فرماندار گچساران: عدم حضور شورای شهر و شهردار در جلسات درد دل همه ما است/ پدیده فرار و دلزدگی نخبگان ورزشی

چکیده: جلسه شورای ورزش در خصوص مشکلات ورزش شهرستان گچساران تشکیل شد و پیشکسوتان ورزش، هیئت های ورزش و مدیران ورزشی به ارائه مشکلات و آسیب های ورزش در شهرستان پرداختند.

 به گزارش توازن و به نقل از کبنا، یکشنبه ۲۵فروردین ماه جلسه شورای ورزش و جوانان به ریاست علی خوانپایه فرماندار شهرستان گچساران، با حضور فریدون عبدالخانی رئیس ورزش و جوانان، نمایندگان برخی هیئت های ورزشی و پیشکسوتان ورزش، رؤسای برخی ادارات شهرستان گچساران برگزار گردید.
رئیس اداره ورزش وجوانان در این جلسه از مشکلات بودجه ای ورزش شهرستان گفت: بحث ۱درصد اعتبارات ورزش یکی از مشکلات ورزش و جوانان است که ادارات زیربط به این مسئله توجهی ندارند. بر اساس قانون مصوب سال ۹۰ درخصوص ورزش قهرمانی قانون تصویب شد و در رابطه با آن به دولت اجازه داده شد به منظور توسعه ورزش به توسعه زیرساخت های ورزشی بپردازد و تا ۱ درصد از سقف اعتبارات مصوب هر یک از دستگاه های استانی را با نظر معاونت برنامه ریزی به ورزش و جوانان اختصاص دهند.
عبدالخانی بیان داشت: اگر بودجه ۱درصد از طریق فرمانداری و استانداری الزام به رعایت شود بیشتر مشکلات ورزش شهرستان حل می شود. تا زمانی که آقای پناهپوری بود برق اداره رزش مجانی بود، ولی الان سالن هایی که در اختیار هیئت های مختلفی است باید ۱میلیون تومان به اداره ورزش هزینه بوهند که به دلیل اینکه اینها درآمدزایی ندارند پرداخت هزینه برایشان سخت است. اگر تعاملی صورت بگیرد و برق از طریق شرکت نفت تامین شود بیشتر مشکلات ما حل می شود.
رئیس اداره ورزش در ادامه گفت: مجموعه های ورزشی به دلیل گستردگی و نظارت کافی داشتن بر سالن ها نیاز به دوربین دارند تا امنیت سالن و تجهیزات فراهم شود، از طرفی ورزش هایی مثل اسب سواری و دوچرخه سواری از جمله ورزش هایی است که هرلحظه اش ممکن است اتفاقی بیفتد، که در این زمینه انتظار داریم شبکه بهداشت، اورژانس باید همکاری بیشتری با اداره ورزش داشته باشند.
اسفندیار حیدری پیشکسوت هاکی گچساران بیان داشت: مشکل اساسی ما با شورای شهر است، چطور می شود بندر گناوه تیم دارد ولی ما نداریم! سال ۹۶ ورزشکار من قهرمان آسیا شده، مدارک را تحویل شوار دادیم، از سال ۹۶تا الان ۱ ریال به ایشان داده نشده است. حاج رحیمی سال ۹۶،گفت ۲۸میلیارد بودجه به شورای شهر داده می شود، رایزنی کنید که ۱میلیارد به وورزش اختصاص بیابد که هیچ اتفاقی هم نیفتاد. البته ما مستندات کافی به کمیته انطباق تحویل ندادیم.
حیدری بیان داشت: به پسرم، نیما حیدری گفتم این که می گویند نخبگان فرار می کنند عاملانش همین افراد هستند. متاسفانه وقتی ورزشکار مقام می آورد یا باید خط سیاسی داشته باشد یا قوم گرایی هست، که آن هم باید ببینند طایفه اش چیست! من به شهر دهدشت افسوس می خورم. ببینید برای ورزشکارانش چکار می کند! آقای پناهپوری گچسارانی هستند در دهدشت از ایشان تجلیل می شود.
حیدری گفت: در تلخاب شیرین استعدادیابی کردیم. درست است شاهراه نفتی است ولی محروم است. ۱۴۰هاکی باز دختر تحویل دادم. تیمی که دوم کشور شد. اگر مسئولان حمایت کنند می توانیم ولی مدیریت مرکز استان چوب لای چرخ ما می گذارد.
پناهپوری نماینده ورزش اداره آموزش و پرورش گفت: انتظار است رئیس شهرداری به عنوان رئیس اماکن ورزشی در جلسات حضور داشته باشند. حتی در جلساتی که ما در ورزش آموزش و پرورش از ایشان دعوت می کنیم کمتر حضور پیدا می کنند.
پناهپوری بیان داشت: سالیان سال است روی زمین چمن ورزشگاه تختی کار انجام می دهند و هزینه های هنگفتی برای زمین چمن آورده می شود ولی پیمانکارها کار انجام نداده اند. 
رئیس هیئت والیبال در مورد نبود تجهیزات و سالن گفت: هیئت والیبال هیچ سالنی در اختیار ندارد. سالنی که داریم کیفیت ندارد. ما سالن های شهرهای مختلف را دیده ایم، کم امکانات ترین شهرها هم سالن هایشان استاندارد بهتری نسبت به سالن های گچساران دارند.
رئیس هیئت والیبال در ادامه گفت: سال گذشته حدود ۵۰۰ نفر متقاضی خانم داشتیم ولی یکی از معضلاتشان این بوده است که سالن ها امنیت کافی ندارند. همچنین بهداشت و درمان باید نظارت بیشتری بر نظافت سالن ها داشته باشد.
رئیس هیئت دوچرخه سواری از عدم همکاری اورژانس گفت: سال گذشته ما نتوانستیم مسابقات را برگزار کنیم چون هرلحظه احتمال حادثه وجود دارد و به دلیل اینکه آمبولانس سر مسابقه نبود خانواده از شرکت در مسابقه فرزندانشان را منع کردند.
رئیس هیئت فوتبال از مشکلات زمین چمن گفت: سه زمین رزشی در گچساران داریم که ۲تای آنها به دلیل مشکل چمنی که دارند به دلیل ندانم کاری پیمانکار از رده خارج هستند و فقط از یک زمین چمن استفاده می کنیم.
رئیس هیئت هندبال ابراز داشت: تیم هندبال مردان حدود ۶سال و تیم بانوان ۴سال در لیگ برتر است. دو دوره نائب قهرمان و یک دوره قهرمان کشوری شده ایم. ۲دوره به مسابقات آسیایی راه یافته ایم، یکبار هفتم شدیم، یکبار چهارم آسیا شدیم و سهمیه جهانی بدست آوردیم. الان تیم هندبال گچساران در رنکینگ جهانی رتبه ۷ دنیا را دارد ولی به دلیل اینکه استقبالی صورت نمی گیرد الان شاید خیلی از همشهری های ما در گچساران از این موضوع خبردار نباشند.
رئیس هیئت هندبال در ادامه بیان داشت: هندبال بانوان پارسال نائب قهرمان کشور شد ولی به دلیل نبود بودجه به مسابقات آسیایی نرفت. تا الان تا حدود۷۰درصد با پشتیبانی صنعت نفت و گاز گچساران در مسابقات شرکت کرده ایم. اعزام ها بصورت شخصی هست. حدود ۳۵میلیون تومان بودجه برای اعزام هیئت ها داده ایم که از جیب گذاشته ایم و الان می بینیم که هر کدام از پیشکسوتان حدود ۷میلیون تومان از هیئت طلب دارند. شهردار در یکی از مراسم ها قول دادند مبالغی حدود ۳میلیون تومان به برخی بانوان و آقایان هدیه بدهند ولی قولشان را اجرایی نکردند.
عباس رضازاده پیشکسوت هندبال ابراز داشت: در همه استان های همجواری که ما برای مسابقات می رویم، یک سالن را به یک هیئت اختصاص می دهندکه در کنار نگهداری صحیح سالن، با اجاره دادن سالن مبالغ درامدی را بدست می آورند. ولی در اینجا حتی پیمانکاری سالن های شهرستان در استان است، و برای پیمانکاری سالن ها اداره کل استان تصمیم گیری می کند. اگر شما به عنوان فرماندار فشار بیاورید و پیمانکاری را از استان به شهرستان بیاورید این مشکلات هم حل می شود.
رضازاده گفت: چطور است تمام وزرا ارزو دارند از طریق آقای تاجگرون به گچساران سر بزنند ولی مدیرکل ورزش استان آقای علوی به گچساران تشریف نمی آورند. چطور یک سالن در دهدشت می زنند در حد ملی، ۴بازیکن نونهال به اردوی تیم ملی دعوت می شود و جلسه تجلیل در استانداری برگزار می شود ولی کاپیتان تیم ملی در گچساران هست ولی هنوز آقای علوی خبر ندارد. بازیکن ما به تیم ملی می رود ولی ایشان خبر ندارد. یک خسته نباشید به یک مربی، یک ورزشکار و یک هیئت خیلی ارزشش بیشتر از پولی است که شاید هیئت بخواهد به ورزشکار بدهد. 
علی خوانپایه فرماندار در انتهای جلسه به سخنرانی پرداخت و گفت: آنچه به ذهن من می رسداین است که علارغم ظرفیت های خوبی که در صنعت نفت و دستگاه های دیگر وجود دارد عدم برنامه ریزی در شهرستان وجود دارد.
فرماندار بیان داشت: در برخی ورزش ها گچساران صاحب سبک بوده، و لازم است فعالیت بیشتری صورت گیرد. همینطور در مورد کمیته تطبیق، این کمیته ضوابط و آیین نامه های خاص خودش را دارد. در مورد حضور شهرداری و شورای شهر این درد دل همه ما است. با این حجم منابعی که به شهرداری تزریق می شود، دریغ از اینکه این افراد(ورزشکاران) را تشویق کنند، این نوع نگاه درست نیست.
خوانپایه ابراز داشت: اما در مورد ظرفیت های ورزشی بیایید شهرستان را با شهرستان های دیگر مقایسه کنید، یکسری وظایفی که قانونگذار برعهده شان گذاشته را انجام دهند. هیئت های ورزشی نباید در حد اسم باشد، اینطور نباید باشد که فردی به عنوان رئیس هیئت بیاید و برود ولی فعالیتی نداشته باشد. در این رابطه باید برنامه ریزی و نظارت صورت گیرد.
خوانپایه در ادامه گفت: در مورد مشکلات نظارت بر زیرساخت ها تذکر دادیم، از  دستگاه ها درخواست داشتیم اطلاعات پروژه ها را در اختیار بگذارند، اگر پروژه عمرانی دست پیمانکار است باید نظارت بیشتری بر آنها صورت گیرد. اینکه برای زمین ورزشی هزینه شده ولی کاری انجام نگرفته این به دلیل عدم نظارت است.
خوانپایه در انتها گفت: این قول را می دهیم که اینگونه جلسات در موضوع ورزش تداوم پیدا کند و اداره ورزش و جوانان نیز باید پیگیر اجرایی شدن مصوبات جلسات باشد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.