روایت تاجگردون از برداشت ۳۲۰۰ میلیاردی بودجه ۹۷ شهرداری‌ها برای پرداخت یارانه/بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت/بودجه شورای عالی استان‌ها برای سال ۹۸ مستقل می‌شود

چکیده: تاجگردون گفت: در زمان ارائه بودجه ۹۷، سهم یارانه‌ها ۴۲هزار میلیارد بود که قرار بود با حذف ۳۰ درصدی یارانه‌بگیران ۳۰ هزار میلیارد شود اما با توجه به اغتشاشات مجبور به انصراف از این تصمیم شدیم و این ۱۲ هزار میلیارد از اعتبار شهرداری‌ها تهیه شود.

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم، غلامرضا تاجگردون در جریان سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که صبح امروز به ریاست مرتضی الویری در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: بودجه شورای عالی استان‌ها، طی سال‌های گذشته یک بار زیرمجموعه یک وزارتخانه و یک دستگاه قرار می‌گیرد و همین امر مشکلاتی را برای این نهاد بوجود آورده است. اما در بودجه سال ۹۸، بودجه شورای عالی استان‌ها مستقل دیده شده است تا دیگر این نهاد آویزان یک وزارتخانه نباشد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس ادامه داد: قطعا پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای شورای عالی استان‌ها درباره بودجه شهرداری‌ها و منابع آنها در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهد شد. 80 درصد از منابع شهرداری‌ها صرف حقوق و دستمزد می‌شود و با توجه به شرایط فعلی برخی از شهرداری‌ها مشکلاتی را در پرداخت حقوق  دستمزد پرسنل و کارمندان خود دارند.

تاجگردون ادامه داد: یکی از پیشنهاداتی که در روزهای اخیر در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس مطرح شده که ۵۰ درصد از جرائم دوربین‌های سطح شهر به معلولان داده شود که رقم این بخش حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: سال گذشته و در زمانی که دولت بودجه سال ۹۷ را به مجلس ارائه کرد سهم یارانه‌ها از ۴۲ هزار میلیارد تومان با کاهش ۳۰ درصدی یارانه‌بگیران به ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که در آذر ماه ۹۶ همه چیز خوب و عالی بود اما در ادامه با شلوغی‌های دی ماه سال گذشته ناچار شدیم مجددا یارانه‌ها را به همان رقم ۴۲ هزار میلیارد تومان برسانیم و به همین دلیل دولت اعتباراتی را از سازمان‌ها و ارگان‌ها کسر کرد که یکی از بخش‌ها شهرداری‌ها بودند.

وی ادامه داد: بر همین اساس و با توجه به اینکه کسی حاضر نبود یارانه خود را حذف کند ما در نهایت حدود ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از پول شهرداری‌ها برای پرداخت یارانه نقدی به شهروندان استفاده کردیم.

تاجگردون ادامه داد: چنانچه بتوانیم از شرایط روزهای پایانی سال استفاده کنیم می‌توانیم دو هزار میلیارد تومان از ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده برای شهرداری‌ها را به این مجموعه برگردانیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در روزهای اخیر ما جلسات متعددی با سازمان برنامه و بودجه و رئیس آن در بخش بودجه‌ای برگزار کردیم و امیدواریم که امسال شرایط بهتری برای شهرداری‌ها فراهم شود ضمن اینکه تلاش می‌شود مشکلات شهرداری‌ها در جلسه‌ای بین سران سه قوه حل و فصل شود.

وی گفت: تقریبا حدود ۸۰ درصد از شهرداری‌ها مشکلات پرداخت حقوق و دستمزد را دارند و در برخی جاها این موضوع به مشکل تبدیل شده است.

وی با اشاره به سخنان رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص عدم پرداخت سهم دولت در بحث یارانه اتوبوس و مترو گفت: البته رقم دقیق آن را من نمی‌دانم اما امیدواریم که این موارد پیگیری و محقق شود.

وی گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های رسمی و حسابرسی صورت گرفته دولت ۲۸۲ هزار میلیارد تومان بدهکار است که این بدهکاری شامل اشخاص حقیقی، نهادهای عمومی غیردولتی و یا بانک‌ها و یا موسسات پولی هستند.

تاجگردون درخصوص ترکیب بدهکاری ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت نیز گفت: از این رقم ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی، ۷۲ هزار میلیارد تومان به نهادهای غیردولتی از جمله شهرداری‌ها و ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و موسسات پولی بدهکار است که البته این رقم در سال‌های گذشته حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: از ۷۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به نهادهای غیردولتی، ۴۰ الی ۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به شهرداری‌ها است که البته ما امسال دو هزار میلیارد تومان اوراق تسهیل برای پرداخت بدهی‌ها داشته‌ایم اما این رقم کافی نبوده است.

وی ادامه داد: البته در کنار بدهی‌های دولت، دولت نیز طلب‌هایی را دارد که این طلب به حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان می‌رسد که بخشی به بدهی اشخاص حقیقی، نهادهای عمومی و بانک‌ها می‌رسد.

وی گفت: ۷۹ هزار میلیارد تومان از جمع ۱۳۹ هزار میلیارد تومان طلب دولت به اشخاص حقیقی بر می‌گردد که این موضوع به حوزه عدم پرداخت مالیات است و ۲۵ هزار میلیارد تومان هم نهادهای عمومی و ۳۴ هزار میلیارد تومان نیز دولت از بانک‌ها طلبکار است.

وی با اشاره به اینکه بهترین روش برای تسویه بدهی‌های دولت به نهادها و اشخاص و بالعکس تهاتر است گفت: در بودجه ۹۷ نیز پیش‌بینی شده بود که صد هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها به صورت تهاتر تسویه شود که ما این اجازه را به دولت داده‌ایم اما از این رقم تا هفته گذشته تنها ۱۵ هزار میلیارد تومان استفاده شده که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال این رقم به ۳۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وی گفت: بر اساس آخرین آمار بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکارند و افراد بسیاری نیز وجود دارند که به بانک‌ها بدهکارند و از دولت طلب دارند که برای تسویه همه این وارد باید به سمت تهاتر برویم.

وی گفت: به عنوان مثال سازمان تامین اجتماعی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که امیدواریم با اقدام و انجام برنامه‌های ویژه این طلب‌ها را وصول کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بودجه ۹۸ نیز دو سطح ۴۴۷ هزار میلیارد تومانی و ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است گفت: اگر ما در بهترین شرایط کارمندان دولت از منازلشان بیرون نیایند و هیچ هزینه‌ای را در ادارات و مراکز خود نداشته باشند ما باید ۳۱۰ هزار میلیارد تومان فقط به عنوان حقوق و دستمزد به آنها پرداخت کنیم.

تاجگردون همچنین با اشاره به اینکه بنده به عنوان یک اصلاح‌طلب نسبت به برخی از اقدامات در نظر گرفته شده از سوی اصلاح‌طلبان انتقاد دارم گفت: ما معتادان، معلولان، و … بیمه می‌کنیم اما هیچ وقت به سمت بیمه کردن یک طلبه در حوزه علمیه گام برداشته‌ایم و این در حالیست که باید به این موضوعات توجه شود.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.