ثبات نرخ ارز نزدیک است/ ضرورت راه‌اندازی کوپن مدرن برای کنترل تورم

چکیده: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: چند بمب داریم که یک بمب آن صندوق بازنشستگی کشوری است که ۹۷ درصد آن را دولت از بودجه می دهد.

 رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی شب گذشته(سه شنبه، ۲۸ خرداد ماه) مهمان بخش زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم صداوسیما بود که پیرامون نرخ رشد اقتصادی، وضعیت کالاهای اساسی و اصلاح ساختار بودجه بحث و بررسی صورت گرفت.

نرخ ارز اخیرا به تثبیت رسیده است

تاجگردون در این گفتگو با بیان اینکه بازار ارز در حداقل یک سال گذشته تکانه های شدیدی خورد و کلا بازار را تحت تأثیر قرار داد، گفت: اخیرا ثباتی را احساس می کنیم که فاکتورهای متعددی دارد یکی از آنها بازار است که بر ثبات بازار تأثیر داشته از سوی دیگر وقتی قیمت ها با هم رقابت می کنند، در جایی می ایستند. دو اتفاق اخیر سیاسی و بین المللی نشان داد که اثر روانی روی بازار نداشت که تکانه های ظریفی داشت و مجددا بازگشت. پس اول سیاست های بانک مرکزی در هماهنگی با دولت و دوم مردم و عدم تأثیرپذیری روانی باعث شده نرخ ارز تثبیت شود.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بازار باز و بازار متشکل باید با هم عمل کنند، اظهار داشت: اختیارات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد عملیات بازار را باز گذاشت. البته اختیارات را دولت نداشت و مجلس خط آن را داد و شورای هماهنگی اقتصاد اختیارات دیگری به بانک مرکزی داد تا انجام شود. در دنیا نمی توان با ارز، بازار را کنترل کرد بلکه سیستم مالی باید به کمک بیاید. در حال حاضر بانک مرکزی محتاطانه عمل می کند اما همین خوب است و اثر منفی بر جای نمی گذارد و اثر آن را طی ماه های آینده بیشتر می بینیم.

کوپن پیشرفته باعث می شود مابه‌التفاوت ریالی ارز به سفره مردم برسد

وی همچنین درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی و بررسی آن زمان بودجه و طرح این مسأله در شورای هماهنگی امور اقتصادی سران عنوان کرد: در زمان بررسی بودجه و محاسبات منابع ارزی به این جمع بندی رسیدیم که ۱۴ میلیارد دلار منابع ارزی برای هزینه کالاهای اساسی داریم. در سال ۹۷ نتوانستیم تورم را کنترل کنیم و ارز رانت را به وجود آورد و به سفره مردم نرسید لذا گفتیم این را تکرار نکنیم و به دولت گفتیم ۵۶ هزار میلیارد تومان در اختیار شما باشد که بر اساس آن، کنترل تورم را داشته باشید و یارانه بدهید. دولت و رئیس جمهور بیم این را داشتند که این اثر مضاعف داشته باشد و مجدد قیمت کالاهای اساسی افزایش یابد البته شخصا اعتقاد داشتم این افزایش قیمت حداقلی خواهد بود و اکثر کارشناسان معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومانی نباید تکرار شود.

تاجگردون ادامه داد: گفتیم به گونه ای قانون بنویسیم که دولت با اطمینان بداند مابه التفاوت به سفره مردم می رود. در جلسه غیرعلنی هم به موضوع پرداختیم که کوپن پیشرفته یا مدرن راه بیفتد. در جلسات شورای هماهنگی نیز این موضوع بررسی شد و ما اصرار به این موضوع داریم. رئیس جمهور در این خصوص خیلی محتاطانه عمل می کند. به نظر من منابع تلف می شود و فشار تقاضای ارز برای کالا روز به روز افزایش پیدا می کند که برای سیستم ارز کشور خطرناک است لذا اگر آن باشد هم فشار تقاضای ارز کنترل می شود و هم ما به التفاوت ریالی هدفدار به دست مردم می رسد که مجلس اصرار دارد با انتقال وجه به مردم روی کارت کالایی آنها موضوع حل شود و ما ناگزیر به انجام این کار هستیم.

بانک‌ها آمادگی فعال‌سازی کارت‌های بانکی برای کالابرگ الکترونیکی را دارند

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه وزرا در چندین جلسه در لفافه موافق این موضوع بودند اما رئیس جمهور به آن اعتقاد ندارد، ابراز داشت: بدنه کارشناسی در مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه پیش از ما به این موضوع فکر کرده بود. دکتر نوبخت گزارشی در کمیسیون ارائه داد که بیانگر این بود که برخی کالاها مثل گوشت و دارو از ارز ۴۲۰۰ تومانی عبور کرده است لذا نباید خرد خرد خارج شد بلکه همه این کالاها باید به صورت دفعی از ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج شود. بدنه کارشناسی نیز این موضوع را قبول دارد اما از آنجایی که هر اتفاقی بیفتد مسئولیت آن متوجه دولت است، شخص رئیس جمهور احساس می کند این اتفاق، قیمت ها را افزایش دهد و هنوز درباره آن به نتیجه نرسیده و احتیاط می کند.

وی همچنین با بیان اینکه بانک ها آمادگی فعال سازی کارت های بانکی برای کالابرگ الکترونیکی را دارند ضمن اینکه از وزارت تعاون سوال کردیم که گفتند به عنوان نمونه درباره گوشت این کار را انجام داده اند، گفت: بیشترین نگرانی برای دارو است که به نظر من فرصت طلایی بود که مشکل دارو را حل کنیم.

تاجگردون اضافه کرد:باید تعریف صحیحی از اصلاح ساختار بودجه داشته باشیم که به این معنا است که تنظیم سیاست های مالی برای بهتر کردن فعالیت دولت است که اگر اتفاق بیفتد خوب است.

غلامرضا تاجگردون

تلاش کردیم افرادی که حقوق پایین‌تری دارند کمتر مالیات بدهند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم همچنین درباره بحث افزایش حقوق و دستمزد کارکنان و بازنشستگان بیان داشت: برای کسب درآمد بیشتر برای توجه بیشتر به لحاظ حقوق به کارمندان روی بحث مالیات حقوق ها تمرکز کردیم. در افزایش دستمزد دقت کردیم که افرادی که حقوق پایین تری دارند مالیات کمتری بدهند.

وی افزود: در صحن علنی روی این موضوعات بحث شد. پیشنهاد آقای حاجی بابایی رأی آورد که تبصره ۱۲ شد. در آن آمده از ابتدای سال ۹۸ حقوق یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان ماهانه ۴ میلیون ریال افزایش پیدا کند. یعنی گفته شده به هر نفر ۴۰۰ هزار تومان اضافه شود و علاوه بر آن ضریب ریالی مشمولین این بند نسبت به سال ۹۷ به میزان تا ۱۰ درصد افزایش می یابد. یعنی هر درصدی می تواند باشد که این کار را دولت انجام می دهد. دولت بر اساس پولی که دارد توزیع می کند.

تاجگردون همچنین تصریح کرد: صحبت کردیم که درست است ۴۰۰ هزار تومان گیر کارمند می آید اما در حکمش یا ضریب سنواتی و غیره نمی رود که در بلندمدت به نفع کارمند نیست فقط در کوتاه مدت پولی به دست می آورد. گفتیم دولت موظف است ضریب افزایش حقوق و مزایای مستمر کارکنان و بازنشستگان موضوع بند ی تبصره ۱۲ را به گونه تعیین کند که علاوه بر افزایش ۴ میلیون ریالی از حداقل درصد بودجه این حکم نیز بهره مند شود یعنی این ۴۰۰ هزار تومان تبدیل به ضریب شود که در حکم وی کلا تأثیر بگذارد.

تأثیر افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومان کارمندان به صورت ضریب

این عضو مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس ادامه داد: رئیس مجلس اصلاحیه ای را ابلاغ کرد و اصل آن این است که ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق به عنوان ضریب در حقوق تأثیر بگذارد. برخی نمایندگان گله مند هستند و گفتند درست نیست اما دیوان محاسبات موضوع را بررسی کرد و متوجه شد خلاف قانون نیست همچنین کمیسیون بودجه جلسه گذاشت و مسئولان دستگاه ها آمدند و بر اجرای صحیح قانون صحه گذاشتند.

وی افزود: کسی که حداقل حقوق را دارد با این فرمول حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت. قرار شد حقوق های ۳ تا ۵ تومان، ۲۰ درصد رشد حقوق داشته باشند که در مدل دولت ۱۸ درصد افزایش یافت و گفتیم باید ۲۰ درصد شود.بطور مثال حقوق کارکنانی که حقوق پایینی دریافت می کردند ۳۵ درصد رشد کرده است و کسانی که حقوقشان بالا بود با مالیاتی که باید بدهند جبران شد. البته دولت می گوید برای تأمین پول دچار مشکل است.

کاهش رشد نرخ منفی تا زمانی که نفت از اقتصاد خارج نشود ادامه دارد

تاجگردون همچنین با بیان اینکه متأسفانه نفت در اقتصاد ما بسیار تأثیر دارد، عنوان کرد: تا اثر منفی نفت از اقتصاد خارج نشود شاهد کاهش نرخ رشد منفی هستیم. بستگی به تزریق منابع ارزی و رشد اقتصادی کشور دارد وقتی شیب درآمد نفتی رو به کاهش است بیانگر این است که نیاز ارزی اقتصاد کاهشی خواهد بود. نرخ آن کاهنده است و به این سمت حرکت می کنیم. ممکن است مثبت نشود و انتظار آن را نباید داشته باشیم اما انتظار کاهنده شدن نرخ منفی را در اقتصاد داریم چرا که در حال فاصله گرفتن از نفت هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۲۵ میلیون پرونده بانکی دارای بالای بدهی های بالای ۳ میلیارد تومان داریم. یعنی حدود ۲ میلیون فعال اقتصادی داریم که دست و پایشان بسته شده است. بانک ها برای حیات خودشان که شده نیز باید اقدامی کنند که گردش پول در آنها اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: بحث دیگر در حوزه تولید تهاتر بدهی ها است که از ۹۷ شروع شد و دولت اجازه یافت تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تهاتر کند البته بخش خصوصی کم عمل کرد. در ۹۸ نیز این موضوع را تکرار کردیم. باید به روشی بدهی ها تسویه شود. دولت علیرغم تمایل این کار را شروع کرد که بسیار خوب است. دولت باید تهاتر این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را بسیار جدی بگیرد.

نوع واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروساز به مصلحت نیست

تاجگردون همچنین درباره تصمیم دولت مبنی بر فروش سهام خود در شرکت های خودروساز در حالی که دیوان محاسبات مخالف آن است، گفت: از نظر نوع واگذاری به مصلحت نیست و بدترین زمان برای آن انتخاب شده است. مجلس می گوید اصلاحات در حال انجام است.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین درباره افزایش تعرفه آب و برق اظهار داشت: ما اختیار را از دستگاه اجرایی به دولت داده ایم که باید به تصویب هیأت وزیران برسد لذا دولت این اجازه را دارد.

وی درباره گزارش های تفریغ بودجه یادآور شد: به دیوان محاسبات گفتم گزارش در این خصوص به صورت روندی باشد. به تعداد پرونده ها دقت نمی کنم چرا که در نهایت ۱۰ درصد آنها حکم می گیرد اما تفریغ بودجه مهم است چرا که نوع نگاه به مسیر را برای ما روشن می کند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان درباره موضوع صندوق بازنشستگی و تتأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: چند بمب داریم که یک بمب آن صندوق بازنشستگی کشوری است که ۹۷ درصد آن را دولت از بودجه می دهد و کارایی ندارد و دیگری تأمین اجتماعی و سایرین. تصور می کردم در سال ۹۷، ۲۵ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی داده می شود. کل این رقم ۶ هزار میلیارد تومان بیشتر تحقق پیدا نکرد. تأمین اجتماعی در هر دولت گوشت قربانی شده است./

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.