نشاط و سرزندگی در روستاهای باشت و گچساران

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا ،روستاهای این شهرستان ها که تا چند سال پیش به دلیل کمبود مکان و نبودن برنامه ریزی مناسب برای برپایی جشنواره ها به مناطقی بی روح تبدیل شده بود اینک با ایجاد زیرساخت ها و برگزاری مسابقات بومی و محلی مشک و ملار به روزگار خوش گذشته خود برگشته است.
امسال برای چهارمین سال پیاپی جشنواره بومی و محلی مشک و ملار فضای مناسبی برای احیای آیین های محلی در گچساران و باشت فراهم کرده است.
هر ساله به ویژه در آئین اختتامیه جشنواره تعداد زیادی از شهرنشینان و روستائیان گردهم می آیند تا در سایه موسیقی و بازی های سنتی لحظات خوشی را تجربه کنند.
در این جشنواره علاقه مندان در رشته های طناب‌کشی، چوگو، الختر، گرنا، کلکله برد، آشپزی، فوتسال،والیبال و چند رشته دیگر برگزار با هم رقابت می کنند.
موسیقی سنتی، برپایی سیاه چادر، پخت غذاهای محلی، حضور زنان و مردان با پوشش محلی از برنامه های جنبی جشنواره مشک و ملار است که نقش اثرگذاری در افزایش روحیه نشاط در اهالی داشته است.
پارسال ۹۰۰ نفر در مسابقات بومی محلی جشنواره ‘مشک و ملار ‘در قالب ۲۸ تیم با هم رقابت کردند.
کارشناسان می گویند که ۳۰ بازی محلی در مناطق روستایی و عشایری گچساران و باشت از روزگاران کهن به یادگار مانده است.
یه قل دو قل، طناب کشی، الختر، اسب سواری، تیراندازی، چهارکوس، هفت سنگ، چوکلی و گرنا دوال از مهمترین بازی‌های سنتی در این مناطق است.
از آنجا که به باور برخی کارشناسان علوم اجتماعی کمبود نشاط سبب فرسایش استعدادها می شود و امروزه بیش از هر زمان دیگری جامعه نیازمند نشاط است این برنامه ها رضایت مندی مردم و امیدواری مسئولان برای ترویج مهاجرت معکوس به روستاها را به دنبال داشته است.
بی شک نشاط اجتماعی رضایت از زندگی، همبستگی، سلامت روانی و اجتماعی هر جامعه ای را بیشتر می کند لذا ادامه چنین رویکردی می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی کمک کند.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وجود زیرساخت های ورزشی نخستین رکن نشاط بخشی به محیط اجتماعی است گفت: بیش از ۴۰ چمن مصنوعی در دولت تدبیر و امید در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته شهرستان های باشت و گچساران احداث شده است.
غلام رضا تاجگردون افزود: این تعداد چمن مصنوعی ورزشی با اعتباری بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات نفت و استانی ساخته شده است.
وی بیان کرد: از این میزان چمن ورزشی ۳۰ مورد از محل اعتبارات نفت احداث شده که بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت آنها هزینه شد.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: جشنواره مشک و ملار با هدف احیای سنت های کهن، نشاط بخشی به محیط زندگی روستایی و معرفی جاذبه های مردم شناسی این خطه از سال ۱۳۹۳ تاکنون در ماه های بهمن و اسفند برگزار می شود.
تاجگردون با اشاره به استقبال خوب مردم از جشنواره بومی محلی مشک و ملار در دوره های قبل اظهار داشت: افزایش تحرک بین مردم به ویژه نسل جوان با توجه به رواج بازی های رایانه ای از پیامدهای مثبت دیگر جشنواره های بومی و محلی است.
تاجگردون ابراز داشت: شهرستان های گچساران و باشت با توجه به آب و هوای مطلوب در اواخر فصل های زمستان و بهار ظرفیت برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی در سطوح ملی و استانی را دارد.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افتتاح ۲ طرح مهم پارک تپه ای باشت مجهز به آبشار مصنوعی و ساماندهی خیایان بلادیان شهر دوگنبدان اضافه کرد: این ۲ مکان جایگاه مناسب و قابل دسترسی برای عموم مردم مناطق شهری برای اجرای برنامه های شاد و فرهنگی است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.