۵۰۰ خانوار عشایر استان مجهز به پنل خورشیدی شدند

چکیده: معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵۰۰ خانوار عشایر این استان در سال جاری صاحب پنل های خورشیدی شدند.

به گزارش توازن، بهمن آزادی در گفت و گو با ایرنا افزود: برای هر دستگاه پنل خریداری شده ۶ میلیون ریال هزینه شده است.
وی بیان کرد: عشایر محروم زیلایی،دریلا و تنگ سرخ از جمله مناطقی هستند که پنل های خورشیدی به آنها واگذار شده است.
آزادی تصریح کرد:اعتبار مورد نیاز پنل های خورشیدی از طریق فرمانداری های شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد تامین اعتبار شد.


وی بیان کرد: هر دستگاه پنل خورشیدی قابلیت تامین انرژی وسایلی مانند تلویزیون، یخچال و پنج لامپ را دارد.
معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در حال پیگیری هستیم تا از طریق وزارت نیرو برای تمام خانوارهای عشایری با هدف کاهش استفاده از چوب درختان جنگلی و رفاه حال آنان پنل های خورشیدی تامین شود.
وی اظهار کرد:استفاده از انرژی های نو به جای سوخت فسیلی در مناطق سخت گذر و دوردست گام مهمی در حفاظت از منابع طبیعی و آسایش مردم است.
آزادی بیان کرد: تا پیش از پنل های خورشیدی به صورت محدود به ۱۰۰ خانوار عشایری در این واگذار شده بود.معاون اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت صیانت از درختان جنگلی گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر نفت سفید در بیش از ۵۰۰ منطقه عشایر این استان در سال جاری توزیع شده است.
آزادی بیان کرد: این میزان نفت سفید بین بیش از ۱۰ هزار خانوار عشایری کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد.
آزادی اظهار داشت: با هماهنگی انجام شده در زمستان امسال عشایر مستقر در مناطق قشلاقی و اسکان یافته هیچ گونه کمبود سوخت زمستانی نخواهند داشت و در صورت نیاز سوخت مازاد سهمیه سوخت نیز در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
وی افزود: سوخت مورد نیاز عشایر این استان از طریق ۱۰ جایگاه سوخت در مناطق مختلف استان انجام شد.
۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز کهگیلویه و بویراحمد در اختیار جامعه عشایری است.
۷۰ هزار نفر از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این میزان جمعیت از۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.
بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایری با جمعیت در کهگیلویه و بویراحمد زندگی می‌کنند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.