گزارشی از مشکلات عشایر شهرستان گچساران +تصاویر

به گزارش توازن ، طیبی از عشایر سخت کوش گچسارانی در نشست بررسی مشکلات عشایر گچساران با قدردانی از مسئولان که راه طولانی و سخت جاده خاکی را برای مشاهده مشکلات عشایر طی کرده اند گفت: سالها زندگی در پیچ و خم کوچ به عشایر آموخته است تا زمانی که کارد به استخوان نرسد از سختی ها نگویند ، اما الان کار و تولید با وجود این مشکلات غیر ممکن شده است.

او می گوید: ما سال ها کوچ نشین بودیم و به زندگی سخت عادت داشتیم چند سالی است مسئولان با تشریح مزایای یکجانشینی طعم خوش آسایش را به ما چشانده اند اما دیگر نمی توانیم به عقب برگردیم.

این مرد دوران دیده مهمترین مشکل عشایر اسکان یافته را قرار گرفتن باغستان ها در آستانه خشکیدگی عنوان کرد.

طیبی با اشاره به اینکه بیشتر عشایر سند مسکونی،خودرو یا ضامن کارمند برای دریافت تسهیلات بانکی ندارند خواستار استفاده از ضامن های زنجیره ای برای دریافت وام های عشایر شد.

وی با اشاره به خشکسالی های اخیر و کم بودن درآمد عشایر بیان کرد: حالا پس از سال ها یکجانشینی نبیاد مسکن بابت هر متر زمین ۵۵۰ هزار ریال از عشایر می خواهد که بیشتر خانوارهای این قشر زحمتکش قادر به تامین آن نیستند.

وی توضیح داد: ما با استفاده از ۲ حلقه چاه آب باغ های خود را تامین می کردیم اما با اجرای طرح انتقال آب به اراضی کشاورزی امامزاده جعفر به سامانه آبیاری رودخانه زهره متصل و شبکه چاه ها پلمپ شد.

وی گفت: پس از سیلاب های امسال پمپاژهای آب کشاورزی این منطقه از کار افتاد اکنون چهل روز است که باغ ها آبیاری نشده اند.

این مرد سختکوش از مسئولان خواست تا پیش از خشکیدگی درختان برای این معضل چاره اندیشی کنند.

وی کمبود سرویس های بهداشتی و پنل های خورشیدی را از دیگر مشکلات مناطق عشایری گچساران عنوان کرد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: نجات خشکیدگی باغستان های عشایر نیازمند تلاش مسئولان شهرستانی در تعمیر سریعتر پمپاژهای آب کشاورزی است.

مجید علی پور اضافه کرد: در مورد تامین آب منطقه گچ سید الله الدین نیز برنامه ریزی لازم انجام شده و در صورت تامین اعتبار امسال آب پایدار برای این منطقه تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به عشایر پرداخت شده بیان کرد: برای تسهیلات بانکی زیر ۱۲۰ میلیون ریال ضامن زنجیره ای استفاده می شود اما بیشتر از این مبلغ نیازمند همکاری بیشتر بانک هاست.

وی در مورد پنل های خورشیدی نیز گفت: تا پایان برنامه ششم تمام خانوارهای عشایری کهگیلویه و بویراحمد صاحب پنل های خورشیدی خواهند شد.

علی پور با اشاره به اینکه ۱۷ مصوبه در برنامه ششم برای بهبود زندگی عشایر با کمک دولت و مجلس عملیاتی شده در صورتی که در برنامه پنجم تنها یک مصوبه عملیاتی شده بود تصریح کرد: با وجود خدمات انجام شده اما راه درازی تا جلب رضایت عشایر باقی مانده است.

سرپرست فرمانداری گچساران گفت: مشکلات باعث بالا رفتن میانگین سنی عشایر این شهرستان در سال های گذشته شده است که مسئولان برای حفظ یکی از اصیل ترین شیوه های زندگی سنتی ایرانی باید چاره اندیشی کنند.

علی خوان پایه بیان کرد: اکیپ های متخصص در حال تعمیر پمپاژهای آب منطقه عشایری پاکوه هستند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در یک نشست صمیمی سه ساعته با عشایر مشکلات آنها از زبان مردم تشریح شد از مسئولان خواست تا زمان راه اندازی کامل پمپاژهای آب کشاورزی پاکوه با استفاده از آبرسانی سیار باغستان ها را از خشکیدگی نجات یابند.

غلامرضا تاجگردون با اشاره به زندگی سخت عشایر بیان کرد: ایجاد زیرساخت های اولیه کسب درآمد و زیرساخت های رفاهی حداقل توقع آنها از مسئولان است که باید با عزم جدی تری برای رفع مشکلات تلاش شود.

وی با اشاره به بنیه ضعیف عشایر گفت: برای تخفیف بهای زمین پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

رئیس امور عشایر گچساران گفت: این شهرستان دارای ۱۰ هزار نفر جمعیت عشایری است.

صادق فاتحی افزود: گچساران دارای ۶۸ نقطه عشایری است.

وی تصریح کرد: وجود تپه ماهورهای مناسب برای دامداری و تنوع اقوام ترک و لر از ویژگی های عشایر این شهرستان است.

دریلا، آبگندی و کلاغ نشین از جمله مناطق عشایری گچساران است.

مناطق قشلاقی شهرستان گچساران سالانه محل استقرار و سکونت حدود دو هزار خانوار عشایر کوچرو از مناطق سردسیری استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان است.

این قشر مولد سالانه ۲هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز،۶ هزار و ۴۸۰ تن انواع فرآورده‌های لبنی، ۱۵۰ تن پشم و ۲۵ تن گوشت سفید تولید می‌کنند.

عشایر گچساران شامل طوایف بویراحمد علیا و سفلی، ترکهای قشقایی و دره شوری هستند.

مناطق ییلاقی عشایر گچساران سمیرم، سپیدان و مناطق سردسیری شهرستان بویراحمد است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.