جدیدترین خبرها

گزارش ویژه توازن : جای خالی شهر بازی مدرن در دوگنبدان

توازن/آیدا طاهری جای خالی شهر بازی مدرن در دوگنبدان/گزارش ویژه توازن از شهربازی بخواب رفته دوگنبدان را بخوانید:چرا تاکنون برای مدرن شدن و بازگشایی شهربازی اقدامی انجام نشده؟تجهیزات شهربازی در دوگنبدان استاندارد سازی خواهد شد/شهری بدون شهر بازی/ شهربازی که دردوگنبدان به تاریخ پیوسته / احداث شهربازی خواسته مردم دوگنبدان/ جای خالی شهربازی مدرن در […]

اشتراک گذاری
23 مرداد 1397
کد مطلب : 329548

توازن/آیدا طاهری

جای خالی شهر بازی مدرن در دوگنبدان/گزارش ویژه توازن از شهربازی بخواب رفته دوگنبدان را بخوانید:چرا تاکنون برای مدرن شدن و بازگشایی شهربازی اقدامی انجام نشده؟تجهیزات شهربازی در دوگنبدان استاندارد سازی خواهد شد/شهری بدون شهر بازی/ شهربازی که دردوگنبدان به تاریخ پیوسته / احداث شهربازی خواسته مردم دوگنبدان/ جای خالی شهربازی مدرن در دوگنبدان

به گزارش توازن ، پارک‌ها، شهربازی‌ ،اماکن عمومی‌، تفریحی و رفاهی یکی از جاذبه‌های گردشگری هر منطقه و شهر محسوب می‌شود که می‌توانند در ایام تعطیلات به ویژه اوقات فراغت پذیرای حضور تعداد بسیار زیادی گردشگر و علاقه‌مند باشند.در حالی که بسیاری از مسئولان دوگنبدان این روزها دغدغه گسترش جذب توریسم و جاذبه‌های گردشگری را مطرح می‌کنند شهربازی این شهر در تعطیلی مطلق باقی مانده است که باعث شده جمع زیادی از شهروندان نسبت به این موضوع انتقاد کنند.ایجاد زمینه و موقعیتی برای داشتن تفریحات سالم یکی از ضروریات هر جامعه ای تلقی می شود ، زیرا علاوه براینکه در نشاط اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت موثر است می تواند به مرکزی برای جذب گردشگر تبدیل شود.این در حالی است در بسیاری از کلانشهرها در سطح کشور هر روز وسایل بازی مجهزتر و جدیدتر می‌شود ولی تنها شهربازی روباز دوگنبدان سال های بسیاری است رنگ تغییر و به روز شدن را به خود ندیده و نتوانسته محبوبیت گذشته خود را در میان کودکان و نوجوانان امروز گچسارانی به دست آورد. با توسعه شهر و افزایش جمعیت، بحث اوقات فراغت به عنوان چالش ودغدغه اصلی مردم و مسئولان مطرح می شود که در این بین مراکز تفریحی که محیطی شاد و سالم را برای جوانان مهیا کند، اهمیت بیشتری پیدا می کند اما با توسعه وسعت شهردوگنبدان  و افزایش جمعیت آن سالهاست خبری از شهربازی مدرن و مناسب برای گذراندن اوقات فراغت نیست.پروژه شهر بازی دوگنبدان واقع در کوی سه راهی اولین تجربه شهربازی دوگنبدانی ها بود که در طول یک دوره یکساله ساخته شد و با تامیین تجهیزات و امکانات آن در سال ۱۳۷۸ در دوره مدیریت آقای مهندس باقری شهردار موقت شهر به بهره برداری رسید .براساس اسناد موجود، تجهیزات خریداری شده این پارک در آن زمان ۱۰۰میلیون تومان و ارزش ابنیه (زمین ملک مورد نظر) به میزان ۲۰۰میلیون تومان بوده که به دلیل بی احتیاطی اپراتور دستگاه (که نیروی پیمانکار بوده )و عدم به‌روز رسانی و سرویس وسایل و تجهیزات سالها بی‌رونق ماند و در تعطیلی به سر ‌برد.حادثه دلخراش آن سالها منجر به فوت یک خانم و مصدومیت ۱۱ نفر شد که هزینه دیه و خسارت وارده در سال ۱۳۸۶ مبلغ ۵۴۰میلیون تومان بود که تماما در سال ۱۳۹۲ پرداخت گردید.در مجموع از لحاظ حقوقی علت حادثه عدم رعایت نظامات دولتی شناخته شد که موجب تعطیلی شهربازی دوگنبدان شد.

وارد شهربازی دوگنبدان میشوم ، همه جا را سکوت فرا گرفته است دیگر از آن هیاهو وفریادهای شادمانه وهیجان های دوست داشتنی خبری نیست ، فضای شاد و سرگرمی هایی که مدت کوتاهی به واسطه فریادهای شادمانه کودکان وحتی بزرگسالان غرق در شادی ونورهای رنگارنگ بود، دیگر شاد نیست بلکه تبدیل به گورستانی از اسباب بازی های بزرگ و گران قیمتی شده است که روزگاری برایشان کلی هزینه شده بود تا هم درآمد زا باشد هم شادی آفرین  ولی الان جز به آهن پاره چیزی نمانده شهروندان هم در این زمینه بسیار گلایه مندند وخواستار توجه بیشتر مسئولان به این بخش هستند.در این گزارش باماهمراه باشید.

” افسانه سلیمی “یکی از شهروندان دوگنبدانی در گفتگو با توازن اظهار داشت : تنوع سرگرمی و مکانهایی که بتوان در آن افراد با سلیقه های مختلف ساعتی را از دل مشغولی های روزمره جدا شوند و بتوانند در کنار یکدیگر به انجام اموری بپردازند که عنوان سرگرمی را با خود یدک می کشد، در این شهر بسیار کم است.

وی افزود : چرا برای بچه هاوکسانی که دراین شهر زندگی می کنند، شهربازی ساخته نمیشود؟ شهری که این همه درآمد دارد، پس درآمدش کجا می رود؟چرا برای تفریح وبازی بچه ها و خانواده ها فکری نمی کنند ؟ آیا مسئولان نمی دانند که وضعیت موجود با افزایش بزه و خلاف وافسردگی ها ارتباط مستقیمی دارد؟

آیناز قنواتی از دیگر شهروندان میگوید : کودکان زیر ۵ سال می توانند از پارک های محلی استفاده کنند اما در سنین بالاتر و نوجوانی هیچ گونه فضای استانداردی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت وجود ندارد یعنی به واقع مکان مناسب برای تخلیه انرژی کودکان و نوجوانان نداریم .

یک شهروند گچسارانی گفت: ۱۹ساله هستم  و زمانی که با دوستان وآشنایان قصد تفریح  داریم با سوال کجا برای تفریح برویم مواجه می شویم. وی ادامه داد: گچساران یک شهر نفت خیز است اما چرا یک شهربازی درخور شهر نداریم؟ شهربازی جز ساده ترین نیازهای تفریحی شهر است امیدواریم مسئولان توجه جدی به این موضوع داشته باشند.

یکی از والدین حاضر در پارک محله ای در محله پانصد دستگاه  که از نبود شهربازی در دوگنبدان گلایه مند است ومی گویند در این شهر حتی یک شهربازی واقعی واستاندارد وجود ندارد. وی ادامه میدهد: شهربازی های این شهر ، یک پارک بادی کوچک هستند و قابل مقایسه باشهربازی در شهرهای دیگر نیستند. فرزندان مان هروقت که تبلیغات شهربازی سایر استان ها را در تلویزیون می بینند، گریه می کنند که مارابه این شهربازی هاببرید.هرچقدر هم که به آنها توضیح می دهیم که این شهربازی ها متعلق به سایرمناطق کشور است ودر این شهر چنین شهربازی هایی نداریم، قبول نمی کنند ومی گویند پس خودمان برویم و در همان شهرها زندگی می کنیم. من هم به عنوان والدین فرزندانم می پرسیم که چرا بچه های ما از داشتن یک تفرجگاه محرومند؟

مادری دیگر با بیان اینکه والدین با هزار امید و آرزو فرزندان خود را بزرگ می کنند، ادامه داد: هرچند که کودکان و نوجوانان نیاز به تفریح و هیجان دارند، ولی امنیت فرزندان نخستین اولویت والدین و خانواده هاست.وی گفت: چرا تاکنون برای مدرن شدن و بازگشایی شهربازی اقدامی انجام نشده؟

پدر خانواده در ادامه با بیان اینکه امنیت شهربازی دوگنبدان سا لهای سال است که دچار خدشه های جدی شده است میگوید : یکی از خواسته های مردم شهر دوگنبدان ساختن شهربازی در این شهر است که علی‌رغم درخواست‌های مکرر مردمی، این موضوع تاکنون محقق نشده است و لازم است که توسعه امکانات رفاهی در شهر به ویژه ساخت یک شهربازی مدرن در دستور کار مسئولان شهری قرار بگیرد.

بسراغ جوانی که بهمراه دوستانش در گوشه ای از پارک مشغول کشیدن قلیان است میرم وی میگوید : اعضای شورای شهر و شهردار تا کنون چه کرده اند ؟ و حال بعد از این مدت می‌خواهند چه پروژه هایی را ارائه کنند؟کار به‌جایی رسیده که وقتی یک خیابان را آسفالت می‌کنند آن را کارنامه کاری خود می‌دانند .

این جوان خطاب به مسئولین شهرستان گفت برای شادی کودکان و نوجوانان این شهر چه کرده اید؟ آیا میشود شهری بدون شهر بازی ؟ وی تصریح کرد : وجود شهربازی مناسب و برخوردار از تجهیزات مدرن، ایمن و سالم یکی از مکان هایی است که می تواند مفرح بخش خانواده ها باشد که متاسفانه شهرستان بیش از صد هزار نفری گچساران فاقد این مکان ضروری است.

شهردار : تجهیزات شهربازی در دوگنبدان استاندارد سازی خواهد شد

موضوعی که مورد تایید، مسعود ظفری شهردار دوگنبدان است. او می گوید: در اولویت بندی ها فرهنگی ضعف داریم به طور مثال برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان شهربازی استاندارد و مرکز تفریحی درست نکرده ایم در محلات شهر فضای سبز و پارک های محله ای در دسترس مردم می باشد که

ظفری اظهار داشت : شهربازی به مجموعه ای از دستگاههای سرگرمی است که با هدف فراهم نمودن اوقاتی خوش برای گروه زیادی از مردم بطور همزمان و در کنار هم قرارگرفته اند اطلاق میگردد .

وی ادامه داد : مشکلات و دغدغه های روزمره زندگی شهروندان امروز و اثرات منفی زندگی ماشینی و گاها ترویج فرهنگ آپارتمان نشینی ایجاد فضای مناسب بازی های سالم و تجربه زندگی گروهی و آموزش و شکوفایی استعدادهای بالقوه کودکان و نوجوانان در تجربه زندگی در کنار سرگرمی و بازی در محیط مناسب را یک امر ضروری و غیرقابل اجتناب ساخته است .

ظفری با بیان اینکه تفریح و سرگرمی از نیازهای اساسی انسان است و عدم توجه به این موضوع میتواند صدماتی را بر پیکره روحی و روانی خانواده ها و به تبعه آن جامعه وارد نماید افزود : بنابراین ایجاد مجموعه شهربازی در محیط شهری باعث جذب کودکان و خانواده ها تخلیه هیجان و شور و پتانیل نهفته در کودکان میگردد.

وی ادامه داد : شهر دوگنبدان با وجود داشتن محیط های سبز و مبلمان شهری حهت استفاده شهروندان خلاء فقدان فضای شهر بازی در آن مشهود است .

ظفری گفت که در سالهای گذشته شهرداری اقدام به راه اندازی شهربازی نمود که به دلیل نقص فنی و صدمات جانی برخی از شهروندان شد که اکنون سالهاست که بلااستفاده می باشد و دلیل آن نداشتن استانداردهای لازم در برخی از وسایل می باشد .

شهردار دوگنبدان در راستای تامین فضا جهت بازی و شادی کودکان و خانواده ها خبر داد : در آینده ای نه چندان دور وسایل موجود را جمع آوری و نسبت به تامین وسایل بازی با استانداردهای لازم تهیه و نصب اقدام مینماید .

ظفری تصریح کرد : امید است این گام موجب برخورداری بیشتر شهروندان از این امکانات رفاهی گردد.

کمبود فضای تفریحی در شهر نفت خیز دوگنبدان مورد تایید همه مسئولان است. مدیران دولتی و شهری در این زمینه اتفاق نظر دارند. اما با وجود آن هنوز ساکنین این شهر از داشتن یک شهربازی استاندارد محروم هستند. شهروندان ازنبود شهربازی واماکن تفریحی در این شهربسیار گلایه مندند واز مسئولان می خواهند که برای احداث شهربازی های استاندارد وموردنیاز شهر اقدام کنند.

گرچه اتفاقات ناگوار به هیچ عنوان به صفر نخواهد رسید وهمیشه ریسک بروز حوادث وجود دارد، اما با اعمال برخی نکات ایمنی و رعایت استانداردهای موجود می توان با اعمال نظارت – پایبندی بر ضوابط و الزامات – ریسک بروز حوادث را به حداقل ممکن رساند. امیدواریم هرچه زودتر شاهد افتتاح شهربازی در شهرمان باشیم و استانداردهای لازم رعایت شود تا شاهد بروز حوادث در شهربازی و درنهایت تعطیلی آن نشویم.

انتهای پیام/ط

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.