تعلل در پرداخت تسهیلات بانکی موجب تاخیر در راه اندازی کارخانه سلولزی گچساران شده است

چکیده: به کارخانه های شهرک صنعتی گچساران سری میزنم ولی فضای شهرک صنعتی در سکوت فرو رفته، صدای چندانی از کارخانه ها و واحدهای تولیدی به گوش نمی رسد و در خیابان های این شهرک واحدهای زیادی را می توان دید که قفل های متعددی روی در ورودیشان جا خوش کرده است و حتی آثار زنگار و زنگ زدگی از عدم مراجعه چندین ماهه هم در سطح برخی از آن ها نقش بسته است.
توازن /آیدا طاهری

به کارخانه های شهرک صنعتی گچساران سری میزنم ولی فضای شهرک صنعتی در سکوت فرو رفته، صدای چندانی از کارخانه ها و واحدهای تولیدی به گوش نمی رسد و در خیابان های این شهرک واحدهای زیادی را می توان دید که قفل های متعددی روی در ورودیشان جا خوش کرده است و حتی آثار زنگار و زنگ زدگی از عدم مراجعه چندین ماهه هم در سطح برخی از آن ها نقش بسته است. کارخانه هایی که فضای وهم آلود و بهتی ویژه همر اه با انرژی منفی است که فضا را احاطه کرده است. وقتی به کارخانه های تعطیل نگاه میکنم به این فکر می کنم کارخانه های اینوشهرک که قرار بوده روزی پر از کارگر باشد و انواع صدای دستگاه ها و خطوط تولید در آن به آسمان رود حالا در سکوتی خفه کننده، گم شده است و کسی هم نیست که ناله هایش را پاسخ دهد !

حال سئوال اینجاست مگر مسئولان ما نمیگویند راه اندازی کارگاه های تولیدی در همه زمینه ها در دستور کار جدی و در راستای رونق اقتصادی و اشتغالزایی قرار دارد ؟ گاها در جلسات مرتبط با اشتغال این موضوع مطرح میشود که تنها راه نجات توسعه و رونق اقتصادی راه اندازی کارگاه های تولیدی – اقتصادی است که می تواند در زمینه رونق اقتصادی و حل مشکل بیکاری کارساز باشد. آیا رونق اقتصادی با عمل ممکن است یا فقط با حرف زدن؟ با توجه به اینکه حمایت از تولید داخلی یک سیاست بنیادی است ولی مشکلاتی از قبیل عدم سرمایه کافی و تخصیص نیافتن تسهیلات پیش بینی شده وکم کاری برخی مسئولین باعث شده تا اجرای پروژه کارخانه سلولزی گچساران بخاطردریافت نشدن تسهیلات ۲ میلیارد ریالی با وقفه ای طولانی مواجه شود که در صورت پرداخت تسهیلات این طرح در کمترین زمان ممکن وارد مدار تولید می شود.

در این بین به سراغ کارفرمایی که زمانی امید به راه اندازی واحدی تولیدی و یا توسعه کارش را داشته حالا اعطای این کار را به لقایش ببخشیده و همه چیز را نیمه کاره رها کرده است میرویم و پای درد دلش مینشینیم .

 مدیرعامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران در گفتگویی ساده و صمیمی با توازن گفت:مگر نه اینکه میگویند تولید ملی به معنای حضور اقتصاد جامعه در عرصه جهانی است و کشوری که تولید کالا یا خدمت ندارد طفیل اقتصاد جهانی محسوب می شود و همیشه وابسته خواهد بود اما جامعه ای در عرصه بین المللی برنده است که تولید کننده باشد؟

اکبر محمد پور اظهار داشت : با توکل برخدا و با تلاش بسیار با هدف ایجاد اشتغال برای جوانان شهرستان اقدام به تأسیس شرکت تولیدی انواع محصولات سلولزی کردم.

وی بیان کرد: این شرکت انواع محصولات اعم از پوشک، پد بهداشتی بانوان، انواع دستمال کاغذی جعبه ای، انواع دستمال دل سی، دستمال مرطوب و دستمال جیبی هستند.

مدیر عامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران تصریح کرد: مجوز تأسیس شرکت در سال ۹۲ صادرشد و این شرکت تولیدی در مساحتی با زیر بنای ۹۵۰ متر مربع  احداث شد.

محمد پور عنوان کرد: این کارخانه تولیدی از سالن قرنطینه با مساحت ۳۵۰ مترمربع، سالن تولید ۳۰۰ متر مربع و سالن محصول نهایی ۳۵۰ متر مربع تشکیل شده است.

وی ادامه داد: تا کنون برای ساخت و تجهیز این کارخانه بالغ بر ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده که از این میزان تنها یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن از تسهیلات بانکی و مابقی سهم آورده شخصی من بوده است.

مدیرعامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران خاطر نشان کرد: برای دریافت تسهیلات بانکی و راه اندازی این کارخانه طبق قوانین در سایت بهین یاب ثبت نام کردم و در جلساتی که در استان برگزار شد مبلغ ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای این کارخانه مصوب گردید که تنها از این میزان بانک عامل در اسفند ماه ۹۶ مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال را پرداخت کرده است.

This image has an empty alt attribute; its file name is 51981-1.jpg

محمد پور بیان کرد: متأسفانه بانک عامل به بهانه ای که طرح این کارخانه تولیدی توجیه اقتصادی ندارد از پرداخت مبلغ مصوب شده سر باز زده است.

وی افزود: با تلاش بسیار دستگاه های مورد نیاز ترخیص شد و باز به ما اعلام شد باید برای دریافت وام جهت تهیه مواد اولیه در سایت کارا ثبت نام کنید، که ما تمام این اقدامات را نیز انجام دادیم.

مدیر عامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران ادامه داد: متاسفانه این بار نیز بانک تجارت همکاری لازم را انجام نداد و با تغییر بانک عامل ما را به بانک کشاورزی معرفی کردند و تا کنون که حدود یک سال از معرفی این واحد تولیدی به بانک می گذرد وبا اینکه ۶ میلیون ریال بابت کارشناسی وثیقه ملکی  به این بانک از سوی ما پرداخت شده به بهانه اینکه از صندوق توسعه ملی به ما اعتباری ندادند، هنوز تسهیلات لازم را به ما پرداخت نکردند.

محمد پور اضافه کرد: با هماهنگی های دستگاه های مربوطه برای استخدامی این واحد تولیدی در گچساران آزمون استخدامی بین ۴۰۰ نفر جویای کار برگزار شد که از این تعداد پس از مراحل لازم ۲۰ نفر در این آزمون پذیرفته شدند.

وی گفت: شرکت تولیدی همای لطیف صنعت با برند لوکس هماک و برند معمولی مشیانه در شهرستان می تواند برای ۱۸ نفر به صورت مستقیم و ۵ نفر نیز غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران خاطرنشان کرد: در حال حاضر این واحد تولیدی که می تواند با برندهای لوکس ایرانی با کیفیت بالا رقابت کند تنها نیازمند تسهیلات جهت تهیه مواد اولیه( تیشو) است.

محمد پور عنوان کرد: اگر با تسهیلات درخواستی ما موافقت می شد درتیر و یا مرداد ماه مواد اولیه را هر تن ۶۸ میلیون ریال تهیه می شد ولی در حال حاضر باید هر تن را ۲۰۰ میلیون ریال خریداری کنیم.

وی افزود: تا کنون هرچه داشتیم برای این واحد تولیدی در سهم آورده هزینه کردیم ولی دیگرهیچ چیز نداریم و امیدواریم که مسئولان شهرستان به کمک این واحد تولیدی آمده و ما رایاری کنند.

مدیرعامل شرکت همای لطیف صنعت شهرستان گچساران خاطرنشان کرد: این واحد تولیدی که از ۶ خط تولید در حال حاضر دو خط آن را دارد می تواند سالانه ۴۰۰ تن توسط این دو خط محصولات با کیفیت خود را تولید کند.

محمد پور بیان کرد: در بازارهای شهرستان گچساران شاهد برندهای استانهای دیگر در خصوص محصولات انواع دستمال کاغذی و جیبی و غیره هستیم، اگر با من همکاری لازم انجام شود می توانیم با این برنده های معروف رقابت کرده و برای جوانان این دیار نیز اشتغالزایی ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این واحد تولیدی تنها محتاج ۲ میلیارد ریال تسهیلات است تا بتواند کار خود را آغاز کرده و چرخ های تولید آن توسط جوانان جویای کار به صدا در آید.

محمد پور بیان کرد : شهرک صنعتی هر شهر قلب تپنده آن شهر است ولی هم اکنون حالت قبرستانی را دارد ، بجز کارخانه آب عرش و آرد واحد فعالی در شهرک صنعتی نیست ،واحد تولیدی نداریم ، اگر هم باشد دو روز کار میکند .

وی گفت : من برای راه اندازی این کار خون دلها خوردم ، آیا واقعا من اشتباه کردم ؟

این فعال جوان اقتصادی که به گفته خودش انواع گواهینامه های مختلف در زمینه کاری را دارد  متولد سال ۶۲ ودارای رشته الکترونیک است و با هزاران امید قدم در این راه گذاشته  گفت : چرا برند شهرهای دیگر مانند زنجان و … باید روی میز مسئولین من و در جلسات مختلف باشد ولی مشکل من حل نشود منی که قرار بود با آن برندها به رقابت بپردازم و درک این موضوع واقعا برای من زجرآور است .

محمد پور ابراز داشت : در راستای مشکلاتم نامه ای به دقتر نماینده محترم نوشتم و در جواب مرا به بانک ملی و سپه معرفی کردند ولی این بانکها با من همکاری نکردند تا اینکه در سال ۹۶ خودم به ساخت و ساز اقدام کردم به خیال خودم در یک بازه زمانی کوتاه این کارخانه تجهیز میشود وموردبهربرداری قرار گیرد اما از اسفند ۹۲ تا کنون هنوز زمان بهربرداری از این کارخانه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است : چند سال است که گزارش ها از وضعیت نامناسب واحدهای تولیدی در نقاط مختلف کشور حکایت دارد و انتظار میرود مسئولین و دولت نیز با با حمایت و همکاری با سرمایه گذاران در بخش های خصوصی  مرهمی بر زخم تولیدکنندگان کشور باشند.در زمان حاضر که تشدید تحریم ها، نوسانات ارزی را در برداشته است ،حمایت نکردن از تولید ملی مشکلات واحدهای تولیدی را چند برابر می کند همچنان که در سال های اخیر تعدادی از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را تا تعطیلی و ورشکستگی پیش برده است .در این مدت سخنانی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور گفته شد که برخی کارساز و برخی در حد شعار باقی ماند اما در این میان واحدهای تولیدی کوچک و متوسطی هستند که خود را با شرایط موجود وفق داده و تحریم ها نتوانسته کمر آنها را در مقابل مشکلات خم کند و چشم امیدشان فقط یاری مسئولین است .

داریوش دیویده، رئیس سازمان صنعت، معدت و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در این رابطه در گفت و گو با توازن گفت: این نهاد دست سرمایه گذاران شخصی را که بخواهند با ایجاد مراکز تولیدی و صنعتی برای جوانان اشتغالزایی ایجاد کنند به گرمی می فشارد و با آنها همکاری های لازم را انجام یم دهد.

وی تصریح کرد: مشکلات واحدهای تولیدی در کار گروه رفع موانع تولید و تسهیلات استان مطرح می شود.اقدامات لازم انجام می شود.

دیودیده گفت: در کهگیلویه و بویراحمد ۵۰۸ واحد صنعتی  با سرمایه ۱۰۰۰میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزارو ۳۳۶نفر وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدت و تجارت کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در سالجاری ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق پرداخت شد.

در این برهه زمانی که مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و نظام اسلامی بر تلاش مضاعف و افزایش نیرو در حوزه تولید تاکید داشته اند تا در مقابل دشمنان شکست نخوریم  حال زمان آن رسیده که تولیدکنندگان داخلی ما نیز در این مسیر قرار بگیرند و در راستای اقتصاد مقاومتی گام بردارند تا نیازی به وارداتی که وابستگی به همراه داشته باشد، پیدا نکنیم   و این مهم نگاه و همکاری ویژه مسئولان را میطلبد .

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.