فرماندار گچساران: مطالبات کارگران سد چمشیر در دستور کار است

چکیده: فرماندار گچساران گفت: پیگیری مطالبات گذشته کارگران سد چمشیر در دستور کار مسئولان شهرستان قرار دارد.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا علی خوان پایه در جمع کارگران سد چمشیر گچساران افزود: برای پرداخت حقوق کارگران سد چمشیر تلاش می کنیم.
وی اظهار داشت: کمبود اعتبار دلیل پرداخت نشدن حقوق کارگران از سوی شرکت سد چم‌شیر است.
وی با اشاره به اهمیت تکمیل این سد برای توسعه اقتصادی کشور بر توجه مسئولان برای پرداخت مطالبات این کارگران که زمینه شتاب بخشی این طرح را فراهم می کنند تاکید کرد.
خوان پایه بیان کرد: نمایندگانی از سوی کارگران این سد برای دریافت مطالباتشان معرفی شوند.
بخشدار مرکزی گچساران نیز گفت: مجموع بدهی این سد ملی بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال است.
فرج الله استلاحی با بیان اینکه مطالبات کارگران سد چم شیر مربوط به سال های گذشته است گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سد چم شیر گچساران هزینه شده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون ساخت تجهیزات نیروگاه سد چمشیر بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
استلاحی ابراز کرد: هم اکنون بیش از یکهزار نفر در این سد مشغول به فعالیت هستند.
وی حجم کل مخزن این سد را ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۶۰۴ متر عنوان کرد.
استلاحی بیان کرد: سه نیروگاه ۵۵ مگاوات و ۲ نیروگاه ۵/۵ مگاواتی هم اکنون در این سد در حال ساخت است که با بهره برداری از این طرح ها سالانه ۴۸۲ گیگاوات انرژی در ساعت تولید می کند.
وی ابراز کرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
امروز یکشنبه برخی از کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم شیر گچساران با حضور در مقابل فرمانداری گچساران خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.
تاکنون بیش از پنج میلیون متر مکعب حفاری، انفجار و سنگ برداری برای ساخت راه های دسترسی و محل سازه های اصلی طرح اجرا شده است.
مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۷ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد آغاز و در سال ۹۰ فاز اول مطالعه آن تکمیل شد.
بیش از ۲ هزار نفر در اوج فعالیت عمرانی در این سد مشغول بکار بودند که این تعداد در پایان سال ۹۶ به یک هزار نفر رسید.
در سالجاری بیش از ۳۰۰ نفر از کارکنان این سد از سوی پیمانکاران جزء اخراج شدند.
نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته می‌شود.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.