متن مصاحبه تفصیلی تاجگردون در برنامه ۱۰:۱۰

چکیده: تاجگردون در این گفتگو به موضوع های مختلفی از جمله بودجه سال ۹۸، هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت حامل های انرژی و... پرداخت.

به گزارش توازن و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بیست و ششمین قسمت از برنامه گفتگو محور «۱۰:۱۰ دقیقه» با حضور غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

تاجگردون در این گفتگو به موضوع های مختلفی از جمله بودجه سال ۹۸، هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت حامل های انرژی و… پرداخت.

به نام خدا

باشگاه خبرنگاران جوان: سلام عرض می­ کنم خدمت ­تان شب­تان به خیر باشد به ۱۰:۱۰ دقیقه امشب خیلی خوش آمدید، سالروز شهادتِ حضرت صدیقۀ طاهره فاطمه ­زهرا(س) را خدمت شما مخاطبین برنامه ۱۰:۱۰ تسلیت عرض می ­کنم، مهمانِ امشبِ برنامه ۱۰:۱۰ دقیقه ما جناب دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق مجلس هستند که خدمت­شان خوش آمد عرض می­ کنم.

تاج­گردون: من هم سلام عرض میکنم خدمت شما و بینندگان عزیز.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای تاج­گردون اولاً ممنون هستم که در این روز های پرکارتان دعوت ما را پذیرفتید و به برنامه آمدید، می ­توانم از ابتدای برنامه از شما خواهش کنم سوال ­ هایم را صریح و شفاف بپرسم طوری هم نباشد که بعداً بگویند صداوسیما خیلی ویژه هوای مجلس را داشته است؟

تاج­گردون: خواهش می ­کنم من در خدمت­ تان هستم.

این روز ها حواسمان هست که کسی را اذیت نکنیم

باشگاه خبرنگاران جوان: شما که ناراحت نمی­ شوید؟

تاج­گردون: ان شاءالله که نشوم.

باشگاه خبرنگاران جوان: چون این روز ها همه حساس­ هستند و حواسشان است که یک کاری بکنند که خدایی­ ناکرده مجلس از دستشان ناراحت نشود که بودجه­ هایشان کم شود!

تاج­گردون: ما این روز ها حواسمان هست که کسی را اذیت نکنیم که آن فیلم را بگیرند، پخش کنند و بگویند حالا آقا نصیحت کردید یا نه؟! [می خندد] ما که راحتیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: الان فکر کنم دارید تیکه به یکی از همکاران­تان می ­اندازید؟

تاج­گردون: نه به فضای مجازی دارم می­ گویم.

بودجه متعلق به یک قشر یا سازمان خاص نیست/ تاکنون نشنیده ­ام که بگویند تاجگردون از فلانی خوشش نمی­ آید پس بودجه اش قطع است/ این روزها رایزنی در مجلس خیلی تاثیرگذار است

باشگاه خبرنگاران جوان: این را مطرح کردم، چون می ­خواستم بدانم تاثیرِ نظراتِ شخصیِ نمایندگان در بحث بودجه چقدر است؟ مثلاً اگر آقای تاج­گردون از یک سازمانی خوشش نیاید یا برعکس بخواهد هوای یک سازمانِ دیگری را داشته باشد، چقدر این نظرِ شخصی آنها در روندِ بودجه­ ای که قرار است به آن سازمان اختصاص پیدا بکند، موثر است؟

تاج­گردون: البته من این را رَد نمی­ کنم که برخی از همکاران یا نمایندگان در رای ­دادن­شان یا اظهارنظرات­شان این مواضع را داشته باشند، ولی در موضع بودجه از لحاظ مسئولیت بنده کارِ خطایی است، چون بودجه متعلق به یک قشر خاص یا یک سازمان خاص نیست متعلق به کلِ کشور است، حتی نمی‎شود گفت که متعلق به دولت است، متعلق به کلِ کشور است، تلاشم را کردم حالا ۲۷، ۲۸ سال است در سازمان برنامه و بودجه و بعد هم در مجلس دارم خدمت می­ کنم، تا حالا چیزی نشنیده ­ام که بگویند تاجگردون از فلانی خوشش نمی­ آید پس بودجه ­اش قطع است.

باشگاه خبرنگاران جوان: کلاً چقدر این روز ها رایزنی در مجلس موثر است؟

تاج­گردون: خیلی تاثیر دارد، خیلی تاثیر دارد و دستگاه ­های اجرایی هم خیلی تلاش می ­کنند که با نماینده­ ها به خصوص نماینده ­های عضو کمیسیون تلفیق و با افراد موثر ارتباط برقرار کنند، مطالب­شان را بگویند بعضی وقت­ ها هم می­ بینید اثر می­ گذارد.

همه دولت ها هرساله بخشنامه می کنند که برای بودجه با مجلس رایزنی صورت نگیرد/ رایزنی دستگاه های اجرایی امسال با مجلس کم بوده است/ تعیین انضباط خاص برای حضور دستگاه های اجرایی در کمیسیون تلفیق

باشگاه خبرنگاران جوان: چون ظاهراً دولت یک بخشنامه کرده بود که هیچ رایزنی با مجلس اتفاق نیفتد.

تاج­گردون: همۀ دولت­ ها همه سالِ همین کار را می­ کنند، بخشنامه می ­کنند و می­ گویند کسی رفت او را عوض می­ کنیم، برخورد می­ کنیم، ولی باز هم کم و زیاد می­ شود، ولی امسال تا الان حضور کم بوده است، بیرون شاید بوده، ولی در مجلس خیلی می­ آیند ضمن اینکه دو سه سال است ما در کمیسیون تلفیق یک انضباطِ خاصی را برای حضورِ دستگاه ­های اجرایی قائل شدیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: کم یعنی هنوز می ­آیند؟

تاج­گردون: نه خیلی کم است، ولی شاید حالا روش­ های دیگرِ نویی را برای ارتباط برقرار کردن انتخاب کرده باشند.

ماجرای اعطای تسهیلات ویژه هیات وزیران به گچساران/ نفوذ من در دولت در موضوع بازسازی بافت فرسوده «دو گنبدان» بی تاثیر نبود

باشگاه خبرنگاران جوان: گفتید این اتفاق تاکنون برای شما نیفتاده، چند وقت پیش هیات وزیران یک موضوعی را مصوب کرد، بودجه یا تسهیلاتِ ویژه­ ای در حوزۀ انتخابیه خودتان درنظر نگرفته بودید، چون همین که هیات وزیران بودجه­ ای را مصوب کرده بود که مقداری وام قرض ­الحسنه و بلاعوض جهت اختصاص به شهرستان­ های گچساران و باشت و دوگنبدان که حوزۀ انتخابی شماست به مردم داده شود، در حالی که به خیلی از شهر ها داده نشد؟!

تاج­گردون: احتمالاً منظورتان بافت فرسوده است دیگر، بافت فرسوده شهرِ دوگنبدان است، این به حدود ۳ سالِ پیش برمی ­گردد، گچساران یا شهر دوگنبدان یک بافت فرسودۀ خیلی سنگینی داشت، ۱۰، ۱۵ سال هم روی آن مطالعه کردند و روش­ های مختلف را می ­رفتند، من هم وقتی نماینده شدم روی این موضوع خیلی کار کردم که چه کنم تا این بافت را اصلاح کنم، با خیلی ­ها مشورت کردم، وزراء، کارشناسان، بنیاد مسکن حتی آقای دکتر نوبخت، اتفاقاً آقای تابش رئیس بنیاد مسکن یکبار که من ایشان را بردم و این بافت را به او نشان دادم یک پیشنهاد خیلی خوبی داد بعد به من گفت که آقای تاج­گردون شما آدمِ بانفوذی هستید بهتر هم می­ توانید موضوعی را که من می­ گویم در دولتی­ ها توجیه کنید، بیایید این شهر را به عنوان پایلوت با مدلی که من می گویم عمل کنید، فرض کنید خدایی ­ناکرده در دوگنبدان زلزله آمد، بعد قرار است این مدل را زمانی که زلزله آمده کار کنیم و بنیاد مسکن هم تاکنون در شهر کار نکرده و با این مدل ما حاضریم؛ اتفاقاً ایشان مدل­شان را به سازمان برنامه دادند و من هم آمدم توضیح دادم، دیدیم مدلِ خیلی خوبی است و به عنوان پایلوت کار کردیم؛ فکر می­ کنم امروز یکی از بهترین­ های پایلوت ­های بازآفرینیِ شهری، همان شهر باشد، یک مدلی که بدون اینکه خیلی هزینه کنیم با مشارکتِ بالای مردم کار انجام شد؛ ما در حدود قریب ۲ سال از ۳ هزار بافت مسکونیِ فرسوده حدوده ۱۷۰۰، ۱۸۰۰ واحد را  با شهرسازی جدید بازسازیِ مجدد کردیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: پس ربطی به رایزنی­ ها ندارد؟

تاج­گردون: قطعاً داشته به خاطر اینکه شاید ارتباطاتِ من بهتر باشد یا نفوذِ کلامم بیشتر بوده، ولی واقعاً یک کارِ بسیار ارزشمندی و ملی بوده که الان دولت همان کار را دارد در سایر نقاط کشور اِعمال می­ کند با همان مدل هم است، این پایلوت خیلی خوب است، همۀ استان­ها برداشت کردند و آمدند دیدند، فکر می­ کنم یک کارِ ملیِ خوبی بود و الان هر جای کشور بخواهند این کار را بکنند، منابع پیش­ بینی شده است، بودجه سال ۱۳۹۷، جلسۀ سران هم که اعتبارِ خوبی گذاشته شد فقط برای همین مدل است، مدلِ تلفیقیِ کار مردم و زیرساخت­ هایی که دولت انجام می­ دهد و ارزشمند هم است.

در بحث­ های کارشناسی و ملی مستقل هستم/ بیشتر انتقادات صریح را نسبت به احمدی­ نژاد و دولتش داشتم/ دولت خیلی تمایل داشت که در دولت باشم

باشگاه خبرنگاران جوان: این روز ها انگار رابطۀ شما با دولت زیاد خوب نیست هرچند که به لحاظ جریانِ سیاسی با همدیگر همسو بودید، اما این روز ها انتقاداتِ تندی از جانب شما به دولت می­ شود برخی­ ها می­ گویند که آقای تاج­گردون انتظار داشت در این دولت مسئولیتی بگیرد و چون اتفاق نیفتاد الان در قامتِ منتقدِ دولت ظاهر می­ شود؛ این حرف ها و این شایعات چقدر صحت دارد؟

تاج­گردون: من کلاً در بحث­ های کارشناسی و ملی مستقل هستم، یعنی چه در دولتِ قبل و چه در این دولت؛ دولتِ قبل بسیار مورد احترام بودم، ولی بیشتر انتقادات صریح را نسبت به آقای احمدی­ نژاد و دولتش داشتم، این دولت از نظر سیاسی همسوتر بودیم، ولی مواضع ملی یا مواضعِ کاری من تعارف­ بردار نیست، البته دولت همیشه مورد حمایتِ من بوده و هست، چون احساس می­ کنم که باید به دولت در هر منظری کمک کرد، اما اینکه نوع انتقاداتِ من مشخص است، عمدتاً انتقاداتی است که سیاست­ های دولت، یک گوشه­ ای از کشور یا یک گوشه ­ای از ملت را آسیب می ­­رساند یا ناشی از نابسامانی­ های سیاسی در تصمیم ­گیری باشد که من همیشه انتقاد می­ کنم؛ حالا آن فرمایشِ انتهایی شما که دولت من را، نه اتفاقاً دولت خیلی تمایل داشتند که بنده در دولت باشم.

تاجگردون:

جمع­ بندی دولت و مجلس بر این بود که حضورِ من در پارلمان به نفع مملکت است/ در حوزه­ های اقتصادی می ­توانستم خدمتگزار باشم

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی پیشنهادی هم به شما شد؟

تاج­گردون: به هر صورت همیشه جنبه ­های مختلف بحث بوده و تمایل هم داشتند، ولی جمع­ بندی چه دولت و چه مجلس بر این بود که حضورِ من در مجلس به نفع مملکت است.

باشگاه خبرنگاران جوان: نمی­ شود بگویید از کجا پیشنهاد داشتید؟

تاج­گردون: معذرت می­ خواهم، خیر.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ ما قرار بود در این برنامه خیلی صریح و شفاف باشیم.

تاج­گردون: نه مشخص است من اگر بخواهم بروم به دولت مثلاً چه جا هایی می توانم بروم.

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی به عنوان رئیس سازمان و برنامه؟

تاج­گردون: حالا در حوزه­ های اقتصادی می ­توانستم خدمتگزار باشم، ولی الان هم دولت بر این تشخیص است و هم مجلس بر این تشخیص است که حضورِ من در مجلس بهتر می ­تواند کمک کند حتی به خودِ سازمان برنامه و امور بودجه ریزی کشور.

نوبخت دوست خوب من است اما به معنای پذیرش صددرصدی مواضع و رفتارهایش نیست/ به عملکرد سازمان برنامه و بودجه نقد دارم

باشگاه خبرنگاران جوان: پس گفتید کجا بود دیگر، سازمان برنامه بود!

تاج­گردون: نه اتفاقاً نگفتم، اتفاقاً آقای نوبخت رئیس محترم سازمان برنامه هم دوستِ خوب من است و هم در بسیاری از مباحث همفکری می کنیم، نه اینکه بگویم مواضع و رفتارهایشان را صددرصد قبول داشته باشم، ولی خودِ ایشان می ­داند، من یکی از بهترین دوستانِ سازمان برنامه هستم که می توانم هم در کارهایشان کمک کنم و هم از بسیاری اشتباهات که احتمالِ اتفاق افتادنش است، جلوگیری کنم.

باشگاه خبرنگاران جوان: به عملکردِ سازمان برنامه نقد دارید؟

تاج­گردون: بله نقد دارم.

سازمان برنامه باید در بخش ­های اقتصادی قوی­تر حضور پیدا می­ کرد/ این سازمان فقط بودجه ­ریزی می­ کند

باشگاه خبرنگاران جوان:­ بیشتر در چه حوزه ­هایی نقد دارید؟

تاج­گردون: من اعتقاد دارم که سازمان برنامه خیلی باید در بقیۀ بخش ­های اقتصادی قوی­تر حضور پیدا می­ کرد نه اجتماعی و اینطور چیزها، یعنی اینطور نباشد که یک تعارضِ خیلی شدیدی بین سیاست ­های پولی، مالی و ارزی وجود داشته باشد، سازمان برنامه خودش را از این مطلب بیرون کشیده و فقط دارد بودجه ­ریزی می­ کند و بودجه تخصیص می­ دهد، این کارِ اشتباهی است نمی­ گویم اشتباه است، خطایش زیاد است، چون بعضی بخش ­ها از دست او خارج می ­شود و بعد در بسیاری از موضوعات عمیق نمی ­شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: می ­شود مصداقی بگویید مثلاً کجا باید حضور می­ داشت که حضور نداشته؟

تاج­گردون: ببینید بحث ارز چیزی نیست که به راحتی بشود از آن بگذریم و فقط بگوییم به عهدۀ بانک مرکزی است یا سیاست های پولی، مثلاً شما بخشِ مالی کشور را دارید، سازمان برنامه با وزارت اقتصاد می­ خواهند بودجه را تخصیص بدهند.

سازمان برنامه باید جلوی اشتباهات دستگاه ها را بگیرد/ احساس می شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه آن نیست!/ چشم سازمان برنامه و بودجه خوب کار نکرد

باشگاه خبرنگاران جوان:­ یعنی شما یکی از متهمانِ این افزایش قیمت ارز را سازمان برنامه می­ دانید؟

تاج­گردون: نه نمی ­گویم جزء متهمان است، من اعتقادم این است که سازمان برنامه باید برای کنترلِ اقتصادِ کشور مشارکتِ بیشتری می­ کرد، یعنی اینطور نباشد که صنعت هر کاری که می­ خواهد برای خودش انجام بدهد، بخش بازرگانی هر کاری برای خودش انجام دهد، بعد بانک مرکزی هم یک طوری حرکت­ هایی کند، یک آدمِ منصفی سیاست­ ها را کنار هم بگذارد، احساس می­ کند که نکند یک کودتای اقتصادی در کشور دارد صورت می­ گیرد و کسی متوجه نمی ­شود! یعنی تصمیماتِ متناقض را یک نفر باید حل می­ کرد.

من در دورۀ دکتر احمدی­ نژاد که سازمان برنامه را منحل کرد، چون قبلاً در سازمان معاون اقتصادی بودم؛ معاونت اقتصادیِ سازمان برنامه یک چشمی است که همۀ چیز ها باید از زیرِ چشمش عبور کند، خطا را ببیند و متوجه شود و سریع به دولت آلارم بدهد، به نظرم یک جایی این چشم خوب کار نکرد یا اینکه جریانات از جلوی این چشم عبور نمی ­کند یا نتوانسته است خطا را درست به دولت انتقال دهد و بعد جا های بدی تصمیم گرفته شود؛ بعد یک جا هایی مثلاً بهداشت و درمان دارد اشتباه کار می ­کند، خب سازمان برنامه باید جلوی این کار را می ­گرفت یا جا های دیگر اتفاقات بدی صورت می ­گرفت سازمان برنامه باید این کار را کند یا برداشت­ های زیاد از صندوقِ بانک مرکزی برای مصارف دولت یا چیز های دیگری که در سیستم بانکی اتفاق افتاده است، سازمان برنامه باید این کار ها را می ­کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ مثالش همین وزارت بهداشت که گفتید وقتی آمد ورود کرد بحث ایجاد شد!

تاج­گردون: چه کسی ورود کرد؟

اختلافی که میان وزارت بهداشت و سازمان برنامه افتاد باید از اول کنترل می شد/ طرح تحول سلامت طرحِ خوبی بود اما خطا در مسیرش اتفاق افتاد/ مجلس پیشنهاد دهنده اصلی طرح تحول سلامت بود

باشگاه خبرنگاران جوان:­ مثلاً سازمان برنامه دیگر، اختلاف آقای نوبخت و آقای قاضی ­زاده هاشمی.

تاج­گردون: خب این آخر آمدن اشتباه است از اول باید کنترل می­ شد، من به آقای دکتر هاشمی همیشه این را می­­ گفتم، به سازمان برنامه هم می گویم حتی دو سال پیش چند جلسه هم گذاشتیم، طرح بهداشت، طرح تحول سلامت طرحِ خوبی بود و خوب هم داشت پیش می­ رفت، خطا در مسیرش بود یعنی این اتفاق باید در کشور می­ افتاد، اتفاقاً پیشنهاد دهندۀ اصلی آن برخلاف آن چیزی که می ­گویند مجلس بود نه دولت! یعنی ما بودیم که شروع کردیم و ۱ درصدِ ارزش ­افزوده را مطرح کردیم، منابعی را تهیه کردیم که طرح شروع شد، اتفاقاً پیشنهادِ شخصی من هم بود، یعنی بحثی که سال ۹۲ شروع کردیم در حقیقت با یک پیشنهادِ شخصی شروع شد که یک درصد از ارزش ­افزوده به طرح تحول سلامت، با یک هدفی بود؛ هدفِ ما هم ارتقای سطح بیمه­ ای کشور به خصوص افراد ضعیف بود و تجهیزات برای مناطق توسعه ­نیافته که سطوحِ بیمارستانی مناطقِ فقیر را با سطوح پردرآمد یکی کنیم؛ ولی حالا مسیرِ وزارت بهداشت یک مسیرِ دیگری شد یا خطا رفت، کسی که باید روزِ اول جلوی این خطا را بگیرد سازمان برنامه و بودجه است.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ شما جزء نماینده ­های پرنفوذ هستید چرا حالا بعد از ۶ سال دارید به این موضوع نقد می ­کنید؟ چرا همان لحظه که دیدید مسیرِ وزارت بهداشت دارد از مسیرِ واقعیِ طرح تحول سلامت خارج می ­شود، تذکر ندادید نیامدیم این را مطرح کنید؟

تاج­گردون: من نمی ­گویم خیلی منحرف شده، یعنی بحثِ من انحرافِ جدی در بحث طرح تحول سلامت نیست، من می ­گویم سازمان برنامه باید متناسب با برنامه ­های وزارت بهداشت تجهیز منابع کند اگر دید این منابعِ لازم را ندارد باید کنترل کند، خیلی راحت مثالش را خدمت­تان بگویم مثلاً ما می ­رفتیم در وزارت بهداشت یا شورای عالی بیمه می­ خواهیم ضریبِ کار را مشخص کنیم، آن زمان من یادم است سازمان برنامه بودیم، می­ گفتیم مثلاً ضریب کار ۲، ۳ یا هر چقدر است، تنظیم می ­کردیم آیا من متناسب من بودجه را تعریف کردم یا نکردم؟ معلوم است وقتی ضریبِ کاری برای وزارت بهداشت محدودیت ندارد می­ رود ضریب کاریِ بالایی را می­ ‎گیرد و می ­برد جلو و آخر سر دو سه هزار، ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری می­ آورد، سازمان برنامه است که همان موقع باید در شورای عالی نباید بگذارند این اتفاق بیفتد. نه ما اتفاقاً جلساتِ خوبی را هم در کمیسیون بودجه برای این موضوع داشتیم بالاخره این ها که بحث­ های رسانه­ ای نیست.

باشگاه خبرنگاران جوان: شما با آقای نوبخت ارتباط داشتید چرا این موضوعات را به ایشان منتقل نکردید؟

تاج­گردون: همیشه منتقل کردیم، من ایرادم نه حالا بخش بهداشت پیش آمد در بقیۀ بخش ­ها هم همینطوری­ است.

قائل به دخالت در امور جاریِ دولت نیستیم/ در حواشی وزارت بهداشت و سازمان برنامه حق را به سازمان برنامه نمی ­دهم 

باشگاه خبرنگاران جوان: مثلاً در حوزۀ ارز وقتی شما منتقل می­ کردید ایشان چه می­ گفتند؟

تاج­گردون: حالا همه چیز اینطور نیست که ما مرتب منتقل کنیم، رابطۀ دولت با مجلس هم اینطور نیست که مرتب هر چیزی را منتقل کنیم، قائلم به این نیستیم که بخواهیم مرتب در امور جاریِ دولت دخالت کنیم، صحیح این نیست که مجلس در اموری دخالت کند و بعد دولت بگوید این خطا ناشی از تحمیلِ نظرِ شماست، اصلاً ما در این فاز نیستیم و ما سعی می ­کنیم در قوانین و آن چیز هایی که مورد نظر آنهاست تامین کنیم که بهتر و راحت­ تر بتوانیم با هم همکاری کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: بحث­مان هم بحث ارتباط با مجلس نبود، چون شما ابتدای بحث گفتید من خودم با آقای نوبخت ارتباط ویژه دارم و ارتباط شخصی روی فضای مشاوره از این باب عرض کردم.

تاج­گردون: حالا درست می ­گویید، شخصی­ هم یک حدی دارد، دیگر آدم به خاطر خیلی از معذوریت ­ها شخصی ­های هم نمی­ تواند زیاد ورود کند من اتفاقاً در بحث بهداشت و درمان و سازمان برنامه خیلی حق را به سازمان برنامه نمی ­دهم بیشتر حق را به وزارت بهداشت می­ دهم، چون یک دستگاهی بود که دوست این کار ها را انجام دهد و ما باید آن را کنترل می­ کردیم که نکردیم وگرنه در این موضوع حق با سازمان برنامه نیست.

تاجگردون:

حرفم را درباره خرابکاری عمدی بانک مرکزی پس نگرفته ام، بانک مرکزی مسیرش را تغییر داد/ مواضع من خیلی صریح و شفاف است

باشگاه خبرنگاران جوان: بگذریم از این بحث؛ یکبار هم اعلام کردید شک ندارم بانک مرکزی و سیستم بانکی و برخی از ارکانِ دولت عمداً ماموریت بر خراب­تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارند؛ این اظهارنظرِ شما بر مبنای چه اسنادی بود و چرا بعداً حرف­تان را پس گرفتید؟ از جایی به شما فشار وارد کردند؟ یا خودتان قانع شدید نباید این بحث ­ها را مطرح می­ کردید؟

تاج­­گردون: نه من حرفم را پس نگرفتم، بانک مرکزی ظرفِ ۴۸ مسیرش را اصلاح کرد، یعنی من در جلسۀ کمیسیون بودجه بودم اتفاقاً آن روز حالم دیگر بد شد. ما در بحث تهاترِ بدهی ­ها یک پیشنهادی را در مجلس تصویب کردیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: از این بابت می­ گویم حرفتان را تکذیب کردید، چون فردایش یک پُستِ دیگری گذاشتید و حرفِ قبلی را تقریباً یک طوری تکذیب کردید.

تاج­گردون: بله بانک مرکزی آمد اصلاح کرد، ما آمدیم صد میلیارد تومان گذاشتیم برای تهاترِ بدهی های دولت و اینطور چیز ها که یک مقدار آنها را سامان دهیم، تقریباً از اولِ سال ما هر ماه جلسه می گذاشتیم که چه شد؟ سازمان برنامه می ­گفت که ۱۰ روز دیگر، ۲۰ روز دیگر! تا اینکه در اوایلِ شهریورماه گفتند بالاخره آئین­ نامه­ اش تصویب شد؛ گفتیم باشد ما یک ماه دیگر جلسه می­ گذاریم و عملکرد را می­ گوییم.

یک ماه دیگر جلسه گذاشتیم بانک مرکزی آمدند، سازمان برنامه آمدند بعد ما گفتیم حالا سازمان برنامه عملکرد را بگویید، گفته شد که بانک مرکزی می­ گوید نه چنین منابعی وجود ندارد، صد هزار میلیارد نیست، ۱۰ هزار میلیارد تومان است! گفتم یعنی ما یک سال ما و مردم سرکار هستیم حالا یک نفر در بانکِ مرکزی می ­آید چنین حرفی را می ­زند! چه تمسخری است! دیگر آن جلسه بانک مرکزی یک استدلالِ غیرمنطقی کرد و آن جلسه یک جلسۀ تلخی بود و من هم خیلی به بانک مرکزی حمله کردم؛ من آن پست را اتفاقاً در وسطِ همان جلسه گذاشتم.

حتی خیلی از همکاران فکر می­ کردند من چرا اینقدر عصبانی شدم؟ چون این موضوعی بود که من یکسال آن را دنبال کرده بودم که خیلی از مشکلات مردم، تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان و تامین اجتماعی را حل می­ کردیم، ما آن دعوا را کردیم، ۱۰ هزار تا با تلخیِ جلسه تمام شد، شب یا فردای آن روز بود، من رئیس کل بانک مرکزی را دیدم گفت که آقای تاج­گردون ما نشستیم بررسی کردیم و مشکل را حل می ­کنیم، فعلاً ۷۵ هزار میلیارد تومانش را حل می­ کنیم و ما قول می­ دهیم ۷۵ هزار تومان حل شود؛ یعنی ۱۰ هزار میلیارد تومان در یک شب ۷۵ هزار میلیارد تومان شد! حق دارم بگویم بعضی ­ها عمداً دارند این کار را می ­کنند، رئیس کل بانک مرکزی هم جلسه تشکیل داده و احتمالاً متوجه شده، پس ­فردایش تشریف آوردند و مساله حل شد و البته من عددش را نگفتم و اتفاقاً آن دعوای من تاثیرگذار بود.

باشگاه خبرنگاران جوان: از آن پُست شما گلایه نکردند؟

تاج­گردون: حقیقتش روی­شان نمی ­شود به من زیاد چیزی بگویند!

باشگاه خبرنگاران جوان: چرا؟

تاج­گردون: مواضع من خیلی صریح و شفاف است و مستقلانه هم است، رویشان نشده چیزی بگویند، حتی رئیس کل بانک مرکزی به من زنگ زد گفت که موضع­تان کمی تند بود، گفتم اصلاح کنید من موضع ­ام را درست می­ کنم، گفت که در این شرایط ارزی این موضع خیلی تند بود همه به من حمله می ­کنند، ولی واقعیتش این است که آن جلسه و آن اتفاقات منجر به یک حرکتِ بهتری شد که بالاخره اصلاح کردند و من حرفم را پس نگرفتم.

آشنا به من گلایه کرد که چرا او را با مشایی مقایسه کرده ام/  شوخی تاجگردون با شباهت رفتاری مشایی و آشنا/  منظورم از بحث مشایی و آشنا نوعِ فرهنگ و رفتاری است/ مشایی رفتار هایی می­ کرد که دولت به حاشیه می رفت

باشگاه خبرنگاران جوان: اخیراً آقای آشنا مشاور آقای روحانی مطلبی را در مورد بودجه بیان کرده بودند به ایشان یک حملۀ سنگینی کرده بودید و در جایی هم ایشان را مشاییِ آقای روحانی خوانده بودید، به نظرتان آقای آشنا مشاییِ دولت آقای روحانی است؟ همان مصداقی که آقای مشایی برای دولت نهم و دهم داشت آیا همان شباهت و همان جایگاه را آقای آشنا در این دولت دارد؟

تاج­گردون: یکی از دوستان به من گِله کرد، گفت که آقای آشنا گِله کرده و ناراحت است، چون ایشان بعد از آن با من تماس نگرفت و کامنتِ بعدی او کمی معتدل بود و ما هم دیگر بحث را تمام کردیم، یکی از دوستان گفت که آقای آشنا گِله کردند که چرا تاج­گردون من را با آقای مشایی مقایسه کرده است؟ گفتم اتفاقاً آقای مشایی تماس گرفت گفت که چرا من را با آقای آشنا مقایسه کردید؟ [می­ خندد] بحث مشایی و آشنا منظورم نوعِ فرهنگ و رفتاری است.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای مشایی از داخل زندان به شما زنگ زد؟!

تاج­گردون: شوخی می­ کنم [می­ خندد]؛ هر کسی بالاخره جایگاهِ خودش را دارد، مشایی بودن یا آشنا بودن نوعِ تفکر منظورم است و نوع رفتار را دارم می­ گویم، آقای مشایی هم رفتار هایی را می­ کرد که موجب می­ شد یک دولت برود در حاشیه، یک دولت برود در یک فضایی که مجبور شود، موضع بگیرد و بعد مسائلی پیش بیاید. آقای آشنا هم همان رفتار را انجام داد.

  نمی­ توانیم ماموریت ­هایمان را به خاطر اینکه دو نفر خوششان بیاید زیر سوال ببریم/ در این مملکتی که همه بیمه  هستند، طلاب نباید بیمه باشند؟

باشگاه خبرنگاران جوان: همین در مورد صحبت ­های آقای آشنا گفتید دولت دارد آدرسِ غلط به مردم می­ دهد، دقیقاً این آدرسِ غلط چیست؟ چون برداشتِ بعضی ­ها این است، آیا واقعاً منظور این است که دولت در جای دیگر دارد از بودجه تخلف می ­کند؟ آن وقت بودجۀ نهادی فرهنگی را دارد پررنگ می ­کند؟

تاج­گردون: هم شما می ­دانید و هم بینندگان می ­دانند، من یک اصلاح ­طلب هستم و رفتارم هم در رفتارِ بودجه ­ای مشخص است، ولی من برخی از موضوعات را می ­گویم موضوعاتِ حکومتی هستند اصلاً نباید خیلی به آن بپردازیم، یک جمهوری اسلامی داریم و یکسری ماموریت ­ها برای هر کسی تعریف شده است، ما نمی­ توانیم این ماموریت ­ها را به خاطر اینکه دو نفر خوششان بیاید زیر سوال ببریم، وقتی یک حکومت هستیم باید رفتارِ حکومت را هم دیگر داشته باشیم، من مثلاً بگویم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، رئیس کمیسیون تلفیق هستم آی بودجه را حوزه می ­خورد، بودجه را نهادِ فرهنگی می­ خورد، بودجه را سپاه می­ خورد! این ها چیز هایی هستند که باید جواب بدهیم باید اعداد را کنار هم بگذاریم و بگوییم.

من در جلسه ­ای که با آقای آشنا و برخی از دولتیان داشتیم خدمتِ آقای آشنا هم عرض کردم، زمانی که روی این مواضع بحث شد گفتیم شما حواستان باشد که قرار نیست که یک مجموعه اضدادی که انتقاد دارند همه را دور هم جمع کنیم و آنها را بزنیم، این اتفاق نباید بیفتد، شما مثلاً می­ گویید مرکزِ خدمات حوزه علمیه قم اینقدر بودجه بوده، همۀ مردم فکر می­ کنند که این همه آخوند و روحانی قرار است سرِ ماه بیایند مثلاً ماهی یک میلیون بگذارید داخلِ جیب­شان و بیایند این را بگویند، در این مملکتی که شما همه را بیمه کردید یعنی معتادان بیمه هستند، زنانِ بی ­سرپرست بیمه هستند، رانندگان بیمه هستند، قالیبافان بیمه هستند، دانش ­آموزان بیمه هستند، طلابِ این مملکت نباید بیمه باشند؟ نباید درمان آن ها را حل کرد؟ بالاخره این ها هم گوشه­ ای از این جامعه هستند، ۲۰۰ هزار طلبه هستند که یا دارند درس می ­­خوانند یا دارند تبلیغ می ­کنند یا دارند در روستا های این مملکت کار می­ کنند، سطحِ زندگی آن ها هم که مشخص است؛ حالا یک درصد از طلاب یا روحانیون کشور وضع­شان خوب باشد بقیه را که نباید با چوب زد بگوییم شما نباید بیمه شوید! یا می­ فرماید جامعه ­المصطفی فلان! جامعه ­المصطفی کیست؟ چیست؟

جامعه­ المصطفی یکی از بهترین دانشگاه ­های دینیِ ماست/سال ۹۱ پر تنش­ ترین دورانِ رابطۀ مجلس با دولتِ احمدی­ نژاد بود/ احمد ی نژاد در سال آخرِ دولتش بودجۀ حوزه علمیه را یک سوم کرد/ دولت دهم بودجۀ دفاعی را در بسیاری از بخش­ ها نزدیک به صفر کرد

باشگاه خبرنگاران جوان: اسمِ گُنگی هم است!

تاج­گردون: اصلاً چیست؟ جامعه­ المصطفی یکی از بهترین دانشگاه ­های دینیِ ماست که در ۵۰ نقطۀ دینی دارد کارِ دینی و تبلیغی را انجام می­ دهد، اشکال ندارد ما به جامعه ­المصطفی ندهیم، ماموریتش را تعطیل کنیم بعد بگوییم آقا تو هم دیگر این کار را نکن! مانند اینکه بگوییم وزارت خارجه اینقدر پول می­ گیرد! خب وزارت خارجه برای این کارش ماموریت دارد، جامعه ­المصطفی هم برای این کارش ماموریت دارد. من گفتم آدرسِ غلط ندهید همه را درست و شفاف روی هم بگذارید و نشان بدهید، حالا خوشمان بیاید، من اتفاقاً این را در اینستاگرام گذاشتم دیدم ۶۰، ۷۰ درصد به من حمله کردند که فرمایشِ آقای آشنا درست است، چون یک چیزی می­ گوید که مردم اطلاعات درستی نسبت به آن چیزی که گفته اید ندارند، شاید من داشته باشم.

مثلاً در بخش دفاع، نمی­ شود بخش دفاع را جدا بگذاریم بگوییم مثلاً بخش منابع طبیعی مهم است، بخش آموزش مهم است، بخش محیط­ زیست مهم است، بخش امور فرهنگی و همه چیز مهم است، دفاع مهم نیست! حالا اگر کسی از بخش دفاع، دفاع کرد این خیلی مسالۀ بدی است؟ یک بخشِ مهمِ کشور است، شما که نمی­ توانید آن را در حاشیه رها کنید و بعد آن را بگذارید به امانِ خدا و ببینید چه اتفاقی می ­افتد!

ما وقتی می­ خواهیم در مملکت­مان تصمیمِ حکومتی بگیریم دولت که نمی ­تواند از کلِ حکومت فاصله بگیرد، دولت وظیفۀ اجرای فرامینِ حکومت را دارد، قانون اساسی هم همین را می­ گوید، نمی­ تواند رفتارِ ضدحکومتی داشته باشد، دولت قبل هم آقای احمدی­ نژاد همین رفتار را انجام داد، سال ۹۱ پر تنش­ ترین دورانِ رابطۀ مجلس با دولتِ احمدی­ نژاد بود، اتفاقاً روی همین مواضع و همین موضوعات بود یعنی ایشان سال آخرِ دولتش بودجۀ حوزه علمیه را یک سوم کرد، بودجۀ دفاع را در بسیاری از بخش­ ها را نزدیک به صفر کرد، بودجۀ فرهنگی را همه را زد، چرا این اتفاق باید بیفتد که ما چنین رفتاری را داشته باشیم؟!

تاجگردون:

آشنا فرد باتجربه ­ای در این کشور است/ نمی دانم هدف او از صحبت درباره بودجه چیست

باشگاه خبرنگاران جوان: ممکن است منِ خبرنگار این موضوعات را ندانم، شهروندان دیگر هم این موضوعات را که الان شما مطرح کردید را ندادند، واقعاً آقای آشنا هم خودش نمی ­داند که مثلاً این موضوعاتی که گفتید ماموریت­شان چیست، پس چه دلیلی دارد که اینطور صحبت می ­کند؟

تاج­گردون: چرا می­ داند، آقای آشنا آدمِ باتجربه ­ای در این کشور است.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ پس چرا این صحبت ­ها را می­ کند؟

تاج­گردون: حالا می­ گویم آدرسِ غلط داد، از من سیاسی ­تر است، واقعاً نمی­ دانم، واقعاً نمی­ دانم.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ یعنی شما نمی­ دانید چه هدفی پشتِ این صحبت­ هاست؟

تاج­گردون: در هدف که نمی ­دانم هدفش را خودش باید بفرماید! ولی من فکر می­کنم این قسمتِ کار را کمی کم ­اطلاع بودند یعنی این تیکۀ کار را.

آشنا به من گفت که در دانشگاه جوگیر شدم و آن سخنان را گفتم/ آشنا باهوشِ سیاسی و من سادۀ سیاسی هستم

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی شما فکر می کنید کم ­اطلاع بودند؟!

تاج­گردون: یک قسمتش را، چون حالا به شوخی عرض می ­کنم همانجا به او گفتم چرا رفتی این صحبت ­ها را داخل دانشگاه کردی؟ گفت که بالاخره دانشگاه شلوغ است، دانشجو هم زیاد است من هم جوگیر شدم و این ها را گفتم شما به دل نگیرید! به شوخی اینها را به من گفت [می ­خندد]، ولی بالاخره آدمِ باهوشِ سیاسی هستند من هم سادۀ سیاسی هستم، من واقعاً نمی ­دانم! من با تحلیلِ خودم این را عرض می­ کنم حالا شاید از ایشان سوال کنید بهتر پاسخ دهند. البته این ربطی به تنها آقای آشنا ندارد خیلی ­ها این نگاه را داشتند و دارند.

 باشگاه خبرنگاران جوان:­ واقعاً این بودجۀ فرهنگی نسبت به بودجۀ کل کشور خیلی عدد و رقمِ بالایی را دارد؟

تاج­گردون: نه! عدد بالایی نیست، بودجۀ فرهنگی منظورتان چیست؟

باشگاه خبرنگاران جوان: بودجۀ مربوط به حوزه ­ها و این هایی که حواشی درست کرده است.

تاج­گردون: این چند تا که زیر یک درصد است، این چیز هایی که می ­گویید اعدادش خیلی کم است نسبت به بودجۀ کل می­ گویم اصلاً عددش قابل مقایسه نیست.

افزایش ۲۰ درصد حقوق کارمندان، ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می­ خواهد/ حکومت برای هر ماموریتش باید تجهیز منابع کند/ در بودجه باید منصفانه رفتار کرد

باشگاه خبرنگاران جوان:­ پس چرا اینقدر روی این ها تمرکز می­ کنند؟ مثلاً فردا اگر کلِ این بودجه هم حذف شود چه اتفاقی در بودجه می افتد؟ مثلاً بودجه­ های حوزه­ های علمیه، جامعهالمصطفی یا بیمه طلاب قطع شود آیا حجم زیادی به سایر بخش ­ها اضافه می ­شود؟

تاج­گردون: نه اتفاقِ خاصی در بودجۀ کل کشور صورت نمی ­گیرد که مثلاً بتوانیم این ها را حذف کنیم و یک گوشه ­ای از مشکلاتِ مملکت را حل کنیم. من بخواهم بودجۀ کارمندان دولت را مثلاً الان دولت ۲۰ درصد حقوق کارمندان را افزایش داده است، من حساب کردم گفتم این را بخواهند ۲۵ درصد افزایش بدهند، ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان پول می­ خواهد، فقط ۲۰ را ۲۵ کنند! این ها سر جمع هزار میلیارد تومان، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، اصلاً عددی نیست که بخواهند با آن کاری کنند، می ­خواهم بگویم این چیز ها زیاد عدد نیست یا مثلاً کمیته امداد بخواهد مستمری­ هایش را افزایش دهد، این ۳۰، ۴۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد، حالا من این را افزایش بدهم و به فقرا بدهم، این چیزی نیست!

من یک بحث دیگری دارم من ­می­ گویم یک حکومت برای هر ماموریتش باید تجهیز منابع بکند، می­ توانید ماموریتش را حذف کنید، تجهیز منابع هم… ؛ مثلاً بحث یک ریال  و ۱۰ ریال نیست، مثلاً می توانید بگویید در بخش دفاع دیگر نمی خواهم در نیرو های مسلح سرمایه ­گذاری کنم، خب حذفش کنید ۲۰، ۳۰ هزار میلیارد تومان پول هم ذخیره کنید، ۵ درصد حقوق دهید، تجهیز و تخصیصِ منابع یعنی این، من بگویم من نمی ­خواهم در بخش دفاع کاری بکنم می­ خواهم حقوقِ کارمندان را بالا ببرم، انتخاب کنید، حکومت تصمیم بگیرد، مجلس رای بدهد و این اتفاق انجام شود، ولی نمی توانید بگویید این را داشته باشند، این را هم داشته باشند، ولی پول را به این بدهیم، به آن هم بدهیم، ولی به این ندهیم؛ در بودجه این یک موضوعی است که باید منصفانه رفتار کرد، منصفانه رفتار کردن یعنی می­ خواهید کم کنید منصفانه رفتار کنید، می ­خواهید زیاد هم کنید منصفانه متناسب با ماموریت رفتار کنید.

نهاد ریاست ­جمهوری وِلخرج نیست/ یک موقع در سفرِ رئیس ­جمهور ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر می رفتند الان با ۵، ۶ نفر می­ روند

باشگاه خبرنگاران جوان: یک موضوع دیگری هم که خیلی در فضای مجازی پررنگ شده بود بحث بودجۀ نهاد ریاست جمهوری است که برخی ­ها آن را زیاد می­دانند و خواستارِ توضیح در این مورد شدند. حالا واقعاً با توجه به حجمِ فعالیت ­های دولت بودجۀ نهاد ریاست­ جمهوری واقعاً زیاد است؟

تاج­گردون: به نظر من نه اتفاقاً نهاد ریاست ­جمهوری وِلخرج نیستند، من حداقل در نوع بودجۀ آن ها با رئیس دفتر رئیس­ جمهوری، آقای واعظی در این مورد صحبت کردم، ماموریت ­هایشان، ماموریت های خارج از کشورشان، مثلاً ارز بالا می­ رود یک موقع سفرِ رئیس ­جمهور ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر می رفتند الان با ۵، ۶ نفر می­ روند این چیز ها کنترل ­شده است، اما عدد بزرگ است دیگر و وقتی عدد بزرگ باشد به آن می ­کنند؛ به نظرم نهاد، نهادِ وِلخرجی نیست.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ در بودجۀ سال آینده این بودجه چقدر افزایش پیدا کرده است؟

تاج­گردون: رشدش را نمی­ دانم، رشدش که پایین است، چون همۀ رشد ها پایین است بعضی از ردیف­ هایش را من کاهش دادم و بعضی از ردیف ­هایش را هم زیاد، ولی آن چیزی که مالِ خود رئیس­ جمهور است رشد ندارند، حتی من پیشنهاد دادم کم کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ حدود آن را هم نمی ­دانید چقدر است؟

تاج­گردون: من واقعاً می ­ترسم عدد را غلط بگویم ببخشید نه. یکسری ردیف ­ها هستتد که مثلاً مالِ سفر ها هستند، سفرِ مقام معظم رهبری، سفرِ رئیس­ ‎جمهور و سفر هایی هستند که آن اعداد در طرح‎ های عمرانی پخش می ­شود، یکسری هزینه ­های ضروریِ پیش­ بینی ­نشده است، مثلاً یک جایی سیل می­ آید، یک جایی اتفاق می­ افتد، یک جایی می ­خواهند کمک کنند، یک جا کنوانسیون، یک جا مثلاً می ­خواهند به یک آدرسی کمک کنند آن اعداد اگر اشتباه نکنم ۷۰، ۸۰ میلیارد تومان است.

ردیفِ بودجه ای مجلس ۴۰ میلیارد تومان است/  لاریجانی اولین نفری بود که گفت ردیفِ بودجه اش را کم کنیم/ بودجۀ مجلس تحت کنترلِ دیوان محاسبات است

باشگاه خبرنگاران جوان:­ پس اینکه گفتند افزایش پیدا کرده شایعه بود؟

تاج­گردون: نه چیزی نیست، البته مالِ مجلس هم که اتفاقاً ما هم در جلسه حضور پیدا کردیم و آقای دکتر لاریجانی هم بود ردیفِ مجلس ۴۰ میلیارد تومان بود، اولین نفر آقای لاریجانی گفت که ردیفِ من را کم کنید، ۴۰ میلیارد تومان را ۱۰ میلیارد تومان کردند یعنی یک چهارمش کردند که بقیه هم بیایند کم کنند، حالا بقیه کم نشدند، ولی نه رشدی متوجۀ آنها نیست.

باشگاه خبرنگاران جوان:­ مشخص است که این سهمِ آقای لاریجانی دقیقاً کجا هزینه می ­شود؟

تاج­گردون: بله بودجۀ مجلس کلاً اینطوری است که اولاً تحت کنترلِ دیوان محاسبات است، بعد گزارش می­ دهند کمیسیون برنامه و بودجه و ما بررسی می­ کنیم، شما حتی گزارش اخیر ما را نگاه کنید خطا هایی هم که در اجرا در مجلس است ما به صحن گزارش می­ دهیم اگر آقای لاریجانی خطایی یا سیستم اداری خطایی انجام دهد، حتماً گزارش می ­شود، آن جایی هم که خودِ آقای لاریجانی ردیف دارد که کمک به اشخاصِ حقیقی و حقوقی است، آن را هم پرینت می ­گیرند و ریزِ آن را حداقل در اختیارِ من و کمیسیون قرار می­ دهند که ما نگاه می ­کنیم به چه جایی می­ دهند.

داستان پرداخت بودجه از سوی لاریجانی به نماینده ای که در سفر خارجی بود/ خودم هر سال بودجۀ آقای لاریجانی در مجلس را کنترل کردم

من حتی بار ها این را عرض کردم، چون من ریز را نگاه می­ کنم، چون بعضی از نماینده ­ها انتقاد می­ کنند در صحن هم شنیدید هم در این دوره و هم در آن دوره، اتفاقاً دورۀ قبل یکی از نمایندگان اعتراض کرده بود که بد توزیع می­ کنید، من ریز را گرفتم؛ بعد خودم نگاه کردم دیدم یک پرداختی به اسمِ یک نماینده­ای دارد، مثلاً آقای تاج­گردون، اتفاقاً در جبهۀ مخالفِ آقای لاریجانی هم بود، بعد وقتی نگاه کردم از آقای لاریجانی سوال کردم این پرداختی چیست؟ آن نماینده در سفرِ خارج از کشور بود مادرش را بُرده بودند بیمارستان و می­ خواستند او را از بیمارستان مرخص کنند به آقای لاریجانی اطلاع می­ دهند که این طرف مادرش در بیمارستان است و می خواهد مادرش را از بیمارستان مرخص ­کند که بعد هم از حقوقِ نماینده کم شد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print
دیدگاه خود را در این زمینه بنویسید:
  1. محمد رضا گفت:

    با سلام و وقت بخیر کلیه رساناها و صدا وسیما از اقای تاجگردون و مسئولین که ایین نامه و تبصره وقانون تصویب میکنند پرسیده شود ؟؟حقوق درامد و عایدات مستقیم و غیر مستقیم انان چقدربوده ومیباشد حقوق اکثریت شاغلین وبازنشستگان کمتراز سه میلیون تومان است حال اگر تمامی مسئولین و نمایندگان مانند دیگر کشورها برابر همین مبلغ درامد داشتند انزمان می فهمیدند چگونه برای بقا و زندگی افراد جامعه قانون و ایین نامه تصویب نمایند !!! خط فقر چقدر است ؟؟؟ هزینه درمان یک سرماخوردگی معمولی بیش از ۱۵۰ هزار تومان با بیمه میباشد !!! چرا چشمان وگوشهای خود را بسته اید مواد وکالاهای اساسی ومعیشتی طی دو ماه گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش داشته مانند شکر ۴هزار تومان به ۵۴۰۰ تومان رسیده اقایان مسئول از کجا خرید میکنند وظیفه خبر گزاری ورسانه و از مسئولین پاسخگو کجاست چرا همه چشمها وگوشها بسته شده است ؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.