جدیدترین خبرها

گزارشی کوتاه در خصوص بررسی اجمالی از وضعیت فعالیت ها ، برنامه ها و بایسته هایی است که میشود در مزار شهدا اجرا شود ولی مغفول مانده

توازن / آیدا طاهری وجود مزار شهدا نعمت بسیار بزرگی است که باید قدر آن را به خوبی دانست. وجود قبور کسانی که برای حفظ اسلام جان خود را داده اند می­ تواند تذکری برای همگان باشد. برگزاری برنامه ها و فعالیت های متنوع در این مکان های مقدس به شکل گیری ارتباطی صمیمی و […]

اشتراک گذاری
23 مرداد 1397
کد مطلب : 329582

توازن / آیدا طاهری

وجود مزار شهدا نعمت بسیار بزرگی است که باید قدر آن را به خوبی دانست. وجود قبور کسانی که برای حفظ اسلام جان خود را داده اند می­ تواند تذکری برای همگان باشد. برگزاری برنامه ها و فعالیت های متنوع در این مکان های مقدس به شکل گیری ارتباطی صمیمی و معنوی بین اقشار مختلف و شهدا منجر شده و سبب زنده شدن یاد و خاطره آنان می شود. آنچه در این گزارش بدان پرداخته شده دغدغه فرهنگی عده از جوانان شهرستان نسبت به فعالیتهای فرهنگی و برنامه هایی است که می توان در جوار مزار شهدا داشت ولی مغفول مانده است . خانم کشور کریمی یکی از بانوان فعال مذهبی در گفتگو با توازن اظهار داشت : گلزار شهدا به عنوان سمبل فرهنگ، جهاد و شهادت، اماکن مقدس و تاریخی فراروی نسل های آتی و ادامه دهندگان راه انقلاب اسلامی میباشد بسیار موثر و هدایت کننده باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری برنامه های فرهنگی رابطه مستقیم و تاثیر  اجتماعی در ترویج ایثار و شهادت وجود دارد افزود : بطور کلی می توان هر هفته بنای برنامه فرهنگی را بر محور مزار این عزیزان گذاشت تا این اماکن متبرکه قرارگاه و محل پاتوقی برای جوانان – خانواده های شهدا و سایرین باشد.

خانم کریمی افزود : راه اندازی موسسه سیره شهدا در جوار مزار شهدا ، برپایی نمایشگاه عکس، کتاب، فیلم و… فضاسازی و تزیین مزار شهدا ،  نصب زیارت نامه شهدا، زیارت نامه حضرت زهرا(س)، زیارت عاشورا و… ، دایر کردن موزه شهدا ، گنجینه شهدا باعث حضور افرادی مانند خانواده­ های شهدا و دیگر اقشار میگردد که بر زیبایی کار فرهنگی می ­افزاید.

وی اظهار کرد: چه خوب است مسئولین شهرستان از ظرفیت ، پتانسیل و بکارگیری جوانان و نوجوان عزیزگچسارانی در این امور استفاده نمایند ، جوانانی که حاضرند ویژه برنامه ای با عنوان قرار عاشقی، را بصورت هر هفته برگزار نمایند و همگام و همراه با امت حزب الله و هماهنگ با مسئولان شهر مطابق برنامه هایی تدوین شده فعالیت نمایند .

خانم کریمی در خاتمه از نماینده و مسئولین شهرستان ساماندهی این قشر از جامعه  را خواستار شد.

اقای محمدی از دیگر فعالان عرصه فرهنگی و مذهبی شهرستان گچساران است که در ادامه  میگوید : از جمله فعالیت هایی که می توان در راستای تکریم شهدا و زنده کردن دل ها به یادشان نام برد برگزاری مراسم غبارروبی است که بهتر است این کار با برنامه ­هایی همچون مداحی، روایتگری و… بصورت هفتگی همراه باشد.

وی ادامه داد : می­ توان   همسفران  اردوی راهیان نور را قبل و بعداز سفر را گرد مزار شهدا جمع کرد و در کنار شهدا برنامه ­هایی همچون مداحی، روایتگری، میثاق با شهدا و… برایشان برگزار کرد همچنین پس از اردو نیز می­ توان همسفران را به تجدید عهد با شهدا دعوت نمود.

محمدی با بیان اینکه مزار شهدا می ­تواند به یکی از قطب ­های قوی فرهنگی تبدیل شود افزود : میتوان با هماهنگی های مربوطه برنامه هایی مانند زیارت عاشورا، قرائت دعای ندبه و… را در گلزار شهدای شهر بدون هیچگونه دیدگاه سیاسی و … برگزار کرد و از عموم مردم دعوت به حضور در مراسم کرد.

وی هدف از برگزاری این برنامه ها را آشنایی جوانان با شهدا دانست و گفت: مهم‌ترین هدف این کار زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا است.

محمدی افزود: با این کار سعی می‌کنیم ارتباط جوانان را با شهدا نزدیک‌تر بکنیم و آنان را با سیره این شهدای والامقام آشناسازیم.

شهدا با نثار بهترین هدیه الهی که همانا جان شیرین خویش بود از حریم اسلام و مرزهای اعتقادی ما دفاع کردند پس نهادینه کردن و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه با تأسی و الگوبرداری از سیره شهدا، مؤثرترین عامل مقابله با جنگ نرم و برون رفت از همه مشکلات است  گرچه در آئین های خاص مانند عرفه – شبهای قدر – مراسم عاشورا و …. گلزار شهدا محل تجمع مردمی است ولی بخواسته برخی از جوانان شهر ای کاش ارائه برخی کارهای فرهنگی بصورت هفتگی در مزار شهدای گمنام و گلزار شهدا توسط خادمان شهدا اجرایی میشد تا هم از کمک جوانان استفاده میشد هم فرهنگ ترویج سیره شهدا اجرایی میشد .

سامان دادن به فعالیت های مذهبی درعرصه فرهنگ دینی قبل از هر چیز نیازمند نگاهی دوباره به چشم انداز مسیر حرکت، پستی و بلندی ها، چالش ها، نیازها و انتظارات پیش روست. انتظار می رود روند امور در همه زمینه ها بخصوص موضوع مهم فعالیت فرهنگی و امر تبلیغ در چارچوب فرایند عملی و با اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده و برخوردار از شاخص های قابل اندازه گیری جریان یابد.اما این مهم چگونه قابل دست یابی است؟ اهداف بر چه مبنایی ترسیم می شود؟ اولویت ها در هر مقطع چگونه شناسایی می شود؟ سیاست گذاری صحیح و بهنگام چگونه میسر است؟ ایجاد تشکیلات مناسب، تقسیم وظایف و ساماندهی فعالیت ها بر چه اساسی استوار می گردد؟ این امور بدون انجام یک تحلیل همه جانبه از وظیفه اصلی مورد نظر و فروعات آن امکان پذیر نیست.برای کاستن از مشکلات فرهنگی که در جامعه احساس می شود، چاره ای جز این نیست که بهای لازم به حوزه های فرهنگی و دینی داده شود و در تصمیم گیری ها به جای اتکا به برداشت های صرفا ذهنی مدیران، از نیروهای جوان ومذهبی در این زمینه مدد گرفته شود.

***گفتنی است : این گزارش کوتاه ، در خصوص بررسی اجمالی از وضعیت فعالیت ها ، برنامه ها و بایسته هایی است که در خصوص فعالیتهای فرهنگی که میشود در مزار شهدا اجرا شود تنظیم گردیده است .

انتهای پیام/ط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.