۷۳ درصد از سد مخزنی کوثر پر شده است

به گزارش توازن اکبر خدری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش باران سال زراعی جاری سبب ذخیره شدن ۲۱۱میلیون متر مکعب آب در پشت سد کوثر در این شهرستان شد.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: بارندگی های امسال سبب بالا آمدن آب سد کوثر به میزان ۲۱ متر شده است.
مخزن سد کوثر در سال ۱۳۹۳ برای آخرین بار سرریز شد.
خدری گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.
خدری اظهار داشت: هم اینک میزان آب ذخیره شده در دریاچه سد کوثر به ۴۲۴ میلیون متر مکعب رسیده است که ۱۵۶میلیون متر مکعب بیشتر از مدت مشابه سال پیش است.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد ۶۱۴٫۵ متر است.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ۴۴۵ میلیمتر باران از اول مهرماه تاکنون در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر گچساران به ثبت رسیده است.
خدری افزود: مجموع بارش های ثبت شده سال زراعی گذشته در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ۲۱۰ میلیمتر بود.
خدری گفت: از ابتدای مهر امسال تاکنون ۴۱میلیون متر مکعب آب آشامیدنی برای پنج استان جنوبی کشور،پنج میلیون متر مکعب آب کشاورزی، یک میلیون متر مکعب آب در بخش صنعت و ۲۱ میلیون متر مکعب برای سایر (زیست محیطی) رها شده است.
سد کوثر آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.
سد ملی کوثر در ۵۵ کیلومتری غرب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.