نخستین دوره ی آموزشی نظام حقوقی ویژه کودکان و نوجوانان برگزار شد

به گزارش توازن به نقل از روابط عمومی وارتباطات دادگستری کل استان ، نخستین دوره ی آموزشی نظام حقوقی ویژه کودکان و نوجوانان به منظور آشنایی قضات ، وکلاء و برخی نهاد هایی که با حقوق کودکان و نوجوانان ارتباط دارند در یاسوج برگزار شد.

دکتر اردوان عزیزی معاون برنامه ریزی این دادگستری در سخنان هدف از برگزاری این دوره را آشنایی بیشتر علمی وکاربرد همکاران قضایی ونمایندگان حقوقی نهادهایی که با حقوق کودکان ونوجوانان ارتباط مستقیم دارند بیان نمود.

عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بحث مسئولیت کیفری در واقع به نوع ونحوه ی برخورد مناسب با اطفال ونوجوانان می پردازد.

وی افزود:بدلیل برخی ملاحظات وتعارضات سالهایی طول کشید تا اصولی که در قانون مجازات اسلامی مشخص شده بود این اصلاحات پذیرفته شود و جنبه قوانین به خود بگیرند.

معاون برنامه ریزی دادگستری کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه امروزه در جوامع مختلف خشونت هایی علیه کودکان انجام می گیرد، گفت:اگر به اطفال به دیده ی بزه دیده نگاه کنیم مهمترین بحثب که می توان به آن توجه کرد این است که اطفال به نوعی در جوامع مختلف قربانی خشونت های مختلفی قرار می گیرد که ممکن است در خانه ، خانواده ، مدرسه، محیط های آموزشی، مراکز تأمینی وتربیتی وقضایی هستند.

وی افزود:مهمترین بحثی که می توان به آن اشاره کرد این است که موضوع خشونت علیه اطفال ، درساختار قانونی کشور ما ودیگر ملل قانونی شده است.

عزیزی در پایان گفت: این دوره ی آموزشی به مدت ۳ روز در یاسوج در حال برگزاری است.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین سعید رهایی عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ مفید و نماینده ایران در سازمان یونیسف اظهار کرد:کودکان سرمایه یک ملتند واگر این سرمایه آسیب ببیند دیگر نمی تواند به پا خیزد، در واقع کودکان مانند بذری هستند که باید خوب کاشته شوند وچنانچه این مهم رعایت نشود بذر خوبی درو نخواهیم کرد.

نماینده ایران در سازمان یونیسف در ادامه گفت : بنابراین آنچه در آمار این سازمان آمده است جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه با تمام محدودیت هایی که داریم بهترین کادر ویژه دادگاه اطفال و کودکان را در محاکم داریم.

دکتر سید جعفر کاظم پور مدیر کل تدوین لوایح حقوقی ومقررات قوه قضائیه نیز در این نشست در سخنانی به برتری نظام حقوقی اسلام در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان نسبت به دیگر نظام های حقوقی اشاره کرد وگفت: نظام حقوقی اسلام که بر اساس قرآن ومبانی دینی شکل گرفته است نه تنها عقب تر نیستیم بلکه در این نظا دینی، از قواعد ومقررات خوبی در رعاست حقوق کودکان برخوردار هستیم.

در ادامه این همایش سه روزه دکتر سید علی کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه نیز در سخنانی اظهار داشت:در زمینه اجرای حقوق کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه به اشد خوبی رسیده ایم و اکنون لایحه تشکیل پلیس قضایی ویژه کودکان و نوجوانان در قوه ی قضائیه تدوین ودر حال ارسال به دولت است.

وی در ادامه افزود:دوره آموزشی نظام عدالت ویژه حقوق کودکان نوجوانان ۲۸ دوره از سری آموزشهای تحت نظر سازمان یونیسف می باشد که دراستان کهگیلویه وبویراحمد اجرا شده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.