مزرعه خورشیدی در گچساران راه‌اندازی می‌شود

چکیده: رئیس هیئت مدیره شرکت مپها گفت: مزرعه خورشیدی با مشارکت بخش خصوصی در گچساران راه‌اندازی می‌شود.

نشست تدوین نقشه راه توسعه اشتغال و کسب و کار شهرستان های گچساران و باش با حضور نماینده شهرستان ها، فرمانداران، مدیران کل و جمعی از متخصصین و صاحب نظران برجسته کشوری در حوزه کارآفرینی در سالن کنفرانس فرمانداری گچساران برگزار شد.

 به گزارش توازن و به نقل از فارس، در این نشست رضا برزگر با بیان اینکه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر یکی از موضوعات مهم پدافند غیرعامل است که در دولت‌های مختلف به این موضوع پرداخته شده است،  اظهار کرد: برق یکی از مهمترین زیرساخت‌های حوزه‌های دیگر به شمار می‌رود.

  وی با اشاره به اینکه ایران از لحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان  به شمار می‌رود، گفت:  کشور ایران علاوه بر وجود منابع گسترده سوخت‌های فسیلی و تجدیدناپذیر نظیر نفت و گاز دارای قابلیت فراوان انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله باد، خورشید، زیست توده و زمین گرمایی است.

این مسوول ادامه داد: در سال‌های اخیر خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به‌صورت ۲۰ ساله و با قیمت‌های مصوب، موجب جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به این حوزه شده است.

 رئیس هیئت مدیره شرکت مپها ابراز کرد: در برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است که ۱۶هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه های تولید پراکنده،و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیربادی (خورشیدی) تامین  می‌شود.

 برزگر با بیان اینکه موضوع تولید گاز گلخانه‌ای از زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله رفسنجایی این طرح در دولت  به تصویب رسید، عنوان کرد: این طرح به منظور استفاده کمتر از انرژی‌های فسیلی تجدیدناپذیر و تولید انرژی گلخانه‌ای به تصویب رسید.

این مسوول اذعان کرد: وزارت نیرو با تسهیل قوانین و شیوه‌های سرمایه گذاری در بخش خصوصی، خرید تضمیمی برق تولیدی انرژی های خورشیدی توسط شرکت توانیر در قالب قرارداد۲۰ ساله از جمله گام‌های مهمی  برای افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیردر کشور برداشته شده است.

 وی به واگذاری پنل‌های خورشیدی برای ایجاد اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد اشاره کرد و گفت: واگذاری پنل‌های خورشیدی به مددجویان علاوه برای  تولید انرژی پاک موجب توانمندسازی و  درآمدزایی خانوار‌های زیرپوشش این نهاد می‌شود.

 برزگر ادامه داد: بر اساس این طرح هر پنل خورشیدی ظرفیت تولید ۵ کیلو وات در ساعت برق را دارد که در مجموع ۹ هزار کیلو وات ساعت برق به صورت سالانه تولید می‌شود.

وی گفت:این پنل‌ها  به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد واگذار می شود و  وزارت نیرو نیز به مدت ۲۰ سال برق تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.

 این مسوول با بیان اینکه هم‌اکنون ۲ شرکت آلمانی در خوزستان در حال ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی هستند، گفت: ۲۸۰ هکتار زمین با سرمایه‌گذاری  100 میلیارد تومان برای راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در بهبهان راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح ایجاد استفاده از انرژی پاک در  شهرستان  گچساران اجرا می‌شود، عنوان کرد: طرح مزرعه خورشیدی در  اراضی گچساران به زودی عملیاتی می‌شود که با اجرایی شدن این طرح موجب اشتغالزایی ۳۵۰۰ نفر  به طور متسقیم می‌شود.

 برزگر با بیان اینکه  این طرح با مشارکت شرکت فونسیک آلمان  برای تولید برق احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح در مراحل اولیه نیاز به ۷۰ مگا وات انرژی برق است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.