می شوند و یا جنجال های اخیر و درگیری های داخلی در آستانه بازی با ونزوئلا که به مطبوعات کشیده شده و بیش از هر چیز، به تیم ملی آرژانتین لطمه می زند. معمولا در فوتبال ایران نیز در آستانه مسابقات حساس، یک جنجال و یا درگیری به وجود آمده و همه چیز را خراب می کند. 
به عنوان مثال، همان اختلاف نظرهای داخلی در آستانه جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ که کارلوس کی روش و تیمش را به حاشیه کشاند و به تیم ملی ضربه زد. حال، یک اتفاق مشابه و بسیار جنجالی در آرژانتین رخ داده که می تواند به مثابه یک ضربه بزرگ برای «آلبی سلسته» باشد. واکنش دو مربی بزرگ تاریخ تیم ملی آرژانتین یعنی دکتر کارلوس بیلاردو و سزار لوئیز منوتی به وقایع پیرامون «آلبی سلسته»، معمولا یکی از جذاب ترین سوژه ها برای مطبوعات آرژانتینی است. سزار منوتی در حال حاضر، مدیر تیم های ملی در فدراسیون فوتبال آرژانتین بوده ولی به علت کهولت سن و شرایط نامناسب جسمانی، به همراه تیم ملی به برزیل سفر نکرد.

اسکار روجری کاپیتان اسبق تیم ملی آرژانتین و یکی از کارشناس های تلویزیونی مشهور در این کشور، به تازگی از منوتی انتقاد کرد که چرا تنبلی کرده و به همراه تیم ملی به برزیل نرفت. منوتی باشگاه های آرژانتینی را به باد انتقاد گرفته بود که چرا بازیکن های خود را به مدت بیشتری در اختیار تیم ملی قرار نمی دهند. مربیان قدیمی و سنتی همانند منوتی و بیلاردو اعتقاد دارند که برای بازگشت تیم ملی به روزهای اوج، نیاز به همکاری باشگاه ها بوده ولی در حال حاضر، به علت درآمد زایی بیشتر فوتبال باشگاهی و سوپر لیگا آرژانتین بابت حق پخش تلویزیونی، عملا اولویت به باشگاه ها داده شده و تیم های ملی آرژانتین در اولویت فوتبال این کشور نیست. به عنوان مثال، سرخیو باتیستا سرمربی تیم ملی زیر ۲۳ ساله های آرژانتین، با باشگاه ها به مشکل خورد زیرا اغلب باشگاه ها در تحویل بازیکن به وی برای شرکت در مسابقات پان آمریکن، خساست می کردند. به اعتقاد روجری، بی نظمی ها در فوتبال آرژانتین بسیار زیاد بوده و همین مسئله باعث شده تا لژیونرهای اروپایی مانند لیونل مسی، از حضور در تیم ملی خسته شوند. البته روجری می گوید که به جز دوران بیلاردو و منوتی، در بقیه مواقع، هیچ گاه تیم ملی نسبت به باشگاه های آرژانتینی در اولویت نبوده است. 
برخی از رسانه های آرژانتینی نوشته اند که اختلاف نظرهایی بین سزار منوتی و لیونل اسکالونی وجود دارد و وی به همین دلیل به برزیل سفر نکرد. البته اسکالونی وجود چنین اختلافاتی را تکذیب کرد. همچنین برخی رسانه ها معتقدند که منوتی به علت وضعیت نامناسب جسمانی و فاصله گرفتن از علم مدرن فوتبال، عملا گزینه مناسبی برای مدیریت فنی تیم های ملی نیست. اسکار روجری نیز یکی از گزینه ها برای جانشینی منوتی محسوب می شود ولی او گفته که فقط در صورتی این مسئولیت را می پذیرد که اختیارات کافی داشته باشد. 
روجری آخرین کاپیتان تیم ملی بزرگسال های آرژانتین محسوب می شود که یک جام معتبر را بالای سر گرفت. او در کوپا آمه ریکا ۱۹۹۳، هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. روجری همواره علاقه زیادی داشت تا به عنوان مربی یا مدیر فنی در تیم ملی آرژانتین حضور یابد زیرا در دوران بازی، یکی از مهم ترین بازیکن های تیم ملی بود اما هرگز چنین فرصتی به وی داده نشد. وقتی که دیه گو مارادونا قصد داشت از روجری به عنوان دستیار استفاده نماید، برخی از مدیران وقت فدراسیون چنین اجازه ای به وی ندادند. البته شایعاتی به گوش می رسد که تاپیا رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین، قبلا با روجری مذاکراتی داشته است. روجری از این که مربیان مطرحی همچون دیه گو سیمئونه، برای هدایت سکان تیم ملی کشور خود ناز می کنند، بسیار شگفت زده است و دلایل آنها برای رد این پیشنهادها را غیر منطقی می داند.

این روزها شایعاتی به گوش می رسد که در صورت ناکامی آرژانتین در فتح کوپا آمه ریکا، چاره ای جز برکناری اسکالونی وجود ندارد. تجربه پایین و فقدان یک رزومه مناسب و عدم وجود برنامه تاکتیکی قوی باعث شده تا اسکالونی از شانس چندانی برای ادامه حضور روی نیمکت تیم ملی برخوردار نباشد. البته «آلبی سلسته» بازی به بازی بهتر می شود و تغییرات اسکالونی برای دیدار با قطر، بسیار تأثیر گذار و مطلوب بود. از مارسلو گایاردو به عنوان یکی از گزینه های جانشینی وی نام برده می شود.

اختلاف نظر بین روجری و منوتی باعث شد تا انتقادات شاگرد از استاد، بسیار جنجال آفرین شود. آرژانتین و مسی برای اولین بار پس از شکست در فینال جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آلمان، این شانس را دارند تا در ریو دو ژانیرو به میدان رفته و با پیروزی مقابل ونزوئلا، آن خاطره تلخ را به فراموشی بسپارند. 
فراموش نکنیم که آرژانتین همیشه نتایج خوبی را مقابل ونزوئلا در تاریخ کوپا آمه ریکا گرفته و هر ۵ تقابل اخیر با این حریف را با پیروزی به پایان رسانده است. طی این ۵ رویارویی، ۲۸ گلزده و تنها و ۳ گل خورده در کارنامه «آلبی سلسته» مشاهده می شود. از طرف دیگر، نباید از ذکر این نکته غافل شد که ونزوئلا طی یک سال اخیر و تحت هدایت رافائل دودامل پیشرفت کرده و حتی توانست تیم ملی برزیل را در همین مسابقات، متوقف نماید. بدون شک، ونزوئلا با ستاره های با تجربه ای مانند سالومون روندون و توماس رینکون، یک تیم دست و پا بسته نخواهد بود. حال باید دید که این اختلافات داخلی و جنجال های اخیر، تا چه حد بر روند کار تیم ملی آرژانتین تأثیر خواهد گذاشت.
محمد رضا شعاعی

*این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است.*
لینک منبع

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.