جدیدترین خبرها

بکارگیری پهباد برای بررسی خطوط لوله های نفت و گاز در گچساران+تصاویر

آیین اجرایی میدانی پرواز پهپاد (چند منظوره) با حضور فرماندار گچساران؛ مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران؛مشاور اجرایی مدیر عامل شرکت هواپیما سازی شرکت هسا در ساخت و طراحی پهپاد، جمعی از مسوولان مناطق نفت خیز جنوب،مدیران صنعت نفت گچساران؛ رئیس دانشگاه نفت گچساران، مدیران شرکت هواپیماسازی هسا، و دیگر مسوولان شهرستانی در فرودگاه گچساران برگزار شد.
اشتراک گذاری
24 مهر 1397
کد مطلب : 333502

آیین اجرایی میدانی پرواز پهپاد (چند منظوره) با حضور فرماندار گچساران؛ مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران؛مشاور اجرایی مدیر عامل شرکت هواپیما سازی شرکت هسا در ساخت و طراحی پهپاد، جمعی از مسوولان مناطق نفت خیز جنوب،مدیران صنعت نفت گچساران؛ رئیس دانشگاه نفت گچساران، مدیران شرکت هواپیماسازی هسا، و دیگر مسوولان شهرستانی در فرودگاه گچساران برگزار شد.

به گزارش توازن ؛ مهندس هوشنگ صیدالی مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در آیین پرواز آزمایشی پهپاد بر فراز تاسیسات نفتی گچساران با اشاره به ویژگی های این پهپاد گفت: این پهپاد در جهت بررسی و پایش خطوط لوله های جریانی نفت و گاز گچساران ساخته شده است و به زودی بهره برداری از آن آغاز خواهد شد.
وی تصریح کرد: این پهپاد با استفاده از فناوری خلبان خودکار می تواند به دقت مسیری که از قبل تعیین شده را پیموده و در نقاط از پیش تعیین شده توقف نماید.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با اشاره به گستردگی خطوط لوله در صنعت نفت گچساران خاطرنشان کرد: این پهپاد با استفاده از سنسورهای مناسب که بر روی آن نصب شده است می تواند در پایش خطوط لوله های به کار گرفته شود.
مهندس صیدالی ادامه داد: با استفاده از داده‌های پیشرفته‌ای که امروزه به دست متخصصان توانمند در درون کشور تولید می‌شود این پهپاد می تواند نشتی را در لوله های مدفون زیر خاک به خوبی تشخیص دهند.

صیدالی ابراز کرد: این پهپاد علاوه بر بررسی و پایش خطوط نفتی در دیگر خدمات مورد نیاز نفت می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان اینکه استفاده از پهپاد علاوه بر کاهش هزینه و نیروی انسانی کاربردهای دیگری نیز دارد، اذعان کرد: یک پرواز هلی کوپتر برای شناسایی مناطقی که آسیب دیده اند هزینه های گزافی در برخواهد داشت لیکن با استفاده از پهپاد می توان به صورت آنلاین از منطقه مورد نظر تصویربرداری و فیلم برداری صورت بگیرد و آن منطقه در کمترین زمان مورد بررسی قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با بیان اینکه این پرنده بیشتر در بخش نظامی به کار برده می شد، خاطرنشان کرد: این پهپاد در بخش های عمومی از جمله بررسی و پایش خطوط نفت و گاز، شناسایی نقاط حادثه دیده به کار برده می شود.
صیدالی افزود: با توجه به ضرورت پایش مستمر تاسیسات شرکت بهره برداری نقت و گاز گچساران و برای اطمینان از ایمن بودن تاسیسات از این پس از پهباد چندمنظوره استفاده خواهد شد.
وی شعاع عملیاتی این پهپاد را ۲۰۰ کیلومتر ذکر کرد و گفت: این پرنده داری ۲۷۰ کیلوگرم وزن و ۶ متر طول است.
صیدالی تاکید کرد که این پهباد قابلیت انجام عملیات پرواز و پردازش اطلاعات را در شبانه روز دارد.
وی اظهار داشت: وزن دوربین های نصب شده بر روی پهباد شرکت نفت ۲کیلوگرم است و در آینده نزدیک این پهباد امکان تشخیص نشتی لوله های زیر زمینی نفت و گاز را بدست می آورد.
وی تصریح کرد: در سامانه هوشمند پهباد ، این پرنده با اخذ مجوزهای لازم در ارتفاع و فواصل مشخص ، بر فراز تاسیسات نفتی مورد نظر به پرواز در آمده و از تاسیسات نفتی عکس و فیلم تهیه می کند.
صیدالی ادامه داد: اطلاعات جمع آوری شده در پرواز پهباد با نرم افزار و توسط کارشناسان فنی بررسی و تحلیل خواهد شد.
وی ابراز کرد: با استفاده از نرم افزار هوشمند تحلیل تصاویر هوایی و مقایسه تصاویر از تاسیسات بصورت لحظه ای، امکان تشخیص و جلوگیری به موقع از انواع حوادث همچون آتش سوزی، شکستگی و نشتی خطوط لوله و نظایر آن وجود دارد.
صیدالی افزود: تصویرسنجی، تهیه نقشه های هوایی هندسی ، استخراج اطلاعات از تصاویر هوایی، مدل سازی سه بعدی، محاسبه فاصله، حجم، مساحت، ارتفاع، شکل زمین، شناسایی ، مطالعات کیفی منطقه و میزان پراکندگی تاسیسات از مهم ترین مزایای استفاده از پهباد در شرکت نفت است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در خاتمه با تقدیر و تشکر از تمامی دست اندرکاران و پیگیری‌های دکتر تاجگردون نماینده شهرستان های گچساران و باشت و مهندس عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب؛ با توجه به قرار گرفتن شرکت نفت گچساران در حوزه جغرافیایی چهار استان؛ که تلاش کردند و هماهنگی لازم و اولیه را بین شرکت نفت گچساران و شرکت هسا در خصوص عملیاتی شدن این پروژه به عمل آوردند، عنوان کرد: اجرای بررسی و پایش لوله های نفتی با استفاده از پهپاد برای اولین بار به صورت پایلوت در سطح شرکت ملی مناطق نفتخیز در شهر گچساران اجرایی شده است.
پرواز آزمایشی پهباد چندمنظوره شرکت نفت برفراز تاسیسات نفنی برای نخستین بار با هدف بررسی و پایش مستمر خطوط لوله نفت و گاز انجام

 

یک پاسخ به “بکارگیری پهباد برای بررسی خطوط لوله های نفت و گاز در گچساران+تصاویر”

  1. m s a m گفت:

    یکی بهترین کارهای مدرن در خصوص حفاظت از لوله های نفتی میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.