مشروح سخنان تاجگردون در جمع قشقایی‌های گچساران

چکیده: همایش عیدانه به مناسبت عید فطر، با حضور جمعی از قشقایی‌های گچساران برگزار شد و تاجگردون در بخشی از اظهاراتش بیان داشت: اصلاً این مهم نیست چه کسی محبوب است و چه کسی نیست. مهم این است که چه کسی خادم و چه کسی خادم‌تر است

همایش عیدانه به مناسبت عید فطر، با حضور جمعی از قشقایی‌های گچساران برگزار شد و تاجگردون در بخشی از اظهاراتش بیان داشت: اصلاً این مهم نیست چه کسی محبوب است و چه کسی نیست. مهم این است که چه کسی خادم و چه کسی خادم‌تر است

احساس تبعیض در گچساران نهادینه‌شده است

تاجگردون در این نشست گفت: آنچه ایل قشقایی توقع دارد، ایل قشقایی ۳، ۴ میلیون جمعیت در کل کشور دارد، ولی من به قشقایی‌های خاستگاه خودم می‌پردازم. یک واقعیت اجتماعی سیاسی در شهر ما در گذشته و حال ایجادشده و خدای‌ناکرده در آینده نیز ممکن است و مسیر را خدشه‌دار کند، یک احساس تبعیضی در وجود شما نهفته است. مثلاً این احساس را من نسبت به منطقه زاگرس در کل کشور احساس می‌کنم. ولی در حوزه گچساران، این احساس نهادینه‌شده است و من فکر نمی‌کردم شکستن آن سخت باشد ولی سخت هست. هم ممارست و تلاش بیشتر می‌خواهد و اجازه بدهید چند کلمه هم از روی گله بگویم «اتحاد بیشتر».

تاجگردون پس‌ازاین به جریانی که یک مدیرکل به دلیل ترک بودن یک مدیر شهرستانی در تکاپوی برکناری وی بود اشاره کرد و گفت با این مدیرکل صحبت کردم و این مدیر که مدیر شایسته‌ای بود به کار خود ادامه داد.

تاجگردون ادامه داد: یک واقعیت تلخ جامعه ماست و یک مقاومت سنگینی هست که ساده نمی‌توان از آن گذشت، جمله‌ای که حتی نمایندگان ادوار گذشته ما متأسفانه می‌گفتند، الآن به من این جمله را نمی‌گویند، می‌گویند ترک‌ها آدم‌های خوبی هستند هوایشان را داشته باش.

وی بیان داشت: به همین خاطر می‌توانم بگویم این سختی کار برای زدودن این چیزهای بین مرزی خیلی راحت نیست. چند ابزار مهم می‌خواهد. اول اینکه مدیران شهرستان و استان این واقعیت را بپذیرند که این تبعیض هست. از طرف دیگر این اتحاد و همراهی همراه با زیبایی کلام مثل آن چیزی که امروز اتفاق افتاد، یعنی آن چیزی که حاج پناهی جمله قشنگی گفت: ما از میرشکار انتظار داریم یکم از شکار کبابش گیر ما هم بیاید نه‌فقط بوی کباب. این جمله خوبی است و باید نهادینه شود.

برای دلم کار می‌کنم

تاجگردون ابراز داشت: چند روز پیش دوستی به من گفت دوغ و دوشاب در این شهر یکی است. خیلی در ظاهر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم و برخی حرف‌ها را می‌شنویم می‌بینیم که هر دو یکی است؛ اما من در جواب این دوست گفتم: من برای مردم کار نمی‌کنم، برای دلم کار می‌کنم. مدیران، مسئولان، ترک، لر باید توجه داشته باشند برای دلشان کار کنند؛ یعنی اگر دلتان راضی شد کارتان را ادامه دهید. اگر دلتان راضی هست تاجگردون نماینده باشد، راه دلتان را ادامه دهید.

نماینده شهرستان‌های گچساران و باشت گفت: من دلم از اینکه سختی می‌کشم و فشار رویم هست ولی دل را باید در مسیری قرار داد که برخی اتفاقات انجام بگیرد. اگرچه من هم به سهم خودم تلاش کردم، ولی به بچه‌های قشقایی که مدیر و مسئول هستند، اول تذکر به این‌ها می‌دهم، کمی تلاشتان را بیشتر کنید، تعصبتان را بیشتر کنید.

لازمه رأی، اعتماد و لازمه اعتماد همراهی است

تاجگردون بیان داشت: نکته دوم که اخیراً متوجه شدم که واقعاً خیانت به قشقایی هست، اخیراً آن‌هایی که ایل قشقایی را به انزوا کشیدند، چه در داخل و چه در بیرون، الآن هرکسی که می‌خواهد مسئولیتی بگیرد می‌گویند آقا نگیر، تاجگردون نقشه دارد. چه نقشه‌ای؟ نهایت نقشه من این هست که بخواهم رأی بیاورم، دیگر چه نقشه‌ای دارم. هرکسی هم بخواهد نماینده بشود باید مردم به او رأی بدهند. مردم چگونه رأی می‌دهند؟ لازمه رأی، اعتماد و لازمه اعتماد همراهی است.

وی ابراز داشت: من اخیراً متوجه شدم که بعضی‌ها داعیه داشته‌اند که کسی فلان مسئولیت شود همان‌هایی که بیرون از قشقایی سازی می‌زدند که می‌گفتند تاجگردون نمی‌خواهد از قشقایی استفاده کند، یکی هم اگر می‌خواستیم استفاده کنیم بسیج می‌شدند که نشود یا نیاید.

من در جمع‌های مختلف گفتم اینجا هم‌عرض می‌کنم، رانت، معامله، زورگویی، قلم، پول، تحت هر شرایطی ممنوع است. من تابع این نیستم، برخی می‌گویند اگر فلان را نگذاشتی … (تهدید می‌کنند) که این دور از اخلاق است. یا مثلاً چیزی که این روزها در مورد قلم دیده می‌شود خواهش می‌کنم به حرمت قلمتان کاری نکنید که یک طایفه و یک ایل از این قلم ناراحت شود، شاید نفهمید و نوشتید و شاید دلسوزانه نوشتید ولی تعرض به یک جامعه و قومی است. حواستان باشد. من اخیراً دیده‌ام برخی برادران و خواهران قشقایی از برخی از این قلم‌ها (مطالب) نگران هستند. بنشینید قلم‌به‌دست می‌گیرند، ننشینید قلم‌به‌دست می‌گیرند.

اگر نمی‌توانید باری بردارید لااقل باری بر دوش کسی نگذارید

کشور در مسیر سختی است. هرکسی اطلاعاتی را داشته باشد که من دارم واقعاً با ترس و دلهره در این مسیر قدم برمی‌دارد. خیلی بیش ازآنچه شما تصور می‌کنید کار کردن در کشور، منابع جور کردن، پول جور کردن، پروژه اجرا کردن سخت شده است. نماینده‌های هم‌ردیف من جرئت و توان ندارند وارد جمع مردم شوند، چون آن‌قدر فشار زیاد است، مشکلات اقتصادی روی دوش مردم هست که نمی‌توانند با مردم روبرو شوند. این فشاری که مردم متحمل شده‌اند ما باید کمک کنیم یا باید باری بر دوش مردم اضافه کنیم، همیشه گفته‌ام اگر نمی‌توانید باری بردارید لااقل باری بر دوش کسی نگذارید. متأسفانه در جامعه ما آن‌هایی که می‌توانند باری بردارند به دلیل منافع قومی و شخصی خودشان باری هم اضافه می‌کنند.

شما بیایید کمک کنید، هر موقع بانگ برآمد تو هم بیا وسط. چرا بار جامعه و فشار جامعه را زیاد می‌کنید. چرا مردم را ناراحت می‌کنید، مردم گرفتار نان شبشان هستند، حالا من بیایم

مردم گرفتار شغل بچه‌شان هستند، بعد من بیایم آرامش محیطی خانواده‌شان را به هم بزنم چون می‌خواهم کاره‌ای شوم. این کارها ایراد دارد و آسیب به جامعه می‌زند.

تعهدی داده‌ام و تا آخر هم هستم

آن‌هایی که موضوع تبعیض در وجودشان نهادینه‌شده، یکروی در این منطقه می‌گفتند کار می‌شود. نماینده می‌آمد مدرسه دو کلاسه افتتاح می‌کرد، بنر می‌زد، کلنگ می‌زد، افتتاح می‌کرد، الآن پروژه پشت سر هم زده می‌شود، مثلاً پروژه جاده باباکلان، پارک فلان، روشنایی، بلادیان، بافت فرسوده. این‌ها نماد زندگی هستند. دیشب در جلسه کارآفرینان، کارگروه اشتغال و کارآفرینی گفتم: مردم بیکارند بالاخره باید کار کنند و کار همش شرکت نفت نیست. کشاورزی، صنعت، خدمات، ادارات هم هست.

در بودجه سال ۹۸ آب‌رسانی به زمین‌های سرابننیز و دشت گز از طریق آب سدچمشیر اضافه‌شده است. این ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه می‌خواهد. این پول تا زمانی که ۴ سال بعد طرح بخواهد به بهره‌برداری برسد حدود ۲ هزار میلیارد تومان هست. عزیزی که زیر دل ترک و لر و قشقایی را خالی می‌کنی به خاطر اینکه می‌خواهی بگویی تبعیض شد، بگو ببینم این دو هزار میلیارد تومان واقعاً می‌دانی چند تا صفر دارد. واقعاً با چند تا صفر می‌خواهی مقابله کنی، بار را از دوش مردم برداری. یا می‌خواهی بار بگذاری روی دوش مردم. بگذار مردم نفس بکشند، قشقایی نفس بکشد زمینش آباد شود، چیزهای دیگری هم هست.

شما از نمره صد و صفر بهش نگاه کن. اصلاً این جمعیتی که اینجا نشسته‌اند هیچ کاری نمی‌کنم و بلد نیستم. اصلاً این جماعت هیچ‌کدام به من رأی ندهند. شما به فکر زندگی خودتان، آینده، زن و بچه‌تان هستید؟! من هستم. حالا بگذارید ده نفر هم بگویند تبعیض شد، ده نفر هم فحش بدهند. ما باید مقاومت کنیم. بله باید گردنشم خورد کنیم. من یکی تعهدی داده‌ام و تا آخر هم هستم.

تاجگردون در ادامه ابراز داشت: یک‌بار یک عزیزی که به من رأی نمی‌دهد و رأی هم نخواهد داد، یادداشتی به من داد و خیلی دلسوزانه مشکلات قشقایی‌ها را بیان کرده بود، من هم صادقانه جوابی به او دادم. بهش گفتم عزیز من، من در کوچه‌ای بزرگ شدم که از ۸ تا خانه، ۶ تاش ترک بوده‌اند، بعد گفتم «می‌خواهی مسابقه بگذاریم ببینیم از اول لبنان تا بالای لبنان من بیشتر خانواده‌های قشقایی می‌شناسم یا تو می‌شناسی، تو خانواده‌ها را بیشتر می‌شناسی یا من می‌شناسم. قیاس مع‌الفارق است که بخواهی داد قشقایی یا منت قشقایی را پیش من بزنی. نه از شما بر من فشار، نه از من بر شما منت. وطن هست و همه ما داریم کار می‌کنیم.

در مسیر توسعه برای من ترک و لر هیچ فرقی نمی‌کند

تاجگردون گفت: اصلاً این مهم نیست چه کسی محبوب است و چه کسی نیست. مهم این است که چه کسی خادم و چه کسی خادم‌تر است. آن‌هایی که دنبال این هستند که اختلاف را تشدید کنند حداکثر بهره را از شما خواهند برد فراموش نکنید درست است ما ایرانی‌ها حافظه تاریخی‌مان ضعیف است و یادمان نیست که چه شد. من همیشه یادم می‌آید، در بی‌بی جان آباد یک بشکه آب زرد جلوم گذاشتند، گفتند این آب شرب بی‌بی جان آباد است. چون این کارها ذره‌ذره انجام می‌گیرد حافظه تاریخی به یاد ندارد و یادمان می‌رود.

یادمان باشد در چه مسیری هستیم. در مسیر توسعه برای من ترک و لر هیچ فرقی نمی‌کند. این مسیر توسعه آن چیزی که شایسته مردم ما هست ادامه می‌دهیم بازور و فشار و تا جایی که بتوانیم ادامه می‌دهیم. ولی ابزار نشوید. این نکته را خیلی جدی و سربسته می‌گویم ابراز نشوید، ابزار شدن در جامعه امروزی حقیر شدن است. ما باید باهم پیروز شویم‌ منظورم از این پیروزی در انتخابات نیست. ما باید پیروز شویم تا پیرامون ما بر ما غبطه بخورند. هرکسی هم در این مسیر همراهی کند، ممنونش هستیم، همراهمان باشد همراهتان هستیم، همراهمان نباشند، یاورتان هستیم.


برای مشاهده تصاویر این همایش کلیک کنید

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.