جدیدترین خبرها

نخستین نشست نخبگان گچساران و باشت برگزار شد + جزئیات و تصاویر

نخستین نشست نخبگان شهرستان های گچساران و باشت در سالن آزادی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برگزار شد و همچنین آئین افتتاحیه دفتر باشگاه سرآمدان و مرکز رشد وابسته به پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد با حضور مسئولان بنیاد نخبگان، استاندار، نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت و جمعی […]

اشتراک گذاری
07 شهریور 1397
کد مطلب : 329976

نخستین نشست نخبگان شهرستان های گچساران و باشت در سالن آزادی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برگزار شد و همچنین آئین افتتاحیه دفتر باشگاه سرآمدان و مرکز رشد وابسته به پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد با حضور مسئولان بنیاد نخبگان، استاندار، نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت و جمعی از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزارشد.

لزوم همفکری مسوولان با نخبگان و جوانان شهرستان

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در این آئین گفت : امروز کشور از جوانان نخبه و شایسته ای برخوردار است که توجه کردن به آن ها می تواند بسیاری از مشکلاتی که کشور در حوزه های مختلف با آن دست به گریبان است را برطرف کند.

غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: جوانان از ظرفیت هایی برخوردارند که اگر به درستی از آن ها استفاده شود می توان به پیشرفت های چشمگیری دست یافت ، پیشرفت های امروز ایران اسلامی در حوزه های علمی ، فرهنگی و ورزشی نتیجه اعتماد کردن به جوانان متعد و متخصصی است که توان خودرا به نمایش گذاشتند.

وی تأکید کرد: مسئولان باید از جوانان در عرصه های مختلف استفاده کنند ، با آنان مشورت و به آن ها اعتماد کنند تا این افراد که آینده کشور در دست آنان است نسبت به کار و فعالیت امیدوارتر از قبل باشند.

تاجگردون گفت : ایران اسلامی از ظرفیت و توانمندی بسیاری برخوردار است که اگر به درستی از این ظرفیت ها استفاده شود می توان مانند کشورهای پیشرفته جهان به توسعه پایدار دست یافت.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: هدف از برگزاری همایش هایی از این دست آن است که جوانان این منطقه به خود باوری “ما می توانیم” برسند و مسوولان نیز توانایی آنان را ببینند و آنان را در آینده منطقه سهیم کنند.

۱۴۰۰ نخبه به کشور بازگشتند

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: در ۳سال گذشته یکهزار و ۴۰۰ نفر از نخبه های ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارج به کشور بازگشته اند.

محمدصالح ترکستانی روز سه شنبه در نشست نخبگان شهرستان های گچساران و باشت در شهر دوگنبدان اظهار کرد: از این تعداد ۶۰۰ نفر به صورت کوتاه مدت در کشورهای خارجی اقامت کرده بودند.
وی بیان کرد: نخبگانی که در این سه سال به کشور برگشته اند در ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا تخصیل کرده اند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ۱۶۰ نفر از نخبگانی که به کشور بازگشته اند در دانشگاه های معتبر ایران مشغول تدریس شده که باعث تحول جدی در مراکز علمی شده اند.
ترکستانی گفت: بنیاد نخبگان با ۳۰۰ عضو در سراسر کشور تلاش دارد تا استعدادهایی که از کشور خارج می شوند برای خدمت به میهن برگردند.
وی ابراز داشت: این بنیاد تاکنون سه هزار نفر نخبه را در سراسر کشور شناسایی کرده است.
ترکستانی تصریح کرد: بودجه سالیانه بنیاد نخبگان ۵۰۰ میلیارد ریال است که برای ساماندهی و حمایت این فرهیختگان ناچیز است.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان ابراز داشت: پیشنهاد بنیاد نخبگان بودجه ۹۰۰ میلیارد ریالی بود که در صورت تحقق امکان حمایت از پنج هزار نخبه در کشور وجود دارد.
وی درباره استخدام نخبگان گفت: نخبگانی که با استفاده از مقالات، اختراعات و ایده های خلاق پژوهشی شناسایی می شوند از شرکت در آزمون های استخدامی معاف هستند و برای خدمت مقدس سربازی یک طرح پژوهشی انجام می دهند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان استعدادیابی را از رسالت های این بنیاد عنوان کرد و افزود: یکی از اولویت ها پیگیری و اجرای طرح شهاب است و در این طرح استعداد دانش آموزان شناسایی می شود.
ترکستانی بیان کرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد تا با هم افزایی سایر دستگاه های اجرایی یاری رسان فکری عرصه های مختلف توسعه در جامعه باشد.
وی با بیان اینکه سالیانه ۷۰۰ میلیارد ریال بودجه پژوهشی در بین دستگاه های اجرایی کشور توزیع می شود گفت: این امر فرصتی برای بهره وری بهتر از استعداد های برتر است.

۳۰ میلیارد ریال به نخبگان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نقش نیروی انسانی در توسعه پایدار گفت:۳۰ میلیارد ریال برای حمایت از نخبگان و پژوهشگران این استان اختصاص یافت.

علی احمدی هم در این همایش اظهار داشت: این اعتبار برای تجاری سازی ایده های خلاق نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و تبدیل آن به محصول هزینه خواهد شد.
وی ابراز داشت: این بودجه برای ساختمان سازی و بوروکراسی های اداری هزینه نمی شود.
احمدی با اشاره به حوزه های نفت و گاز، کشاورزی، گردشگری و گیاهان دارویی به عنوان ظرفیت های این استان ابراز داشت: این موهبت های خدادادی در کنار تعداد زیاد نیروهای انسانی فرهیخته در صورت حمایت می تواند توسعه کهگیلویه و بویراحمد را متحول کند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نخستین پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد سال گذشته در این استان راه اندازی شد.
وی افزود: حمایت از نخبگان به عنوان موتور محرک توسعه پایدار از اولویت های جدی دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
اجمدی با یادآوری روند خیره کننده پیشرفت برخی از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن در استفاده از فن آوری های نوین گفت: بهره گیری از توانمندی انسان های فرهیخته می تواند زمینه استحکام استقلال کشور را فراهم کند.

بودجه پژوهشی دانشگاه ها ناچیز است

رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به اینکه بودجه پژوهشی دانشگاه ها هم اکنون نیم درصد است ،گفت: این اعتبار حداقل باید به ۳درصد افزایش یابد.

احمد عریان هم با اشاره به اینکه موهبت هایی مانند نفت و گاز روزی پایان می یابد، اظهار داشت: ثروت هر کشوری مغزهای خلاق و اندیشه های مبتکر آن است.
وی بیان کرد: افزایش تعداد دانشگاه ها و بی توجهی به ارتقای کیفیت آموزشی ضربه جبران ناپذیری به نظام آموزشی کشور خواهد زد.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بودجه بین ۱۵ دانشگاه کشور توزیع می شد و امروز باید ۸۰۰ دانشگاه بودجه پژوهشی دریافت کنند.
رئیس دانشگاه یاسوج با یادآوری نقش پررنگ خیران در ساخت مسجد و مدرسه بر فرهنگ سازی از سوی رسانه های ارتباط جمعی برای مشارکت در کمک به پژوهش تاکید کرد.
عریان گفت: شتاب بخشی به توسعه پایدار و قطع وابستگی به بیگانگان نیازمند توجه جدی به نخبگان علمی کشور است.

فرماندار گچساران ضمن ابراز تمایل جهت برقراری ارتباط علمی با نخبگان شهرستان و ارایه کمک های لازم به نخبگان، در ابتدا خواستار ثبت نام کلیه نخبگان شهرستان در بنیاد ملی نخبگان، جهت تکمیل بانک اطلاعاتی شد.

عبدالرحیم رحیمی افزود: بمنظور پیشرفت و توسعه شهری زیر ساخت های لازم این منطقه باید فراهم شود و این امر جز با تلاش و همفکری جوانان و نخبگان این شهرستان میسر نخواهد بود و لازم است در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی و حتی معماری شهر از ایده های نخبگان گچسارانی استفاده شود تا یک توسعه همگون در منطقه رخ دهد.

رحیمی تصریح کرد : ما برای پیشرفت شهرستان راهی جز توسعه همه جانبه نداریم و این امر صرفا با توسعه علمی محقق می شود.

وی خواستار معرفی توانمندی ها و ظرفیت های گچساران در سطح استان و کشور شد و گفت: نقش نیروی انسانی توانمند  در توسعه پایدار نقشی بی بدیل است و آینده شهرستان گچساران بدست جوانان رقم خواهد خورد.

در این نشست استعدادهای برتر شهرستان های گچساران موانع سد راه پژوهشگران برای تبدیل علم به ثروت را مطرح کردند.

انتهای پیام/ط

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.