تاسیسات تاریخی نفت و گاز گچساران ثبت ملی شد

به گزارش توازن ، محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این دیدار با اشاره به اهمیت ایجاد موزه در استان گفت: تاریخ گذشتگان هر جامعه، هویت تاریخی آن محسوب می‌شود که باید این هویت تاریخی را ثبت و ضبط کرد. وی با بیان اینکه شهرستان‌ گچساران حدود ۲۵درصد نفت کشور را تامین می کند، افزود: باید بتوانیم تاسیسات تاریخی حوزه نفت را برای عموم مردم و گردشگران به نمایش بگذاریم. مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ایجاد موزه نفت در گچساران برای کارکنان قدیمی این صنعت یک نوستالژی را رقم می زند.
باقری اظهار داشت: موزه نفت به عنوان یک مکان فرهنگی می تواند در جذب گردشگر در جنوب کشور نقش بسزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه می توانیم از اعتبارات ملی برای ایجاد موزه نفت گچساران استفاده کنیم، تصریح کرد: در صورتی که زمین مورد نیاز از طریق شرکت نفت گچساران تامین شود کار ساخت موزه نفت گچساران را شروع می کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت تاسیسات تاریخی نفت و گاز گچساران در فهرست آثار ملی خبرداد و گفت: اولین چاه تاریخی که نفت از آن استخراج شده است و برخی دیگر از تاسیسات تاریخی قابلیت ثبت ملی دارد.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نیز در این نشست گفت: ۷۰ درصد کارهای اجرایی در شهرستان گچساران به کمک شرکت نفت گچساران انجام می‌شود. هوشنگ صیدالی افزود: موافق ایجاد موزه نفت در گچساران هستیم و در خواست میراث فرهنگی استان را در وزارت نفت پیگیری می کنیم. وی بیان کرد: تاسیسات قدیمی در شرکت نفت و گاز گچساران وجود دارد که می توانند برای گردشگران و مردم جذاب باشند.
صیدالی با بیان اینکه شهرداری در شهر متولی ایجاد حوزه‌های تاریخی است گفت: انتظار می رود شهرداری گچساران در این مورد با این شرکت همکاری لازم را داشته باشد. وی گفت: می توانیم از ظرفیت نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در سطح ملی برای جذب اعتبارات استفاده کنیم.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.