جدیدترین خبرها

کلنگ نخستین کارخانه گیاهی دارویی در گچساران به زمین زده شد

به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و بنیاد برکت عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید گیاهان دارویی روز پنجشنبه در روستای سربیشه با حضور مسئولان بنیاد برکت، مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران آغاز شد. به گزارش توازن، نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی درآیین عملیات اجرایی این […]

اشتراک گذاری
26 مرداد 1397
کد مطلب : 329631

به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و بنیاد برکت عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید گیاهان دارویی روز پنجشنبه در روستای سربیشه با حضور مسئولان بنیاد برکت، مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران آغاز شد.

به گزارش توازن، نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی درآیین عملیات اجرایی این طرح گفت: این کارخانه در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و با ظرفیت سالیانه ۱۶۵ تن با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) اجرا خواهد شد و در ظرف مدت ۲ سال به بهره برداری خواهد رسید.

غلامرضا تاجگردون تصریح کرد : فرآوری گیاهان دارویی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

تاجگردون بیان کرد: در راستای اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی باید ظرفیت‏ها و پتانسیل‎های هر شهر و منطقه دیده شده و زمینه برای استفاده مطلوب و حداکثری از آنها فراهم شود.

وی گفت :  یکی از بعدهای اقتصاد مقاومتی در زمینه تولید محصولات داخلی کشت و فرآوری گیاهان دارویی و عرضه به بازار است.
تاجگردون اظهار داشت : یکی از سیاست های توسعه گچساران گسترش کشت، افزایش بهره وری و درآمدزایی کشاورزان در بخش گیاهان دارویی است و این شهرستان با توجه به ظرفیت و آب و زمین مستعد می تواند در تولید انواع این محصول گامهای موثری بردارد.

وی افزود : با هدف توسعه کشت سال گذشته سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد تدوین وبه تصویب رسید.

وی اظهار داشت: طرح مطالعات، اخد مجوزهای زیست محیطی، میراث فرهنگی، صنعت نفت و سایر بخش های مورد نیاز و بخشی از بازریابی کارخانه فراوری گیاهان دارویی گچساران انجام شده است.
تاجگردون اظهار داشت: بیش از ۱۶ هزار هکتار زمین در شهرستانهای گچساران و باشت در حال تبدیل شدن از دیم به آبی است که ظرفیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی فراهم خواهد شد.

وی گفت: در صورت تبدیل این میزان زمین دیم به آبی یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به درآمد کشاورزان شهرستان های گچساران و باشت افزوده خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پرهیز از موازی کاری، شناسایی و استفاده صحیح از ظرفیت‎ها و امکانات موجود و تجمیع آراء و افکار از عوامل اجرای اقدامات موفقیت‎آمیز در حوزه کشت و توسعه گیاهان دارویی و ایجاد ثروت و درآمد و همچنین تقویت اشتغالزایی در این حوزه است.

تاجگردون بیان کرد: تاکنون یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای طرح های آب رسانی به زمین های کشاورزی این ۲ شهرستان شرمایه گذاری شده است و تا سال ۱۳۹۸ این طرح ها بهره برداری خواهد شد.
وی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۰ تاکنون ضمن وجود مهاجرت معکوس در برخی روستاهای حوزه امامزاده جعفر در گچساران مهاجرت از روستاها به شهرهای گچساران و باشت به دلیل افزایش زیرساخت های رفاهی و کشاورزی بسیار اندک بوده است.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقلیم مناسبی که دراین شهرستان برای کشت برخی از ارقام گیاهان دارویی وجود دارد ، گفت: توسعه کشت متراکم گیاهان دارویی با هدف کمک به بنیه اقتصادی بهره برداران وایجاد ارزش افزوده بیشترو ایجاد اشتغال و جلوگیری از نابودی این سرمایه ارزشمند دردستورکارقرار گرفته است.

فرماندار گچساران همچنین ضمن تقدیر از راه اندازی این مجموعه توسط شرکت دارویی هربی فارمد و ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه فراهم آوردن زمینه اشتغال که یکی از مهمترین دغدغه مسئولان شهرستان است گفت: این شهرستان با توجه به پوشش مناسب گیاهان دارویی و توجه به این امر توانمندی بالایی در تولید گیاهان دارویی دارد.

عبد الرحیم رحیمی با تاکید بر فرآوری گیاهان دارویی و بهره برداری بهینه از گونه های گیاهی با توجه به سند توسعه چشم انداز شهرستان گچساران گفت: فرآوری گیاهان دارویی علاوه بر معالجه انواع بیماری ها و رونق طب سنتی، کاربرد فراوانی در پزشکی، داروسازی، غذایی و صنعتی دارد که خود می تواند خود اتکایی، اشتغالزایی و استفاده حداکثری از توان داخلی در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی را به دنبال داشته باشد.

مدیر عامل گروه توسعه اقتصادی تدبیرگفت: بنیاد برکت تاکنون ۴۳۰ هزار ریال در ۳۱ استان کشور برای طرح های اقتصادی و با ۳۶۶ هزار فرصت شغلی هزینه کرده است.
عارف نوروزی افزود: از سال ۱۳۹۱تا زمان حاضر این ستاد ۲۸۱طرح بزرگ اقتصادی بزرگ و کوچک را اجرا و به مردم واگذار کرده است.
وی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تاکنون ۳۵۰ طرح اقتصادی با سرمایه گذاری ۶۲ هزار میلیارد ریال و ۲۱۰ هزار فرصت شغلی در مناطق محروم ۳۱ استان کشور اجرا کرده است.

مدیرعامل بنیاد برکت گفت: براساس تفاهم نامه سه هزار و ۵۰میلیارد ریال اعتبار در کهگیلویه و بویراحمد طرح های عمرانی و اقتصادی اجرا می شود که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

سعیدجعفری افزود : ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار در بخش طرح های اقتصادی و اشتغالزا و بقیه در امور زیربنایی در دست اجراست.
وی تصریح کرد:این طرح ها که عملیات اجرایی آنها در سال ۱۳۹۶ شروع شده هم اکنون ۵۱درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
جعفری بیان کرد: تعدادی از این طرح ها در سال جاری و تعدادی در سال ۱۳۹۸ بهره برداری خواهد شد.
جعفری تصریح کرد :تاکنون هفت طرح اقتصادی با سرمایه گذارای ۱۰۰ میلیارد ریال در استان کهگیلویه و بویراحمد از سوی بنیاد برکت اجرا شده است.
وی تصریح کرد: در زمان حاضر بنیاد برکت ۶۲۲ طرح عمرانی به ارزش ۴۰۰ میلیارد ریال در بخش های مدرسه سازی، آبرسانی و سایر بخش ها در کهگیلویه و بویراحمد در دست اجرا دارد.
مدیرعامل بنیاد برکت گفت: ۳۹ طرح با اعتبار ۷۰ میلیارد ریال در این استان اجرا شد.
جعفری ابراز داشت: در حال حاضر بنیاد برکت آماده مشارکت در طرح ها اقتصادی است و این طرح ها با مشارکت کارآفرین، بنیاد برکت و بانک ها اجرا می شود.
جعفری با اشاره به وضعیت بیکاری بیان کرد: ایجاد اشتغال اولویت جدی بنیاد برکت است.

انتهای پیام/ط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.