تاجگردون: بودجه بحث دخل و خرج مردم است و نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم

چکیده: رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس با بیان اینکه در مورد بودجه خیلی نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم چون بحث دخل و خرج مردم است،‌ گفت: برخی دوستان برخی واژگان سیاسی را به کار می‌برند ولی اصلا ما اینجا بحث سیاسی نداریم و موضوع زندگی مردم است.

به گزارش توازن، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی طی نطقی در موافقت با کلیات بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: مجددا از اینکه وقت همکاران را می‌گیرم پوزش می‌طلبم ولی به دلیل اظهاراتی که مخالفان کلیات بودجه بیان کردند چند نکته‌ای را عرض می‌کنم. آقای مطهری فرمودند که آئین‌نامه داخلی مجلس تغییر کرده است. اگر مجلس و صحن علنی بودجه را رد کند بودجه به دولت برمی‌گردد و مثل قبل به کمیسیون تلفیق برنمی‌گردد.

وی افزود: دولت باید پس از آن باید بودجه دیگری بدهد که احتمالا همان بودجه سه دوازدهم را تقدیم مجلس کند. در صحبت برخی دوستان که نظرشان را می‌گفتند منظور از سه دوازدهم، سه دوازدهم بودجه سال ۹۷ است نه سه دوازدهم لایحه؛ چون اصلا لایحه تصویب نشده است. آقای تابش و برخی دوستان نکاتی را مطرح کردند که لازم است ابتدا اتفاقی که می‌افتد را بگویم. در بودجه سال ۹۷ ما دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم ولی الان یک و نیم میلیون بشکه است، سه دوازدهم یعنی یک چهارم دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه را به دولت می‌دهیم و می‌گوییم در سه ماه آن را خرج کن.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس در مجلس ادامه داد: این چه مقیاسی است که دولتی را که باید به نظم واداریم و تذکرات بر این منوال بوده است بگوییم دولت تو اجازه داری سه دوازدهم بودجه سال ۹۸ را سه ماهه بخوری و هیچ کس هم روی آن نظارت نداشته باشد.

تاجگردون با بیان اینکه اول از همه فشار همه مردم که بر روی ماست چون به آنها گفته‌ایم که ۲۰ درصد افزایش حقوق وجود خواهد داشت و با وجود این به ما حمله می‌کنند،‌گفت: حالا اول فروردین به آنها بگوییم حقوق‌تان ۱۰ درصد افزایش دارد چون دولت اجازه ندارد و بعد بگوییم منتظر بمانید که ببینیم در برج چهارم پول و بودجه می‌آید و چه عددی تصویب می‌شود،‌

نماینده مردم گچساران و باشت اظهار داشت: در حوزه یارانه‌ها، بهزیستی و کمیته امداد ۲۰ درصد افزایش داریم و حواسمان باشد که اینها برمی‌گردد. ما در مورد بودجه خیلی نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم چون بحث دخل و خرج مردم است. برخی دوستان برخی واژگان سیاسی را به کار می‌برند ولی اصلا ما اینجا بحث سیاسی نداریم و موضوع زندگی مردم است و باید ببینیم با زندگی مردم چگونه برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: دشمن دنبال یکسری چیزهایی است که به ما فشار وارد کند و از این فشارها اهدافی دارند. اول از همه فشار بر معیشت مرد است تا مردم اذیت شوند،‌مردم را ما چگونه می‌توانیم نگه داریم، قبول داشته باشیم یا نداشته باشیم دولت گفته ۱۴ میلیارد دلار می‌خواهم کالای اساسی را با همان قیمت بدهم و ما می‌گوییم نه. با این حال فشار بر معشیت مردم را می‌خواهیم چه کنیم و چگونه با این موضوع روبرو می‌شویم.

تاجگردون با اشاره به بحث اشتغال و بیکاری بودجه سال ۹۸ خاطرنشان کرد: وقت نمی‌شود تمام احکام مربوط به اشتغال و بیکاری که در تمامی عرصه‌های نفت و گاز، اشتغال، تبصره ۱۸، بازآفرینی شهری، بافت فرسوده و مسائلی از این قبیل که اختیارات خوبی به دولت داده شده است، مطرح کنم. این اختیارات وجود ندارد در بودجه سال ۹۷ گذاشته‌ایم که بشود به آنها پرداخت. ما محدویت‌ها را باز کردیم و اجازه بیرون رفتن از محدودیت‌های علمی را در دانشگاه‌ها برداشتیم و بعد دوباره این را ببندیم و بگوییم باید به سال ۹۷ برگردیم؟‌اگر سال ۹۷ خیلی خوب بود که وضع ما این نبود. باید یک تغییر ساختارهایی انجام دهیم.

وی ضمن اشاره به حوزه دفاع در بودجه ۹۸ افزود:‌ بحث دفاع نکته مهمی در کشور است، هر چند شاید یکی خوشش و یا بدش بیاید. دفاع هم بخش مهمی در کشور است که باید به آن توجه شود و اگر خلائی هست باید آن را اصلاح کرده و خلا را درست کنیم نه اینکه بعضی جاها را رها کنیم.

تاجگردون تاکید کرد: در بحث ساختارها بعضی دوستان نکاتی مطرح می‌کنند که باید اصلاح ساختار انجام شود. اصلاح ساختار را باید انجام دهیم در حالیکه ۴۰ سال است اصلاح ساختار می‌کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند باید این کار را بکنیم. دوستانی که به آرمان‌های انقلاب واقعا دقت می‌کنند رهبر انقلاب آخرین پیامی که به جوانان مملکت دارند مگر این نبود که عملا به جوانان گفتند به ۴۰ سال آینده خود توجه کنید. بعد ما مجلسی‌ها هم در اولین حرکت می‌گوییم یک سال را نگاه نکن بلکه سه ماه را نگاه کن. کجای این نگاه به آینده است؟

وی با تاکید بر اینکه باید افق، وضعیت بیرون و مقدورات جامعه را نگاه کنیم، اظهار داشت: باید تعارضات و تفاوت سلیقه‌ها در برخی امور را نگاه کنیم. اصلاح حامل‌های انرژی بدون افزایش قیمت بنزین و فرآورده‌ها نیست. افزایش قیمت‌های نفت، بنزین و گازوئیل بدون افزایش نرخ تورم امکانپذیر نیست و نمی‌شود دوگانه حرف بزنیم. نمی‌شود بگوییم هم تورم نباشد و هم قیمت بنزین بالا برود. اینها با هم جمع شدنی نیست.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس در پاسخ به اظهارات کریمی‌قدوسی به عنوان مخالف کلیات بودجه ۹۸ اظهار داشت:‌ تکلیف ما را مشخص کنید ما نفت بفروشیم یا نفروشیم و کم بفروشیم یا زیاد بفروشیم. می‌فرمایند قیمت نفت در دنیا ۸۰ دلار است اما ما ۵۰ دلار گذاشته‌ایم در حالیکه این حسن بودجه است و نباید قبح بودجه باشد و باید بگوییم ما احتیاط را رعایت کرده‌ایم و اقتصاد و بودجه جنگی یعنی همین. اگر ۸۰دلار شد که نمی‌گوییم نفت‌مان را ۸۰ دلار می‌فروشیم و پولش را در خزانه می‌فرستیم و بودجه از کسری خارج می‌شود یا باید قیمت را زیاد کنیم و یا تولید را زیاد کنند و یا قیمت‌ حامل را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه برخی نگرانی‌ها در لایحه بود که مجلس و کمیسیون تلفیق آن را حذف کرده است، گفت: برخی واگذاری‌ها و مسائلی مثل مدارس و آموزش و پرورش از اینها بود. شما اول سال در همین بودجه تصویب کردید که طرح رتبه‌بندی معلمان را انجام می‌دهید و همسان سازی کنید و برای اینها عدد گذاشته‌ایم و سؤال این است که چگونه می‌خواهید اینها را انجام دهید؟ وقتی می‌گوییم سه دوازدهم است دوباره مردم، مملکت و اقشاری که متوجه ما هستند را رها کنیم؟

تاجگردون ضمن بیان اینکه اصلا بحث دولت و مجلس نیست، گفت: بحث این است که در شرایط کنونی که اتفاقات متوجه مجلس و دولت است چگونه می‌خواهیم این مطالب را با هم جلو ببریم. حداقل در این ۶ یا ۷ سالی که من در حوزه بودجه فعالیت می‌کنم سوالم این است که آقای کاتب عزیز، چرا بحث ۱۴ و نیم درصد را مطرح می‌کنید. ۱۴ و نیم یک عددی ضربدر عدد دیگر می‌شود که عدد قبلی ۳۰ میلیارد دلار ضربدر ۱۴ و نیم بود و عدد بعدی ۲۰ میلیارد دلار ضربدر ۱۴ و نیم است. ۱۴ و نیم عدد و نسبت است نه عدد مطلق.به خاطر اینکه بدانید این عدد یعنی چه این عدد در بودجه سال ۹۷ شش یا ۷ میلیارد دلار بود و در بودجه سال ۹۸ سه و نیم میلیارد دلار می‌شود.

وی افزود: شما به کسی که به ما نان می‌دهد تا حقوق معلم را بدهیم، می‌گویید آن را بزنید چون نان به ما نمی‌دهد و به همین خاطر خواهش می‌کنم با روشی که اصلاح ساختار شکل گرفته و گام‌های مهمی در بحث اصلاح شرکت‌های دولتی گذاشته شده تا فرمان رهبری را تعیین کنیم درست نیست که سر تسلیم فرود بیاوریم و با اولین جایی که می‌توانیم برای یکسال آخرمان حرف بزنیم بگوییم فایده  ندارد. ما با عزت کارمان را انجام می‌دهیم و اگر مشکلی باشد در روند کار با دولت جلو می‌رویم تا انشالله به نتیجه کافی برسیم.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس تاکید کرد:‌ اگر اصلاحات ضروری نیاز است باید انجام دهیم ونگذاریم کشور معطل شود. چون دشمنان ما دوست دارند که ما معطل چیزی دیگر باشیم./ فارس

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.