جدیدترین خبرها

زمین‌خواری با دور زدن قانون

زمین خواری در لوای قانون زخم کهنه‌ای بوده که امروز در نشست کارگروه کمیته امور زیربنایی و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد دهان باز کرد.
اشتراک گذاری
19 مهر 1397
کد مطلب : 333438

زمین خواری در لوای قانون زخم کهنه‌ای بوده که امروز در نشست کارگروه کمیته امور زیربنایی و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد دهان باز کرد.

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم، عزیز فیلی در نشست کارگروه کمیته امور زیربنایی و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد موضوعی را مطرح کرد که به نوعی همچون ” زخم کهنه‌ای” برپیشانی این استان دست نخورده وزیبا نشسته است و به دلیل بی توجهی مسئولان و متولیان امر نطری برای پاک شدن ندارد.

کم نبوده اراضی ملی که در بهترین مناطق این استان به ویژه دو شهرستان سردسیری بویراحمد و دنا بنام اجرای طرح‌های مختلف تولیدی ـ خدماتی به افرادی واگذار شده و بعد از سال‌ها هنوز خبری از آغاز عملیات اجرایی نیست و قرارداد مال الاجاره هنوز ابطال نشده است.

این در حالی بوده که طبق دستورالعمل ضوابط واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرح‌های کشاورزی تولیدی مدت زمان مشخصی برای اجرای کامل طرح مشخص شده و از همان سال اول تا هشتمین سال که باید طرح به طور کامل اجرایی شود، برای هر سال حتی میزان پیشرفت فیزیکی مشخص بوده که در غیر این صورت باید قرارداد فسخ و زمین به دولت بازگردانده شود.

اما نه خبری از فسخ قرارداد بوده و نه مال الاجاره‌ای به دولت پرداخت می‌شود و حتی در برخی مواقع اراضی ملی بدون هماهنگی با متولی امر تغییر کاربری شده و به صورت اجاره به افراد دیگری برای ایجاد کارگاه‌های بلوک زنی و …قرارداد منعقد می‌شود که احساس می‌شود با وجود بی توجهی دستگاه‌های اجرایی و متولیان امر این افراد به پایگاه‌های قدرت و ثروت وصل باشند.

طبق تبصره یک ماده ۱۱ دستورالعمل ضوابط واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرح‌های کشاورزی تولیدی مدت قرارداد اجاره اراضی منابع ملی و دولتی واگذارشده موضوع ماده۳۱ حداقل سه (۳) سال و حداکثر پانزده (۱۵) سال و هر سه (۳) سال یکبار درصورت معتبر بودن جواز تأسیس یا موافقت اصولی و اجرای تعهدات، تمدید و میزان مال‌الاجاره توسط کمیسیون تعدیل می‌شود.

خط و نشان معاون استاندار برای زمین‌خواران

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه طرح‌هایی که تا ۶ ماه اجرا نشوند باید زمین واگذار شده به آنها بازپس گرفته شود، تصریح کرد: تا حد امکان نباید زمین‌های کشاورزی برای اجرای طرح‌ها تغییر کاربری داده شود ودستگاه‌های مختلف اجرایی استان برای پاسخگویی به استعلام‌ها در کمترین زمان ممکن اقدام کنند.

عزیز فیلی اظهار داشت: واگذاری زمین یا تغییر کاربری در استان برای اجرای طرح‌های اشتغال زا و خدماتی به صورت کارشناسی شده و اصولی باشد.

وی خواستار دقت و حساسیت ویژه در واگذاری زمین برای اجرای طرح‌ها شد و افزود: بستر و حریم رودخانه‌ها هنگام اجرای طرح‌های مختلف به ویژه تاسیسات گردشگری رعایت شود زیرا در این صورت از بروز حوادث ناگوار در آینده جلوگیری می‌شود.

فیلی با اشاره به احتمال بروز سیل در استان به ویژه شهرستان‌های بویراحمد و دنا عنوان کرد: انتظار می‌رود دستگاه های اجرایی برای مقابله با سیل آمادگی لازم را داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره بر اینکه تامین زیرساخت‌های گردشگری جز اولویت‌های استان است، ادامه داد: صنعت گردشگری به ایجاد اشتغال و درآمدزایی در استان کمک می‌کند و نیازمند توجه جدی است.

فیلی بیان کرد: تمامی طرح‌هایی که قرار بوده در زمین‌های کشاورزی یا اراضی ملی اجرا شوند باید بازدید و بررسی شده و همه جوانب امر در نظر گرفته شود و زمین‌ها برای اجرای طرح به افراد صلاحیت دار واگذار شود.

به گزارش تسنیم، در این نشست ۱۴ طرح در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و صنعت و معدن بررسی که از این تعداد ۶ مورد نیاز به بازدید مجدد داشته و با اجرای ۸ مورد دیگر نیز موافقت شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.