معماری مدارس ماندگار مطابق با اقلیم و فرهنگ هر استان ضروریست

نوستالژی مدرسه تا آخر عمر همراه کسانی است که حتی ممکن است فقط چند سال پشت نیمکت‌های کلاس درس نشسته باشند و بعد هم به هر دلیل درس و مدرسه را رها کرده باشند و این نوستالژی برای کسانی که این نیمکت‌ها را تا پایان تحصیلات حفظ کردند بیش از سایرین با خاطرات تلخ و شیرین مدرسه و کلاس درس همراه است. گذشته از فضای درس و مدرسه و کلاس، خاطراتی که با همکلاسی‌ها و معلمان نیز شکل می‌گیرد برای افراد ماندگار می‌شود و چه بسا یکی از موضوعات افراد کهنسالی که از کودکی با هم ارتباط داشتند خاطرات دوران مدرسه است؛ خاطراتی که کودکی و نوجوانی افراد را معنادار می‌سازد و بی‌تردید در ساختن شخصیت افراد هم تاثیرگذار است. این معناداری و ماندگاری موجب شده است تا ایده مدارس ماندگار شکل بگیرد؛ ایده‌ای که تعدادی از مدارس قدیمی در فهرست این مدارس قرار گیرند و توجه ویژه‌ای با برنامه‌ها و مدیریت خاص صورت گرفته تا این مدارس به پشتوانه هویت تاریخی خود در تربیت دانش‌آموزان بتوانند موفق‌تر عمل کنند.به همین منظور گرد همایی کارشناسان مدارس ماندگار قطب پنج کشور با حضور نمایندگان مدارس ماندگار استان های یزد، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر در مدرسه ماندگار ولایت گچساران برگزار شد.

به گزارش توازن ، نماینده شورای عالی مدارس ماندگار در این نشست گفت: فضاهای آموزشی مدارس ماندگار کشور باید مورد پسند دانش‌آموزان و مطابق اقلیم و فرهنگ هر استان‌ منطبق شود تا مدارسی با طراحی فاخر و ماندگار بنا کنیم.

عبدالله محبی با تاکید براینکه امروزه باید به معماری مدارس فاخر گذشته نیز توجه شود، خاطرنشان کرد: این بدان معنا نیست که مدارس را بر اساس معماری هزار سال گذشته طراحی کنیم، بلکه تاکید ما بر این است که معماران اصول معماری مدارس فاخر را الگو قرار دهند و با بهره‌گیری از آن و منطبق با علم و تکنولوژی روز، بناهای فاخر طراحی کنند.
وی اظهار داشت : تصویب طرح اصلاح شیوه نامه اداره مدارس ماندگار در شورای عالی آموزش و پرورش ضروری است و هم اکنون این طرح در کمیسیون معین وزارت آموزش و پرورش مطرح است.
محبی تصریح کرد:مدارس ماندگار هم از نظر ساختمان فیزیکی و هم دانش آموزان و معلمان اهمیت دارد زیرا افراد نخبه و مشهور هر منطقه بیشتر در این مدارس تحصیل کرده اند.
وی با بیان اینکه هم اکنون ۵۰ مدرسه ماندگار در کشور وجود دارد ادامه داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد مدارس ماندگار کشور در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و ثبت ملی بقیه مدارس در دست اقدام است.
به گفته وی در صورت تصویب شیوه نامه مدارس ماندگار که به طور جامع تدوین شده است زمینه حفاظت از ساختمان ها و فرهنگ های ایرانی اسلامی به یادگار مانده در این مدارس به شکل اصولی فراهم خواهد شد.
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش ‌و پرورش نیزگفت: مستند سازی تاریخچه و اطلاعات مدارس ماندگار در قالب کتابچه در دست تدوین است.
احمد عابدینی اضافه کرد: در این کتابچه ۵۰ مدرسه ماندگار کشور معرفی می شوند.
وی ابراز داشت: انتخاب مدیران مدارس ماندگار باید از حساسیت خاصی برخوردار باشد زیرا در بیشتر موارد تجارب و انگیزه خدمت خدمات بیشتری نسبت تزریق اعتبار به همراه دارد.
معاون دبیرکل شورای عالی آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه معماری مدارس در ارتقا سطح تحصیلی دانش‌آموزان تاثیرگذاراست، اظهار داشت:مرمت مدارس ماندگار از تصویب اعتبار ویژه برای نگهداری مدارس ماندگار با هماهنگی نوسازی مدارس و مشارکت میراث فرهنگی انجام می شود تا روح سنتی آن حفظ شود.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: مدرسه ماندگار ولایت گچساران که تنها مدرسه ماندگار این استان است ۷۳ سال سابقه فعالیت دارد.
هادی زارع پور اظهار داشت:این مدرسه دارای ۲۵ اتاق و ۱۰ هزار متر مربع مساحت است.
وی بیان کرد: بسیاری از افراد سرشناس استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله دکتر ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران ، ۱۲ شهید از شهدای قبل و پس از انقلاب ، برخی از پزشکان صاحب نام و همه نمایندگان ادوار مجلس شهرستان گچساران در مدرسه ماندگار ولایت گچساران تحصیل کرده اند.
وی تاکید کرد : حفاظت و نگهداری از مدارس ماندگار باید در اولویت قرار بگیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد مصوبه شناسایی مدارس ماندگار در کشور را موردتوجه قرار داد و تصریح کرد: مصوبه شناسایی مدارس ماندگار در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح‌شده که در استان کهگیلویه و بویراحمد مدرسه ولایت گچساران به عنوان مدارسه ماندگار شناخته‌شده‌ است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.