جدیدترین خبرها

تعهدنامه های مرتبط باFATFتا زمان تصویب مجلس قابلیت اجرایی ندارد

رئیس مجلس در صحن علنی مجلس گفت: تا زمانی که مجلس درباره لوایح مرتبط با FATF تصمیم گیری و آن را مصوب نکند تعهدنامه امضا شده توسط طیب نیا قابلیت اجرا ندارد.
اشتراک گذاری
15 مهر 1397
کد مطلب : 333254

به گزارش توازن به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری در خصوص خروج لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستورکار مجلس، گفت: لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخلاف رویه و قانون رأی گیری و از دستورکار مجلس خارج شد در حالیکه این لایحه یکی از الحاقات به کنوانسیون ها است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: مقام معظم رهبری در جلسه سی ام تیر روی این موضوع تاکید کردند که قانون داخلی تصویب کرده و به کنوانسیون ها توجه نکنیم اما روز چهارشنبه گذشته قانون داخلی کنار گذاشته شده و کنوانسیون در اولویت قرار گرفت.

وی در اخطار اصول ۱۲۵، ۷۷، ۱۵۲ و ۱۵۳ قانون اساسی، ادامه داد: باید پاسخ داده شود که تعهدنامه ای که آقای طیب نیا در ۲۵ خرداد سال ۹۵ داده آیا یک تعهدنامه است یا خیر و آیا باید براساس اصل ۱۲۵ اختلاف از مجلس مجوز می گرفت و سپس این تعهدنامه را امضا می کرد یا خیر.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طیب نیا ۴۱ تعهد داده است، اظهار داشت: از سوی دیگر طیب نیا عنوان کرده که از مجلس ۴ مصوبه دریافت کرده و در راستای این تعهدنامه تقدیم می کند لذا رئیس مجلس چه برخوردی با این اقدامی که علیه مجلس صورت گرفته انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع ارز را به FATF و CFT مرتبط می کردند، افزود: هیچ اتفاقی در خصوص CFT رخ نداد اما قیمت ارز کاهش یافت که این کاهش به دلیل تصمیمات داخلی بود بنابراین چرا مردم را فریب می دهند که آب و نان همانند برجام به CFT گره خورده است.

دکتر لاریجانی در پاسخ به اخطار این نماینده با بیان اینکه لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارتباطی به CFT ندارد، گفت: قوه قضائیه معتقد بود که لایحه ماهیت قضایی دارد و لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید توسط قوه قضاییه به دولت ارائه شود و چون این مسیر طی نشده شورای نگهبان این لایحه را رد می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه این لایحه در اواسط بررسی در مجلس بود برای یافتن راهی با شورای نگهبان مذاکره شد که سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد که باید بررسی این لایحه در مجلس متوقف شود و اگر این لایحه در مجلس بررسی شود توسط شورای نگهبان رد می شود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه تصمیم آقای مطهری درست بوده و اگر بنده نیز حضور داشته ام چنین اقدامی انجام می دادم، ادامه داد: زمانی که توسط آقای محبی نیا اخطاری مطرح می شود مبنی بر اینکه لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماهیت قضایی دارد وارد است. مجلس نیز به وارد بودن این اخطار رأی داده و اشکالی بر آن مترتب نیست.

وی خطاب به این نماینده اظهار داشت: سوءظن نداشته باشید چرا که می توان از قوه قضاییه و سخنگوی شورای نگهبان صحت این موضوع را پرسید.

دکتر لاریجانی در پاسخ به اخطار دیگر نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در خصوص امضای تعهد توسط آقای طیب نیا، افزود: همان زمان اعلام شد که تا زمانی که مجلس در این باره تصمیم گیری و آن را مصوب نکند این تعهدنامه قابلیت اجرا ندارد و امضای اولیه که توسط وزیر انجام شده و قابلیت نفاذ نداشته است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه مجلس سه مورد را در خصوص پیوستن به FATF تصویب کرد، تصریح کرد: یک مورد از این موضوعات مربوط به قانون منابع مالی تروریسم بود که در مجلس تصویب شد که بخش دیگر مربوط به کنوانسیون ها بود و موضوع مطروحه در خصوص کنوانسیون ها بود که توضیحات لازم در این باره عنوان شد.

پایان پیام/ط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.