جدیدترین خبرها

وقتی پای رمال به تیم شهرداری یاسوج باز شد/افشاریان باشد من هم باید باشم

صمد اکبری بازیکنی اثرگذار و البته میهمانی خوش قول است که با اولین تلفن وقتی را برای حضور در دفتر خبرگزاری فارس یاسوج مشخص کرد و سر وقت و با کت و شلوار منحصر به فردش حاضر شد.
اشتراک گذاری
11 شهریور 1397
کد مطلب : 330272

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، صمد اکبری در استان کهگیلویه و بویراحمد چهره‌ای شناخته شده است هر کسی که با فوتبال آشنایی دارد محال است که با اسم صمد اکبری بیگانه باشد فوتبالیستی که همراه با تیم شهرداری یاسوج موفقیت‌های زیادی کسب کرد و نام او و شهرداری یاسوج و یارانش برای همیشه در ذهن فوتبال دوستان کهگیلویه و بویراحمدی جاودانه شد.

صمد اکبری بازیکنی اثرگذار و البته میهمانی خوش قول است که با اولین تلفن وقتی را برای حضور در دفتر خبرگزاری فارس یاسوج مشخص کرد و سر وقت و با کت و شلوار منحصر به فردش حاضر شد.

اکبری در نشست دو ساعته در دفتر خبرگزاری فارس از هر دری برای ما سخت گفت و پیش از این که از او سؤالی بپرسیم خود پیشقدم می‌شد و سؤالی در دهان ما می‌گذاشت و ریز و درشت فوتبال استان را بیرون می‌ریخت.

متولد چه سالی هستی و از کجا شروع کردی که در نهایت به شهرداری یاسوج رسیدی؟

صمد اکبری متولد ۱۵ اسفند سال ۵۸ هستم که از سال ۷۸ به صورت رسمی فوتبال خود را از فجر سپاسی شیراز شروع کردم و سپس به فجر احمد ابن موسی رفتم و بعد از مرصاد شیراز سر درآوردم و سپس به مخابرات شیراز رفتم و مقاومت بسیج فارس را هم امتحان کردم و خلاصه تیم شیرازی نبود که در آن بازی نکردم.

بعد از آن بود که به گل گهر سیرجان رفتم و شهرداری بندرعباس را هم تجربه کردم و به شهرداری یاسوج آمدم و سپس به پاس همدان و در ادامه به کارگر بوشهر و بعد زاگرس یاسوج و همین طور چرخ روزگار چرخید تا که به دانای یاسوج و الان هم در تیم دسته سومی ایل بویراحمد مشغول به بازی و مربی‌گری همزمان هستم.

ایل بویراحمد دیگر چه صیغه‌ای در فوتبال است؟

درست شنیدی ایل بویراحمد، ما در یاسوج به دنبال یک کار قشنگ مثل تیم قشقایی شیراز هستیم تا بتوانیم همه استعدادهای ایل بزرگ بویراحمد را در فوتبال کنار هم جمع کنیم و بتوانیم در یاسوج یک تیم قوی تشکیل دهیم تیمی که بتواند نماینده شایسته‌ای برای این ایل سترگ باشد.

الگوی فوتبالی تو در همه این سال‌ها و همه این تیم‌ها چه کسانی بودند؟

از وقتی بچه بودم پرویز موسوی را خیلی دوست داشتم و صفر نصیریان و قلندر سخن‌سنج و آرام پور و در گچساران هم داریوش شش‌بلوکی و کرامت دره‌شوری الگوی فوتبال من بودند.

همبازی‌های معروف تو در تیم‌هایی که نام بردی چه کسانی بودند؟

شاید بتوانم از امید ابراهیمی کاپیتان سابق استقلال به عنوان همبازی معروف خودم در تیم شهرداری بندرعباس یاد کنم امید در آن تیم ۷ بازی و من ۲۴ بازی انجام دادم! امید را تیم سپاهان اصفهان و امیر قلعه‌نویی خواست و رفت و من را هم تراکتورسازی خواست که نرفتم و بعدها هم مجید جلالی برای فولاد و محمود یاوری برای فجر سپاسی از من دعوت به حضور کردند که در یاسوج ماندم تا به شهرم خدمت کنم.

از جمشید غدیری در تیم شهرداری چه خاطراتی داری؟

بهترین دوران ورزشی‌ام را با جمشید غدیری در تیم فوتبال شهرداری یاسوج سپری کردم غدیری به معنای واقعی استاد در فوتبال بود که به او تهمت زدند و خیانت به غدیری شد البته با سرتیپ طاهری هم روزهای خوبی در شهرداری داشتیم که متاسفانه عده‌ای نگذاشتند این دو نفر به فوتبال شهر و دیارمان خدمت کنند.

بدترین دوره در شهرداری یاسوج را در چه دوره‌ای گذراندی؟

در دوره هادی برگی‌زر بدترین دوره شهرداری یاسوج بود برگی‌زر وقتی به یاسوج آمد بازیکنان خوب را از تیم اخراج کرد در این دوره بود.

پای رمال به تیم شهرداری یاسوج باز شد یادم می‌آید روزی یک دانه برد هم نداشتیم و با گل من در یکی از بازی‌ها تیم گل‌گهر سیرجان را  شکست دادیم آخر بازی به جای این که از من تشکر کنند از رمال کنار تیم تشکر می‌کردند که آب ریخته بود تا ما گل بزنیم.!!

عباس چمنیان و جواد زرینچه چه عملکردی در شهرداری داشتند؟

عباس چمنیان به نظر من مربی بسیار خوبی برای شهر و دیارمان بود اخلاق‌گرا و متخصص اما در دوره او هم خیلی‌ها دست به دست هم دادند تا در خلاف مسیری که حرکت می‌کرد قرار گیرد جواد زرینچه هم که عمری در تیم شهرداری یاسوج نداشت در دوره او قبل از بازی‌ها قرار شد که اول ۲۰ درصد قرارداد بچه‌ها داده شود که این گونه نشد و زرینچه هم از یاسوج رفت.

چرا شهرداری یاسوج منحل شد؟

مسؤولان با دیدگاه سیاسی به این تیم نگاه می‌کردند و هر کسی که به دنبال خدمت به تیم شهرداری بود ابتدا توقع داشت که یکی از فامیل‌هایش در این تیم باشد و بعضی‌ها هم ابتدا پورسانت و سهم خود را می‌خواستند تا بعد به تیم کمک کنند و دیگر این که آقای جاوید شهردار وقت یاسوج فوتبالی نبود و خیلی‌ها هم در داخل شورا به منحل شدن تیم کمک کردند در صورتی که یک میلیارد تومان برای شهرداری یاسوج جهت تیمداری پولی نبود.

محمد بهرامی را چگونه شخصیتی دیدی؟

به درخواست محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج به این تیم آمدم و در دوره او بود که بازیکنانی مثل محمد نوازی را با ۳۰ میلیون تومان، محمدرضا مامانی را با ۲۵ میلیون تومان و بروش را با ۲۰ میلیون تومان از لیگ برتر به این تیم آوردیم که هنوز بخشی از پول خود را دریافت نکرده‌اند و فکر می‌کنم فقط ۱۰ میلیون از پول خود را گرفتند.

بهرامی هدفش کمک کردن به فوتبال استان بود که با همراهی حاج دهرابپور تیم شهرداری را وارد عرصه کردند و البته نباید از حمایت‌های سایرین مثل دامیده و نماینده مردم در مجلس غافل شد.

چرا تیم شهرداری از رفتن به لیگ برتر باز ماند؟

بی‌پرده بگویم از فدراسیون فوتبال آن دوره گرفته تا مجموعه شهرداری و شورای خودمان به دنبال زمین زدن این غول فوتبال بودند غولی که در ورزشگاه تختی یاسوج یقه همه تیم‌های بزرگ کشور را می‌گرفت یادم می‌آید در بازی با داماش گیلان سه پنالتی بی‌خود و بی‌جهت برای آن تیم گرفتند و ما را به ناحق ۱۰ نفره کردند و دو پنالتی ما را هم نگرفتند، باور کنید اگر امروز بود آن داور باید یک سال محروم می‌شد.

از تیم دسته سومی ایل بویراحمد بیشتر بگو؟

این تیم همان تیم دانای سابق است که در لیگ برتر فوتبال استان به مقام قهرمانی رسید و یک مدل مثل تیم فوتبال قشقایی شیراز است کسانی که دم از بویراحمد می‌زنند یا علی؛ این گوی و این میدان بیایند و اگر نفری ۵۰۰ تا یک تومانی هم به تیم ایل بویراحمد کمک کنند تیم بزرگی در آینده برای شهرمان خواهیم داشت در حال حاضر اسپانسر تیم آقای لطیف ارجمند است.

متاسفانه در هنگامی که تیم موسسه دانا را داشتیم کسانی که همیشه دنبال نابودی این شهر هستند کاری کردند که حاج سعادتیاندیگر در فوتبال نماند و برود.

شنیدیم برای ریاست هیات فوتبال استان ثبت نام کردی؟ هنوز برای این کار جوان نیستی؟

اول برای حضور در فوتبال بعد از اتمام دنیای قهرمانی و حرفه‌ای در مدرسه فوتبال کار کردم و تصمیم گرفتم که در این حوزه کار کنم اما این قدر در مدارس فوتبال فساد اخلاقی وجود داشت که کنار گذاشتم و سپس برای این که فوتبال استان درست شود از آقایان جانی‌پور و دامیده خواستم که وارد انتخابات هیات فوتبال شوند که آن‌ها هم دلایل خود را برای عدم حضور داشتند.

بعد از آن بود که خودم احساس تکلیف کردم تا جو و فضای فوتبال را با ورود به هیات فوتبال درست کنم وقتی دیدم مردم نمی‌توانند بچه خود را به فوتبال ببرند احساس تکلیف کردم وقتی دیدم که داور را با چاقو می‌زنند و به بازیکنان توهین می‌شود.

این را هم اضافه کنم اگر تا اینجای کار آقای عبدالحسین آشتیانی نبود در فوتبال استان شاهد مشکلات بیشتری بودیم و اوست که فوتبال را بیشتر از این نگذاشته وارد حاشیه شود.

من دوستان و آشنایان زیادی در فوتبال ایران دارم که می‌توانم از توان آن‌ها برای کمک به فوتبال استان استفاده کنم در طول ۲۵ سال از عمر فوتبالی‌ام ۱۵ سال را کاپیتان بوده‌ام.

به میزان ۷ سال هم رئیس هیات انجمن‌های ورزشی شهرستان بویراحمد بوده‌ام و نزدیک به ۶ سال هم مدیر پروژه‌های شرکت بزرگ ساختمانی بوده‌ام و الان هم مدیر گروه رشته تربیت بدنی دانشگاه سما هستم و فوق‌لیسانس دارم و در آستانه حضور در دوره دکترا هستم.

باز هم شنیده‌ایم که برای تصدی ریاست هیات فوتبال استان تایید نشده‌ای؟

در کار من کارشکنی شد مدارک ناقص فرستاده شد و متاسفانه برخی برای این که به نوا و خواسته خود برسند فوتبال را سیاسی کرده‌اند هر چند که اصلا خودشان الف و ب را در سیاست تشخیص نمی‌دهند.

اما با همین دو نفری که توسط فدراسیون تایید شده‌اند هم فکر می‌کنم فوتبال استان به جایگاه خود برسد و اطمینان دارم که آقایان جانی‌پور و یا دامیده هر کدام ریاست هیات فوتبال شوند بتوانند مشکلات را حل کنند و اجازه ندهند که فساد در فوتبال حاکم شود.

مگر خود آقای خداداد افشاریان توان اداره هیات فوتبال را ندارد؟

آقای افشاریان به اعتقاد من متاسفانه در زمانی که در هیات حضور داشتند این مشکلات هم بوده و ایشان هم سهیم هستند و البته برای مدیریت در فوتبال استان یکی از بندها یعنی دوره مدیریتی را ندارد که همین باعث شده که جز گزینه‌های هیات فوتبال نباشد.

اما شنیده‌ایم که ایشان هم بالاخره مدارکی دال بر مدیریت خود دارند؟

پدر من هم هشت سال مدیر انجمن اولیا و مربیان بوده‌اند و اگر قرار است که برخی آقایان بیایند پدر من هم باید بیاید.

البته جهت مزاح گفتم قصد تخریب کسی را ندارم اما وقتی فوتبال استان سیاسی بازی می‌شود و برای رسیدن به منافع خود خط کشی اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌کنند ما هم اجازه نمی‌دهیم که کسی بدون داشتن مدرک و یا شاخصه‌های اصلی برای مدیریت هیات فوتبال هر کاری که خواست انجام دهد.

نقل می‌شود که نمایندگان مجلس در این زمینه با رایزنی با فدراسیون دخالت می‌کنند؟

 فکر نمی‌کنم البته شان آقایان دکتر تاجگردون و آقای زارع از این حرف‌ها بالاتر است که دخالت کنند آن‌ها آدم‌های فهیمی هستند و فکر نکنم که در شان و منزلت آن‌ها سیاسی کردن ورزش و فوتبال باشد.

این گونه که شما می‌گویید در صورت تایید آقای افشاریان اعتراض خواهید کرد؟

بالاتر از اعتراض به تمامی مراجع ذی‌صلاح و بازرسی شکایت خواهم کرد به قول بچه‌های قدیمی یا بازی می‌کنم یا توپ فوتبال…

شک نکنید بازرسی نهادی است که مو را از ماست خواهد کشید و من صمد اکبری هم از قانونی چیزهایی می‌دانم و اجازه نمی‌دهم که کار غیر قانونی در انتخابات هیات فوتبال انجام شود هر چند که اعتقاد دارم آدم‌های پاکی هم اکنون مثل عبدالحسین آشتیانی در فوتبال استان کار می‌کنند و اگر ایشان هم وارد انتخابات شده بود مثل آن دو عزیز دیگر از آقای آشتیانی حمایت می‌کردم.

مهم‌ترین برنامه‌ای که برای هیات فوتبال در صورت تایید در نظر داشتی چه بود؟

از بی‌اخلاقی‌ها در فوتبال به شدت نگران و منتقد هستم باید فوتبال استان ما راه درستی را طی کند امروزه ما در فوتبال کشور هر چند در بخش آقایان جایگاهی نداریم اما در حوزه بانوان حرف‌های زیادی برای گفتن داریم باید محیط فوتبال استان پاک و عاری از هر گونه بی‌اخلاقی باشد.

با خانواده‌ها و بچه‌های آن‌ها و طیف بزرگی از بانوان سر و کار داریم که باید اجازه ندهیم فساد وارد فوتبال شود در برابر خانواده‌ها مسؤولیم.

اگر وارد این فضا شدم همه به خاطر ترس از آینده بود از آینده‌ای که ممکن است فوتبال استان سر از ناکجاآباد در بیاورد به همین خاطر برای سالم کردن فضا وارد عرصه شدم و امیدوارم هر چه به خیر و صلاح فوتبال استان باشد اتفاق بیفتد.

5 پاسخ به “وقتی پای رمال به تیم شهرداری یاسوج باز شد/افشاریان باشد من هم باید باشم”

 1. برنو گفت:

  جناب اکبری .افشاریان آبروی ورزشی این استان است . با فرافکنی و تمسخر راه بجایی نخواهید برد. ضمنا ایشون از همه ورزشی تر و مستحق تر خواهد بود . راجع به تیم شهرداری هم امثال شما نابودش کرد. با کم کاریهاتون. و اینو بدون تخریب بزرگان نتیجه عکس خواهد داشت شما بدنبال منافع خود هستید ولی به این هدف شوم نخواهید رسید.

 2. با خدا گفت:

  هرچی لر ایگو و داغ دل ایگو. نترکی

 3. ناشناس گفت:

  بنده خدا افشاریان یه چهره بین المللیه و تو ایخی خوته بزنی من قد افشاریان، خدا بری بالاتر، گه بنده خدا مو وته تنه نیشناسم اما افشاریان تمام ایران ایشناسن خود ترامب هم ایشناسش

 4. ناشناس گفت:

  تو و کوچو افشاریان و کوچو،
  بنده خدا عددی نیسی

 5. گچساران گفت:

  افشاریان قابل مقایسه با تو(صمد اکبری) دامیده و جانی پور و…. نیست. خیلی بالاتر از شماهاست. افشاریان شناسنامه فوتبال استان است. تو که عددی نیستی که بتونی خرابش کنی. افشاریان باید در فدراسیون پست بگیره که انشاالله میگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.