حمام های خورشیدی در چادرهای عشایر

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، در حالی که هر روز بر جذابیت های زندگی مصرف گرای شهری افزوده می شود ، توسعه تجهیزات برای دسترسی عشایر به ابتدایی ترین امکانات زندگی نظیر روشنایی، استفاده از یخچال و تلویزیون در مناطق عشایری ضرورتی مغفول مانده است.
اگرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با ایجاد زیرساخت هایی مانند جاده ها،احداث انبار نگهداری علوفه دام، جدول گذاری معابر،ساخت منابع ذخیره آب،ایجاد سرویس های بهداشتی،حمام های ضد کنه دام،راه اندازی مراکز توزیع نفت سفید، پرداخت تسهیلات بانکی، صندوق های خرد عشایر و آموزش های ترویجی تحولات بزرگی در زندگی عشایر استان رخ داده اما روشن کردن سیاه چادرهای عشایری با استفاده از پنل های خورشیدی و ایجاد حمام های خورشیدی می تواند جلوی به فراموشی سپردن زندگی زیبا و ساده ایلیاتی را بگیرد.
تعداد خانوارهای عشایری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۶۶ بیش از ۱۷ هزار خانوار با ۱۱۳ هزار نفر جمعیت بود که بر اساس آخرین سرشماری به ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار با ۷۰ هزار نفر جمعیت کاهش یافته است که این امر نشان دهنده نیاز برای بالا زدن آستین همت برای پیشگیری از مهاجرت عشایر به مناطق شهری است.
عشایر با شیوه خاص زیست خود از آئین های کهن ایرانی پاسداری می کنند و با سخت کوشی در کنار تولید اقتصادی از جمله در بخش دامداری خالق سبک هایی از هنر و صنایع دستی هستند که اقتصاد را با هنر پیوند زده است به همین دلایل حفظ این شیوه زندگی ضروری است.
صاحب نظران معتقدند که شیوه زندگی عشایری در دنیای امروزی که گردشگری به محور توسعه اقتصادی تبدیل شده می تواند یکی از ابزارهای توسعه باشد.
بر اساس آمارها جمعیت عشایر کشور حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.
معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تجهیز مناطق عشایری این استان به امکاناتی مانند پنل خورشیدی، جمام حورشیدی و آبرسانی پایدار می تواند به بقای زندگی عشایری کمک زیادی کند.
بهمن آزادی افزود: استفاده از این تجهیزات افزون بر رفاه حال عشایر برای حفظ جنگل ها و درختان بلوط که از آنها به عنوان سوخت استفاده می شود کارگشاست.
وی بیان کرد:۵۰۰ خانوار عشایر این استان در سال جاری صاحب پنل های خورشیدی شدند.
آزادی افزود: برای هر دستگاه پنل خریداری شده ۶ میلیون ریال هزینه شده است.
وی تصریح کرد: عشایر محروم زیلایی،دریلا و تنگ سرخ از جمله مناطقی هستند که پنل های خورشیدی به آنها واگذار شده است.
آزادی ابراز داشت: اعتبار مورد نیاز پنل های خورشیدی از طریق فرمانداری های شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد تامین شد.
وی بیان کرد: هر دستگاه پنل خورشیدی قابلیت تامین انرژی وسایلی مانند تلویزیون، یخچال و پنج عدد لامپ را دارد.
معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در حال پیگیری هستیم تا از طریق وزارت نیرو برای تمام خانوارهای عشایری با هدف کاهش استفاده از چوب درختان جنگلی و رفاه حال آنان پنل های خورشیدی تامین شود.
وی اظهار کرد: استفاده از انرژی های نو به جای سوخت فسیلی در مناطق سخت گذر و دوردست گام مهمی در حفاظت از منابع طبیعی و آسایش مردم است.
آزادی بیان کرد: تا پیش از این ،پنل های خورشیدی به صورت محدود به ۱۰۰ خانوار عشایری در این استان واگذار شده بود.
وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بهسازی یکهزار و ۶۲۴ چشمه، سه هزار و ۳۳۰ کیلومتر ایل راه،۴۷۸ باب انبار علوفه،هفت شهرک عشایری،۵۳ هزار ۴۰۰ متر جدول گذاری،یکهزار و ۴۴۲ مخزن ذخیره آب ، ۲ هزار و ۷۰۰ سرویس بهداشتی در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شد.
وی ساخت ۲۴ باب حمام ضد کنه دام،تشویق و نظارت بر کشت هفت هزار هکتار گیاهان دارویی که از سوی عشایر ایجاد شده و احداث ۱۳۷ مرکز توزیع نفت سفید را از دیگر خدمات ارائه شده به جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه اخیر ذکرکرد.
این در حالی است قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، بهسازی هشت چشمه ، احداث پنج باب حمام ضد کنه و احداث ۲۳ مخزن آب آشامیدنی و کشاورزی ، تنها خدمات ارائه شده به عشایر کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
آزادی پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی، ارائه آموزش های ترویجی به میزان ۱۵۲ هزار نفر ساعت مطالعه و شناسایی ۶۸ زیست بوم عشایری از دیگر اقدامات همسو با ارتقای وضعیت زندگی عشایر است.
معاون عمرانی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بازگشایی سالیانه ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ایل راه عشایری و انجام آبرسانی سیار به سه هزار خانوار عشایری را از خدمات مستمر به عشایر دانست
۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز کهگیلویه و بویراحمد در اختیار جامعه عشایری است. ۱۲ درصد از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این میزان جمعیت از۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.