کلنگ‌زنی زیست پالایشگاه اتانول و کنجاله تخمیری در باشت+تصاویر

چکیده: با حضور وزیر صنعت، زیست پالایشگاه اتانول و کنجاله تخمیری در شهرستان باشت کلنگ‌زنی شد.

 با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، غلام رضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولان استانی و شهرستانی «زیست پالایشگاه اتانول و کنجاله تخمیری» در شهرک صنعتی خان احمد شهرستان باشت کلنگ‌زنی شد.

به گزارش توازن و به نقل از کبنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین کلنگ زنی طرح زیست پالایشگاه اتانول و کنجاله تخمیری شهرک صنعتی خان احمد باشت که با حضور غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت،سید شریف حسینی قائم مقام وزیر، شهریار طاهر پور سرپرست سازمان گسترش و نوسای صنایع ایران ، علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی  برگزار شد با اشاره به وضعیت اقتصادی فعلی کشور حفظ وضعیت موجود اشتغال در صنعت کشور را بسیاری ضروری دانست.
رضا رحمانی ایجاد زنجیره تولید را راهکار رونق اشتغال در کشور عنوان کرد و افزود: استفاده از ظرفیت های صنعت معدن و کشاورزی برای تحقق زنجیره تولید و فرصت های شغلی تازه ضرورت زیادی دارد.
رحمانی گفت: آمریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ تحریم های ظالمانه را علیه ایران کلید زد و برای برای رکود صنعت کشور برنامه ریزی کرد اما با تلاش دولت تدبیر و امید و همت مردم این نقشه خنثی شد.
وزیر صنعت معدن و تجارت توجه به مناطق محروم و ایجاد واحدهای صنعتی دانش بنیان را از راهبردهای حوزه صنعت کشور دانست و افزود: پالایشگاه بیواتانول باشت هر دو ویژگی را دارد که تلاش می شود برای ساخت و بهره برداری آن طبق برنامه زمان بندی شده کار کرد.
رحمانی افزود: ۷۰ درصد از تجهیزات و ماشین آلات این واحد صنعتی به دست متخصصان داخلی تولید می شود .
وی عنوان کرد: بیواتانول با عدد اکتان ۱۱۱ و داشتن یک اتم اکسیژن به ازای دو کربن، استفاده از مواد زیستی و فرآیندی زیستی به عنوان اکتان افزای پاک و سبز شناخته شده و در بیش از ۱۵ کشور دنیا روزانه ۷۵۰ میلیون لیتر بیواتانول تولید و در پالایشگاه‌ها با بنزین مخلوط شده و موجب کاهش آلودگی هوا و افزایش کیفیت بنزین می‌شود.
رحمانی تصریح کرد: در کشور ما نیز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران امتزاج ۱% بیواتانول با بنزین در پالایشگاه‌ها را تصویب کرده که با توجه به مصرف ۵۰ میلیون لیتر بنزین پتانسیل مصرف روزانه ۴ میلیون لیتر بیواتانول وجود دارد.
وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه به تعریف و تمجید و توانمندی ها و شایستگی های تاجگردون پرداخت و گفت: در آن دوران نمایندگی مجلس هر وقت کار و موضوعی و مشکلی داشتیم به سراغ آقای تاجگردون می رفتیم و ایشان کارمان را انجام می دادندو ایشان شخصیت برجسته ای هستند و فعالیت های جناب تاجگردن را هم روحی و هم جسمی حس می کنم.
آقای تاجگردون یکی از سرمایه ملی که ما به وی افتخار می کنیم و قطعا مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و  شهرستان های گچساران و باشت قدر وی را می دانند و به فرزند خود افتخار می کنند.
رحمانی گفت: من یک تبریزی ام به تاجگردون افتخار می کنم، دکتر سید شریف حسینی(قائم مقام وزیر) یک اهوازی است به تاجگردون افتخار می کند، دکتر شهریار طاهر پور رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع یک همدانی است ایشان هم به تاجگردون افتخار می کند.
 در ادامه نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: این پالایشگاه با سرمایه گذاری سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال نخستین واحد صنعتی شهرستان باشت است و در طول ۳۰ ماه به بهره برداری می رسد.
تاجگردون تصریح کرد: پالایشگاه شهرک صنعتی خان احمد در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار و زیربنای ۸ هکتار ساخته می شود و برای ۱۳۵ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند.
وی با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد از استان هایی است که در حوزه صنعت توسعه نیافته از وزیر صنعت و معدن و تجارت خواست برای رونق صنعت در این خطه برنامه ریزی کند.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سرانه درآمد مردم کهگیلویه بویراحمد ۶۰درصد میانگین کشوری است که این امر همت مسئولان برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم را طلب می کند.
تاجگردون با اشاره به اینکه برای توسعه زیرساخت های راه های ارتباطی،آب، برق و سایر امکانات اولیه سرمایه گذاری های خوبی در سال های اخیر انجام شده بیان کرد: هم اکنون نوبت بهبود وضعیت معیشت مردم است.
وی بیان کرد: مطالعات اجرای این طرح از بهمن ماه سال گذشته شروع شد و این طرح سالیانه ۶۶ میلیون لیتر بیواتانول و ۶۶تن کنجاله تخمیری تولید می کند.
تاجگردون اضافه کرد: مطالعات ایجاد این واحد صنعتی از مناطق خیرآباد ، لیشتر تا خان احمد انجام شد و بر اساس نظر کارشناسان شهرک صنعتی خان احمد برای احداث آن انتخاب شد.
گفتنی است: در این آیین از خانواده مرحوم مهندس سید نقی نشاطی یکی از تلاشگران نام آشنای عرصه صنعت، معدن و تجارت شهرستان گچساران که در سانحه هوایی تهران-یاسوج جان خود را از دست داد، توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت تقدیر بعمل آمد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.