رئیس اداره روابط عمومی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز گچساران مهمترین دستاوردهای صنعت نفت را تشریح کرد

علی جعفری دیزگانی در گفتگو با توازن به مناسبت ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت به تشریح دستاوردهای صنعت نفت طی ۴٠ سال گذشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.
جعفری اظهار داشت : عملکرد صنعت نفت در چند بخش باوجود همه فشارهایی که به ما در این سال‌ها وارد شده، درخشان و قابل عرضه به جهان و مردم است.
وی گفت : به دلیل گستردگی بسیار زیاد در حوزه های عملیاتی و اجرایی در نشان دادن دقیق عملکرد خود طی بررسی انجام شده مقایسه ای آمار سالهای پس از انقلاب با قبل از آن گواهی بر سرمایه گذاریهای عمده ای است که در صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.
جعفری با بیان اینکه در دوره اول طی سالهای (۱۳۶۷-۱۳۵۷) که راهبردی و مدیریت تولید پس از خروج خارجیان نامگذاری شده است با خروج کارشناسان خارجی و تصدی امور ساماندهی به ساختارهای سازمان پس از اعتصابات از سرگیری تولید نفت با رویکرد صیانت از مخازن تکمیل طرح های نیمه تمام در غیاب پیمانکاران خارجی آغاز شد.
وی ادامه داد : مدیریت بحران در دوران دفاع مقدس و تمهیدات دفاعی در برابر حملات ایذایی از جمله اقدامات آن دوران بود .
جعفری بیان کرد : یکی از مقاطع حساس و حیاتی در صنعت نفت، حماسه دوران دفاع مقدس است که از یک سو وظیفه خطیر تداوم تولید و تامین نیاز مردم و اقتصاد را به محصولات این صنعت برعهده داشت و از سوی دیگر به بازسازی و مقابله با ویرانیهای حاصل از حملات دشمن می پرداخت.
رئیس اداره روابط عمومی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز گچساران در خصوص عملکرد شرکت نفت در دوران دفاع مقدس به تشکیل ستاد پشتیبانی جبهه و جنگ در صنعت نفت جنوب ، حملات هوایی پدافند عامل و غیرعامل و کاهش آثار مخرب جنگ در زمان بمباران اشاره و تصریح کرد :از افتخارات ماست که در زمان آغاز جنگ و مواجهه مستقیم با بحران در نواحی مرزی تولید و صادرات نفت خام زیر بمباران استمرار داشت .
وی به دوره دوم که از سال های ۱۳۷۷-۱۳۶۷ به عنوان بازسازی تاسیسات پس از جنگ نام گرفته اشاره کرد و افزود : طرح بازسازی و نوسازی اساسی تاسیسات کنترل فوران و مهار چاههای نفت در دهلران بازسازی اسکله های صادراتی و بندرگاه ها ،سازندگی و تکمیل تاسیسات نیمه تمام ،تکمیل و اجرای طرح های گاز و گاز مایع اجرای طرح های توسعه میدان های نفتی افزایش تجربه و دستیابی به فناوری کنترل فوران چاهها مربوط به اقدامات انجام شده در این دوران می باشد.
رئیس اداره روابط عمومی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز گچساران افزود : فرآیند تغییرات عمده ساختاری و چابکسازی شرکت در دوره سوم مربوط به سالهای ۱۳۸۷-۱۳۷۷ اجرایی شده است.
جعفری بیان کرد : تشکیل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکتهای بهره بردار نفت و گاز کارون ،مارون،گچساران،آغاجاری و مسجدسلیمان ،برنامه ریزی و اجرای پروژه های بزرگ سطح الارضی ، اجرای طرح های جدید تزریق گاز، اجرای طرح های گاز و گاز مایع را می توان از دستاوردهای این برهه زمانی نام برد .
وی تدوین برنامه جامع (زیست محیطی و اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه بهره گیری از فناوری های جدید مرتبط با تولید توسعه زیرساختهای فرهنگی ، ورزشی ، رفاهی ، بهداشتی توسعه نظام پیمانکاری و کاهش تصدی گری را از دیگر دستاوردهای نفت طی ۴۰ سال اخیر عنوان کرد.
جعفری عبور از تحریم با راهبرد اقتصاد مقاومتی را به دوره چهارم ۱۳۹۷-۱۳۸۷ اختصاص داد و خاطر نشان کرد : فصل جدید توسعه با رویکرد نگاه به درون توسعه ساخت داخل و تولید فناورانه تجهیزات راهبردی ماحص این دوره است .
رئیس اداره روابط عمومی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز گچساران گفت : اجرای طرح جهادی نگهداشت توان و افزایش تولید نفت و اهتمام به مسئولیت اجتماعی شرکت C.S.R ، استفاده از منابع مالی غیرداخلی در راستای سیاستهای کلان شرکت ملی نفت ایران و برنامه ریزی برای ادامه تولید از مخازن تحت سرپرستی در قالب طرح عملیات محور نگهداشت و افزایش توان تولید طرح میدان محور – مدل مناطق نفت خیز جنوب و طرح IPC شرکت ملی نفت ایران از جمله اقدامات و دستاوردهای ۴۰ ساله در ۴دوره همچنان به رشد خود ادامه داده و هرگز از پای نایستاده است.
جعفری در پایان گفت : امید آن است که از فرصتهای پیش رو بهتروبیشتر استفاده کنیم و صنعت نفت ایران بتواند قدرتمند تر از گذشته در بازارهای جهانی نفت و گاز حضور پیدا کند.
گفتنی است شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران،به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در زمینهبهره‌برداری، فرآورش وانتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند.ظرفیت تولید نفت خام این شرکت بطور متوسط معادل۶۲۰هزار بشکه در روز می‌باشد،دفتر مرکزی این شرکت در شهر گچساران، کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، ولی تأسیسات شرکت نفت و گاز گچساران، در چهار استان خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و فارس مستقر می‌باشند.شرکت نفت و گاز گچساران دارای ۱۸ میدان نفتی است، که ۱۳ میدان آن در مدار تولید می‌باشند.بیشترین میزان تولید به‌ترتیب از مخازن میدان نفتی گچساران ، میدان نفتی بی‌بی‌حکیمه و میدان نفتی رگ‌سفید استخراج می‌شود.مخازن میدان نفتی بینک، میدان نفتی گلخاری، میدان نفتی نرگسی، میدان نفتی چلینگر، میدان نفتی پازنان، میدان نفتی سیاهمکان، میدان نفتی گرنگان، میدان نفتی سولابدر، میدان نفتی رودک و میدان نفتی خویز نیز به ترتیب چهارمین تا سیزدهمین مخزن شرکت نفت و گاز گچساران،محسوب می‌شوند.علاوه بر تولید نفت و گاز، گاز مایع و نفت نیز از دیگر تولیدات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران است. مایعانات گازی تولید شده در کارخانه گاز و گازمایع-۱۲۰۰ گچساران و ۱۳۰۰ بی‌بی‌حکیمه، همچنین کارخانه گاز و گازمایع-۹۰۰ (پازنان۲) جهت تأمین بخشی از خوراک شرکت پتروشیمی بندرامام ارسال می‌گردد(نفتا ،مایعات سنگین گازی) تولید شده در کارخانه گاز و گازمایع-۹۰۰ نیز از طریق خط لوله به پتروشیمی بوعلی سینا ارسال می‌شود.
شهرستان گچساران دومین شرکت تولید کننده نفت در منطقه جنوب است که افزون بر ۲۰ درصد نفت کشور در حوزه نفتی گچساران تولید می شود و دومین شرکت تولید کننده نفت در ایران میباشد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.