اجرای ۱۴طرح برای بازآفرینی شهری یاسوج و دوگنبدان

بازآفرینی شهری اقداماتی جامع و یکپارچه برای حل مشکلات شهری منطقه هدف عملیات است که در نهایت به یک پیشرفت پایدار اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و محیطی منجر شود.
محمد علی علی مردانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: طرح‌های مختلفی شامل بهسازی محله‌های سادات، لبنان، رادک، خیابان شهید بلادیان و آسفالت معابر محله‌های یاسوج، احداث درمانگاه، کتابخانه و دارالقرآن در مناطق مختلف این ۲ شهر از محل بازآفرینی شهری در حال انجام است.
وی افزود: طرح‌های بازآفرینی شهری در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده است.
علی مردانی بیان کرد: هم اینک در زمینه بازآفرینی شهری حدود سه هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهر گچساران به کمک بنیاد مسکن، شهرداری و سازمان فنی مهندسی در دست اجراست.
وی عنوان کرد: اعتبار خیابان بلادیان شهر دوگنبدان تأمین شده و این اعتبارات به صورت ملی است و این موضوع هیچ ارتباطی به کل استان ندارد.
۲۰ هزار نفر در واحدهای مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان ساکن هستند که آسیب‌های فرهنگی و خطر حوادث طبیعی و انسان‌ساز آنها را تهدید می‌کند و این طرح فرصتی برای کاهش این آسیب‌هاست.
شهر دوگنبدان ۱۶۲ هکتار بافت فرسوده و ۲۸۷ هکتار سکونتگاه غیر رسمی دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال نیز در حوزه بازآفرینی شهری ۱۲ میلیارد ریال برای شهر دهدشت در نظر گرفته شده است که سه طرح در آن جا اجرایی خواهد شد.
علی مردانی افزود: در برنامه توسعه چهار ساله برش استانی راه و شهرسازی توجه ویژه‌ای در زمینه شهرسازی، بازآفرینی شهری، احیا بافت‌های فرسوده و بافت‌های ناکارآمد شهری، بهبود وضعیت حاشیه نشینی و مسکن شده است.
وی یکی از اولویت‌های راه و شهرسازی این استان را بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری عنوان کرد.
بر اساس مطالعات کارشناسی سه هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در سطح این وجود دارد که بیشتر آن در سه شهر یاسوج، دوگنبدان و دهدشت است.
ساختمان‌هایی که بیش از ۳۰ سال قدمت داشته باشند جزء بافت فرسوده هستند.
براساس آمار یک هزار و ۱۷۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی، ۱۶۸ هکتار بافت فرسوده و ۳۸ هکتار بافت تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
وی به مهم ترین طرح های در دست اجرا در حوزه راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد از جمله بهسازی محلات اکبر آباد و دولت آباد، بهسازی و آسفالت محلات مهریان و بلهزار ، اصلاح شبکه آب محلات اکبر آباد، دولت آباد، مهریان و بلهزار نیز اشاره کرد.
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.