جدیدترین خبرها

۲۲۰کیلومتر از خط لوله آغاردالان شست و شو شد

رئيس اداره خدمات عمليات شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران گفت:عمليات شست و شو( توپكراني) خط لوله ۴۲ اینچ آغاردالان به طول ۲۲۰کیلو متر، در کمترین زمان ممکن با رعایت نکات دقیق مسائل ایمنی با موفقیت به پایان رسید.
اشتراک گذاری
15 مهر 1397
کد مطلب : 333275

به گزارش توازن ؛ به نقل از روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ؛بیژن آقایی افزود: این میزان شست و شوی خط لوله به منظور ایمن‎سازی با هماهنگی ستاد مناطق نفت خیز جنوب و منطقه دالان، از نقطه ۱۳۷ تا لخته گیر۱۶۰۰و از لخته گیر۱۶۰۰ تا ایستگاه۲۰۰۰ انجام شد.

وی در خصوص انجام این عملیات تصریح کرد: پس از آماده سازی و تامین فشار و ریت مورد نیاز، توپک از سوی منطقه دالان به سوی ایستگاه ۱۶۰۰ ارسال شد و در ادامه با افزایش فشار و ریت توپک رها شده در توپک گیر ایستگاه ۱۶۰۰ با موفقیت دریافت شد.

آقایی ادامه داد: با هماهنگی با منطقه آغاجاری در سریعترین زمان ممکن عملیات ارسال توپک دوم از لخته گیر ۱۶۰۰ به سوی لخته گیر ۲۰۰۰ شروع و این عملیات موفقیت آمیز نیز با دریافت توپک در محل مورد نظر به پایان رسید.

رئیس اداره خدمات عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پایان از تلاش های تمامی مدیریت ها و گروه های حاضر در این عملیات ،ادارات مهندسی فرآورش،تاسیسات گاز، تعمیرات و اداره ایمنی و گروه اعزامی از منطقه دالان در خصوص انجام این عملیات بزرگ که با مدیریت عملیات همکاری لازم را داشته اند تقدیر کرد.

توپکرانی عملیات عبور دادن شی خارجی با فرآیندی خاص از خطوط انتقال نفت و گاز است که با هد ف ، تمیز کردن شریان های انتقال از رسوبات ایجاد شده ، خارج ساختن مایعات ، اندازه گیری قطر درونی خطوط لوله ، پوشش دادن جدار لوله با مواد ضد خوردگی و بازدید درونی خطوط صورت می گیرد .

گفتنی است هم اکنون روزانه ۶۳۵ هزار بشکه نفت در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران تولید می‌شود.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در چهار استان فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان فعالیت دارد.

این شرکت دارای ۱۰ واحد بهره برداری، ۱۰ واحد تقویت و تزریق فشار گاز، سه پالایشگاه گاز و گاز مایع، پنج واحد نمک زدایی و بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت است.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت‌های تابعه مناطق نفت خیز جنوب است.

میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است، که در محدوده شهرستان گچساران، استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی اهواز قرار دارد.

این میدان با ذخیره درجای ۶۶٫۷ میلیارد بشکه و ذخیره نهایی ۲۳٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، پس از میدان نفتی اهواز دومین میدان بزرگ نفتی ایران بشمار می‌آید.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه‌ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/ط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.