جدیدترین خبرها

جلسه ساماندهی پروژه های جهادکشاورزی در شهرستان باشت برگزار شد+جزئیات

به گزارش توازن ؛ تاج الدینی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این دیدار با تشریح مشکلات پروژه های آبرسانی در دست اجرا در شهرستان باشت گفت: دو مشکل عمده میزان آورده کشاورزان و بحث واگذاری زمین بر سر راه اجرای پروژه ها هستند که در مورد واگذاری زمین ها سعی می کنیم از طریق […]

اشتراک گذاری
28 مهر 1397
کد مطلب : 333729

به گزارش توازن ؛ تاج الدینی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این دیدار با تشریح مشکلات پروژه های آبرسانی در دست اجرا در شهرستان باشت گفت: دو مشکل عمده میزان آورده کشاورزان و بحث واگذاری زمین بر سر راه اجرای پروژه ها هستند که در مورد واگذاری زمین ها سعی می کنیم از طریق رایزنی با منابع طبیعی در مرکز استان در این خصوص چاره جویی کنیم.
وی ادامه داد: یکی از اهداف ما ساماندهی تعاونی آب بران در روستاهای هدف است که در این امر نیاز به حمایت و رایزنی فرمامدار شهرستان باشت است.
تاج الدینی اظهار داشت: در بحث واگذاری زمین و همچنین تداخلات و کاداستر مشکلاتی میان منابع طبیعی و مردم است که این امر نیازمند حمایت و پشتیبانی فرماندار محترم است.
وی به اهمیت اجرای طرح کاداستر اشاره کرد و گفت: در صورت حل شدن طرح کاداستر کشاورزان از این موضوع منتفع خواهند شد و می توانند به راحتی از تسهیلات و الگوهای کشت مورد نظر جهادکشاورزی بهره مند شوند.
بهارالدینی، معاونت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این نشست در تکمیل سخنان بیان شده، اظهار داشت: به جهت به بهره برداری رساندن و تکمیل پروژه ها و دستیابی به نتیجه مدنظر اگر مشکلات مطرح شده در این نشست برطرف شوند برای به سرانجام رساندن پروژه ها زمان اندکی قریب به یک ماه نیاز است.
وی به موضوع تأمین آب و تأمین هزینه های پروژه ها نیز اشاره کرد و گفت: در هر پروژه قریب به ۵۰ میلیون تومان بر ای رساندن آب به باغات هزینه شده است اما در این میان دو مشکل معارضات منابع طبیعی و تعاونی و مشارکت مردم هنوز به سرانجام نرسیده است.
بهارالدینی ادامه داد: در بحث معارض منابع طبیعی سعی بر رایزنی با منابع طبیعی و حل موضوع است و در بحث تعاونی و مشارکت مردم نیازمند پرداخت ۱۵ درصدی خودیاری مردم جهت ساماندهی این پروژه ها هستیم.معاونت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان نیز پیشنهاد تشکیل حلقه مدیریتی با تعاونی واحد متشکل از شهرستان باشت و گچساران برای ساماندهی تعاونی آب بران خان احمد را دارد .
فرماندار شهرستان باشت نیز در این نشست با بیان اینکه برای اجرای پروژه ها باید ابتدا معارض حل شوند و سپس به اجرای پروژه اقدام کرد، گفت: در بحث پروژه های جهادکشاورزی از ابتدا دخیل نبودیم اما خواستار گفتگو در این زمینه و حل مشکلات برای به سرانجام رساندن آنها بوده ایم.
حسینی افزود: در همین زمینه چندین بار با رایزنی با مردم قول مساعد آنها برای همکاری را گرفتیم اما متأسفانه بعد از تشکیل جلسه و تنظیم صورتجلسه شاهد عدم همکاری مردم در این زمینه بودیم.
وی قول مساهد داد که مجدداً جلسه ای با حضور هیأت مدیره و مردم جهت ساماندهی به وضعیت بلاتکلیف این پروژه ها انجام شود.
فرماندار شهرستان باشت خواستار هماهنگی جهت برگزاری جلسه از سوی رییس اداره جهادکشاورزی باشت شد.
حسینی با بیان اینکه در موضوع کاداستر اعضای بهره بردار مشکل است، اختلافات را در موضوع میزان زمین ها اعلام کرد و گفت: باید با برگزاری جلسه و گوشزد کردن اهمیت پروژ های در دست اجرا مردم را به همکاری ترغیب و تشویق نمود.
وی با تشریح اعتبارات و همچنین اقدامات فرمانداری باشت در جهت تخصیص اعتبارات و مطالبات پیمانکاران ، اظهار داشت: در سال

گذشته قریب به ۷۰۰ میلیون تومان از مطالبات معوض پیمانکاران مانده از سال ۸۸ اختصاص یافت و در سال جدید نیز با توجه به کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات کل مبلغ اعتبار ۵ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ ، یک میلیارد تومان حقوق اداره راه ، ۱۰ درصد به الزامات آب و ۵ تا ۷ درصد نیز به الزامات بنیاد مسکن اختصاص یافت و از اعتبارات باقیمانده نیز بخش اعظمی به بنیاد برکت تخصیص یافته است.
فرماندار باشت به اقدامات فرمانداری در جهت تأمین آب روستاهای بدون دهیار نیز اشاره کرد و گفت: در بحث روستاهای بدون دهیار نیز قریب ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان اختصاص یافت که این مبلغ جهت اجاره تانکر آبرسانی برای تأمین آب روستاها اختصاص یافت.
وی اضافه کرد: به دلیل کم آبی و تنش آبی در شهرستان ۲ روستا خشک شده و ۳۵ روستا نیز با تانکر آبرسانی می شوند.
حسینی در مورد ساماندهی و تعیین تکلیف طرح کاداستر در باشت نیز گفت: در این زمینه جلساتی گرفته شد اما به دلیل حساسیت موضوع نیاز به حضور کلیه مالکین است که باید با هماهنگی قبلی زمینه حضور آنها و تشکیل جلسه را فراهم آورد.
خبرنگار فتح الله پوران پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.