فرودگاه یاسوج از شوک سانحه هوایی خارج می شود

چکیده: حدود ۱۱ ماه از سانحه سقوط هواپیمای پرواز تهران- یاسوج می گذرد اما فرودگاه مرکز کهگیلویه و بویراحمد که گویا مدت ها در شوک این حادثه بود، در حال تلاش برای برقرای مجدد پروازهاست.

 پس از کش و قوس های فراوان و حدود ۱۱ ماه وقفه در پروازهای فرودگاه یاسوج با رایزنی ها و هماهنگی های انجام شده، شرکت هواپیمایی ماهان آمادگی خود را برای از سرگیری پروازهای یاسوج- تهران از روز جمعه ۲۱ دی ماه امسال اعلام کرده است.
پس از سقوط هواپیمای آسمان در ۲۹ بهمن سال گذشته و حدود ۱۱ ماه توقف در برقراری پروازهای فرودگاه یاسوج، بازار حاشیه ها و شایعات فراوانی در زمینه این فرودگاه و حتی تعطیلی آن، در فضای رسانه ای داغ شده بود.
اکنون با رایزنی ها و پیگیری های مستمر مسئولان و متولیان امر، شرکت هواپیمایی ماهان به این شایعات و حواشی ها پاسخ داده و به گفته مدیر فرودگاه یاسوج قرار است پروازهای این شرکت در فاز نخست در هفته دوبار انجام شود.
علی محسنیان اظهار داشت که ساعت پرواز روز جمعه شرکت هواپیمایی ماهان از تهران به یاسوج ۷:۴۰ دقیقه و ساعت برگشت نیز ساعت ۹:۴۰ دقیقه از یاسوج به تهران خواهد بود.
وی عنوان کرد که ساعت پرواز روز دوشنبه از تهران به یاسوج و بالعکس نیز به ترتیب ۱۲:۱۰ و ۱۴:۱۰ دقیقه خواهد بود.
محسنیان تاکید کرد که شرکت هواپیمایی ماهان از شرکت های معتبر با برند جهانی است و ظرفیت مسافر هواپیمای اختصاص یافته به پرواز یاسوج نیز ۹۰ نفر است.
البته یک بار نیز در اردیبهشت امسال شرکت هواپیمایی آتا برای برقراری و از سرگیری پروازها اعلام آمادگی کرده بود و با توجه به هماهنگی های انجام شده قرار بود که هواپیمای ام.برائر ۱۴۵ شرکت آتا در هفته چهار پرواز در مسیر تهران- یاسوج و بالعکس انجام دهد.
اما پروازهای فرودگاه یاسوج که پس از گذشت ۷۸ روز از سانحه سقوط هواپیمای ای تی آر ۷۲ تهران – یاسوج ، بطور رسمی از ۱۶ اردیبهشت سال جاری توسط شرکت آتا از سرگرفته شده بود با اعلام این شرکت هواپیمایی لغو شد.
مسئولان شرکت آتا بروز مشکلاتی در ناوگان شرکت ساخت هواپیمایی ام.برائر را دلیل لغو پروازها ذکر کردند.
اکنون که تلاش ها و پیگیری های مستمر مسئولان به ثمر نشسته و شرکت هواپیمایی ماهان برای ازسرگیری پروازها در این فرودگاه اعلام آمادگی کرده انتظار می رود که با قوت و جدیت به دنبال افزایش تعداد پروازها و رونق بخشی فعالیت پروازی خود باشد.
کارشناسان و مسئولان امر بارها با اطمینان اعلام کرده اند که شرایط، امکانات و تجهیزات موجود در فرودگاه یاسوج با وجود شرایط خاص توپوگرافی منطقه برای انجام پروازهای ایمن فراهم است.
البته یکی از عوامل اساسی در رونق پروازها و رغبت و ماندگاری بیشتر شرکت هواپیمایی ماهان نیز منوط به استقبال بیشتر مردم ، مسئولان و مدیران اجرایی است.
نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: با توجه به پیگیری مسئولان اجرایی استانی و همکاری و اهتمام ویژه سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه های کشور پروازهای مجدد فرودگاه یاسوج از ۲۱ دی ماه از سر گرفته خواهد شد.
غلام محمد زارعی تصریح کرد: مجموعه مسئولان استان تلاش می کنند پروازهای فرودگاه یاسوج به صورت هفتگی و در هفت روز هفته برقرار شود.
نماینده بویراحمد و دنا تصریح کرد: در حال رایزنی با شرکت هواپیمایی قشم ایر هستیم که نسبت به برقراری پرواز در فرودگاه یاسوج هم اقدام کند.
پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان از تهران به یاسوج با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در کوه دنا سقوط کرد.
پروازهای فرودگاه یاسوج از تاریخ ۱۶ اردیبهشت امسال و پس از گذشت ۷۷ روز از سانحه سقوط هواپیمای ای تی آر ۷۲ تهران – یاسوج ، بطور رسمی با هواپیمای جت ام. برائر ۱۴۵ از شرکت هواپیمایی آتا از سرگرفته شد که در ۲۳ خرداد ماه سال جاری با اعلام این شرکت و به دلیل برخی مشکلات در ناوگان آن، پروازها لغو شد.
قرار بود که ظرف کمتر از ۱۰ روز با رفع مشکلات، پروازهای این شرکت در فرودگاه یاسوج از سرگرفته شود که در نهایت، این امر محقق نشده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.