هدفم ترویج دین نیست، ترویج آگاهی است

چکیده: این روزها با ماشینی پر از کتاب، اسباب بازی و وسایل ورزشی، سفر روستایی می روم امروز دم غروب حرکت کردم و تا پس فردا در روستاهای مختلف هستم

قصه خوانی اجرا می شود ،پیگیر صبحانه دانش آموزان ،رنگ آمیزی یک مدرسه ،پیگیر ساخت و ساز سرویس بهداشتی و حیاط مدرسه هستم.

این یکی از توئیت های اسماعیل آذری طلبه ای است که در فضای مجازی به طلبه قصه گو مشهور است ،کسی که امسال در بیست و یکمین جشنواره قصه گویی مورد تقدیر قرار گرفت.

طلبه ای اهل کهگیلویه و بویر احمد که بیشتر ساعت های زندگی اش را در روستاها برای قصه گویی بچه ها صرف می کند و در گفت و گو با ایران عصر از قصه گو شدنش برای  بچه های روستا می گوید .

چه شد که قصه گویی برای بچه ها را شروع کردید؟

من در یک استان محروم زندگی می کنم همیشه فکر می کردم برای کمک به مردم محروم استانم چه کاری می توانم بکنم قدم کوچکی بردارم به این نتیجه رسیدم محرومیت  با دانش و آگاهی باید برطرف می شود .

افراد باید به تفکری برسند خودشان قدمی بردارند قدم اول دانش و آگاهی است با ابزار اگاهی کتاب که مهم ترین وسیله کسب دانش به حساب می آید ، گفتم این کار را با چه کسانی شروع کنم کودکان بهترین افرادی که می توانم برای شان قصه بگویم ، بعد فکر کردم با چه ابزاری با کتاب و قصه که راه ارتباطی با کودکان است  ،کتاب ،روستا و کودک شد هدفم با شعار توپ ،قصه ورنگ.

روستاهایی که برای قصه خواندن می روید را چطور انتخاب می کردید از قبل می دانستید کودکان چه قصه هایی دوست دارند ؟

روستاها را براساس محرومیت ،فاصله و جمعیت انتخاب می کردم روستاهایی که از شهر فاصله دارند به نسبت جمعیت کمتری داشتند کسی به آنجا سر نمی زند و دارای  آسیب های  هستند.

در مورد انتخاب کتاب با یک عده ناشر و نویسنده در فضای مجازی در ارتباطم از آنها کمک می گیرم در عین حال خودم هم کتاب ها را رصد می کنم معیار انتخاب من برای قصه خوانی کودکان هر کتابی که به رشد فکری کودک و  دنیای کودکان حل مسائل شان کمک کند.

برخورد روستائیان با شما چه طور است به عنوان یک فرد غریبه و در چه مکانی بچه های را جمع می کنید ؟

وقتی به روستاها می روم بچه ها کتاب و وسایل بازی را می بینند جذب می شوند در منطقه ما به روحانیت ارادت و اعتماد  خاصی دارند در بعضی روستاها از قبل شناخت پیدا کردند به راحتی دور عرض ده دقیقه دورم جمع می شوند.

بچه های روستا با بچه های شهر متفاوتند و مسئولیت های بیشتری دارند خانواده های آنها با حضورشان در جمع های قصه خوانی مخالفت نمی کنند ؟

بله اتفاق افتاده بستگی به فصل دارد هر چه روستاها از شهر فاصله داشته باشد فضای شهر غلبه نداشته باشد بجه ها کاری تر هستند، بچه ها از  دوران ابتدایی کمک خانواده هستند برای قارچ چینی ، بلوط چینی چوپانی در هر فصلی فعالیت های مربوط به خودشان را دارند پدرها و مادرهایشان مخالفت شدیدی ندارند ولی گاهی اتفاق افتاده که تذکر دادند فرزندان شان را از کار دور نکنم تا کمک حال خانواده باشند.

به روستاها برای قصه خوانی می روید تنها هستید یا کسی را برای کمک می برید ؟

من در حوزه درس می دهم گاهی اوقات طلبه هایم را همراه می برم آنها را گروه گروه می کنم تا خودشان به روستاها بروند با خانواده هم می روم بعضی وقت ها از خود ساکنان روستا کمک می گیرم اما غالبا تنها می روم.

بیشتر بچه ها را به مسجد می برید برای قصه خواندن ؟

نه من طبیعت را بیشتر دوست دارم ما زاگرس نشین هستیم بیشتر در زیر درخت های بلوط جمع می شویم.

شما در دهدشت زندگی می کنید ساعت هایی که به روستا می روید پیش آمد شب هم بمانید ؟

روستاهایی که می روم ده دقیقه تا دوساعت با شهر فاصله دارند بعضی روستاها جاده های شان خاکی است و صعب العبور ماشین شاسی بلند می خواهد اینها را پنج شنبه جمعه می روم تا از صبح تا ظهر آنجا باشم در روستاها نمی خوابم چون هم امکانات نیست و از طرفی هم نمی خوام مزاحم مردم باشم.

وقت هایی هم که شب نمی خواهم برگردم نزدیک روستاها شهرکی است که شب را پیش دوستانم می مانم تا روز جمعه را از دست ندهم.

با وسیله شخصی خودتان به روستاها می روید ؟

تا ۶ سال پیش با وسیله نقلیه خودم می رفتم اما امسال به لطف دوستان یک وانت مزدا خریدم و با این ماشین به روستاها می روم مدت فعالیتم بستگی دارد اگر حوصله داشته باشم و خسته نباشم کمتر از دوساعت نیست قصه می خوانیم درباره قصه ها با بچه ها حرف می زنیم و در کنار آن نمایش و نقاشی هم داریم .

برنامه هایی که در روستا دارید فقط برای کودکان است ؟

نه فقط کودکان نیستند بچه ها از ۴ سال تا مقطع راهنمایی هستند گروه گروه می شوند.

با توجه به شروع فصل سرما فعالیت تان متوقف نمی شود از آنجایی که برنامه های تان در طبیعت اجرا می شود ؟

نه متوقف نمی شود اگر باران بیاید اصلا نمی روم اگر بروم بچه ها را در مدرسه یا مسجد جمع می کنم ،زمستان و پاییز در آفتاب خیلی سخت نمی گذرد.

شما هر روز برنامه رفتن به روستاها را دارید یا بیشتر آخر هفته می روید ؟

نه هر روز می روم مدرس حوزه ام ،ساعت های بیکاری به روستاهای نزدیک می روم ،پنج شنبه جمعه که وقت آزاد بیشتری دارم به روستاهای محروم وصعب العبور سر می زنم.

چند سال است که برنامه قصه خوانی در روستاها را دارید و تا به حال به چند روستا سر زدید؟

استان کهگیلویه و بویر احمد ۱۸۰۰ روستا دارد من که این تعداد را نرفتم به یک چیز اعتقاد و باور دارم اگر کار اساسی صورت گیرد باید متمرکز باشد بعضی روستاها را تا ۵۰ بار رفتم به صورت مداوم به بچه ها سر می زنم تا کار اثر گذار باشد اینطور نیست یک روستا را یک بار بروم و فراموش شود.

من ۵ شنبه ها بالای سه تا روستا می روم جمعه ها هم همینطور آماری ندارم جایی ثبت نکردم تا به حال چند تا روستا رفتم.

با توجه به اینکه شما روحانی هستید تمرکز و توجه تان بیشتر داستان خوانی مذهبی است یا نه ؟

نه هر کتابی که با این معیارها همخوانی داشته باشد پرورش فکر ،زیبا تر کردن دنیای کودکان ،آموزش مهربانی و مهارت های زندگی ایرانی و خارجی ،مذهبی و غیر مذهبی هم ندارد همه جور کتاب می خوانم .

قصه خوانی و رفتن به روستاها جزو نیت ها یا نذری در زندگی تان بوده؟

دغدغه ام همیشه این بوده یک کاری برای شهرم انجام دهم تا  فقر ،محرومیت و عدم عدالت آموزشی کمرنگ و از بین برود بچه های روستا دسترسی به خیلی از امکانات ندارند به بعضی مدارس که می روم امکانات فقط در حد یک میز ،صندلی و تخته سیاه است در برخی روستاها بچه های شان سو تغذیه دارند امسال کاری که انجام دادیم دادن صبحانه به بیش از ۲ هزار دانش آموز است تجهیز مدارس را هم شروع کردیم، وقتی درمدارس عدالت و امکانات آموزشی وجود ندارد دانش آموز نمی تواند رشد مناسبی داشته باشد.

بچه ها باید در محیط مدرسه دسترسی به امکانات و وسایل ورزشی داشته باشند در هفته گذشته برای  100 مدرسه روستایی وسایل کمک آموزشی تهیه کردیم مثل الواح و کیت هایی که مربوط به علوم و ریاضی بود .

کار دیگری که امسال انجام دادم شناسایی مهدکودک های روستایی بود که  وسایل بازی و کتاب قصه در اختیارشان گذاشتیم برای شادی بخشیدن به چهره مدارس  کار رنگ امیزی را شروع کردیم تا وقتی بچه ها وارد مدرسه می شوند چهره شادی از مدرسه در ذهنشان نقش ببندد

رابطه شما با توجه به حضور در روستاها و دیدن کاستی های آموزشی چطور است و بازخورد کار شما تا به حال از طرف آموزش و پرورش چطور بوده است ؟

من سعی کردم کاری که می کنم بی حاشیه باشد اهل انتقاد زیاد و حاشیه سازی نیستم فقط می خواهم دانش آموزان به یک رشد مناسب برسند خودم را درگیر نظام اداری نمی کنم تا وقتم به حاشیه ها تلف شود.

همیشه از خودم می پرسم من اسماعیل چه کاری می توانم انجام بدهم که فلان  وزارتخانه انجام نداده است من می توانم انجام بدهم این سیاست با انتقاد کردن از دیگران و حاشیه سازی میانه ای ندارد ،وقتی آموزش و پرورش می گوید پول و امکانات ندارم اعتراض چه فایده ای دارد با آموزش و پرورش رابطه خوبی دارم مشکلی ندارم اگر درگیری فکری هم بوده من از کنارش رد شدم.

مشکلی که در روستاها همیشه شما را آزار داده و نتوانستید کمکی بکنید چه بوده است ؟

فقر زیاد ،بیکاری ،عدم آگاهی معلمان ،متاسفانه در مدارس ما آموزش جدی گرفته نمی شود اسم ما آموزش وپرورش است ولی معلم محوری به دانش آموز محوری و فکر محوری غلبه کرده است  نکته دیگر اینکه دانش آموزان کودکی نمی کنند به رشد فکری نمی رسند به جای اکتشاف فقط حفظ می کنند این کودکی را داغون می کند.

برای اینکه قصه گوی حرفه ای باشید و با حرف های تان بچه ها را جذب کنید و روی شان اثر گذار باشد چه کار کردید ؟

درباره کاری که انجام می دهم همیشه مطالعه دارم سالی یکی دوباره به تهران می روم و در کلاس های قصه گویی شرکت می کنم در فضای مجازی از مشورت قصه گوها استفاده می کنم بعضی دوستانم هم محبت دارند اینجا می آیند من را همراهی می کنند و از تجربه های شان استفاده می کنم.

ماجرای تقدیر شما در جشنواره قصه گویی چه بود ؟

در جشنواره قصه گویی مسئولان کانون پرورش فکری فعالیت هایم را در فضای مجازی دیده بودند مورد توجه شان قرار گرفت از من تقدیر شد  با توجه به اینکه اصلا دلم نمی خواهد از کمک های دولتی  بهره مند شوم ،اگر کمکی هم باشد کمک های مردمی را ترجیح می دهم ، کمک های دولتی آسیب هایی دارد از تقدیری که داشتند تشکر می کنم در جمع بزرگان من را نیز به حساب آوردند .

سیاست کم توقعی همیشه در من وجود داشته به آن چیزی که الان هست راضیم ولی از خودم راضی نیستم.

لباس روحانیت از نظر شما وسیله ای نبوده تا بتوانید در بچه ها نفوذ بیشتری داشته باشید یا اصلا روحانی بودنتان در هدفی که دارید جایی ندارد؟

هدف اصلی ام آموزش است بدون توجه به لباسی که به تن دارم اینکه بچه ها به یک سطح از آگاهی برسند .خیلی ها می گویند هدفت از این کار تبلیغ دین است من می گویم اشکالی ندارد تبلیغ دین باشد اما من اولین هدفم در فضای روستاها با توجه به محرومیت ها بالارفتن آگاهی و دانایی است تا محرومیت آموزشی کمتر شود بعضی ها هم می گویند اگر هدفت تبلیغ دین نیست لباس روحانیت را در روستا نپوش چون این لباس روی بچه ها اثر می گذارد من هم می پرسم یک معلم چطور می تواند ادعا کند وقتی درس می دهد نوع نگرش ،تفکر و دیدگاهش روی بچه ها تاثیر نمی گذارد همه ما به نوعی در برخوردی کوتاه روی دیگران اثر می گذاریم اما من هدفم آن تاثیر گذاری که دیگران درباره آن فکر می کنند نیست.

کسی تا به حال از استانهای دیگر مشورت و کمک خواستند تا در بحث قصه گویی در روستاها به آنها کمک کنید ؟

یکی از برنامه های روزمره من جوابگویی به همین افراد است که این کارها هم در فضای مجازی صورت می گیرد.

شما در فضای مجازی مخصوصا توئیتر حضوری فعال دارید این فضا شما  را در رسیدن به هدفتان چقدر یاری داده است ؟

من کمک های زیادی در فضای مجازی دریافت کردم اگر این کمک ها نبود چطور می توانستم به تجهیز ۱۰ مدرسه کمک کنم و قصه خوانی را در ۱۰۰ روستا ترویج بدهم تا هر وقت که بتوانم  برنامه کتاب و کودک در دروستاها را ادامه می دهم .

خبرنگار:
سعیده احسانی راد

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.