جدیدترین خبرها

تجربه کسب دانش با شادی کودکانه در کافه کتاب محله سادات

توازن/آیدا طاهری اردیبهشت ماه امسال بود که کافه کتاب در محله سادات تأسیس شد. کافه کتابی که حالا پس از گذشت چند ماه برو بیای خوبی پیدا کرده و تبدیل به پاتوقی فرهنگی شده است. کافی است یکبار راهتان به این کافه بیفتد تا یکی از اعضای آن شوید. مرکزی مجهز به کافه کتاب، کلاس‌هایی […]

اشتراک گذاری
23 مرداد 1397
کد مطلب : 329527

توازن/آیدا طاهری

اردیبهشت ماه امسال بود که کافه کتاب در محله سادات تأسیس شد. کافه کتابی که حالا پس از گذشت چند ماه برو بیای خوبی پیدا کرده و تبدیل به پاتوقی فرهنگی شده است. کافی است یکبار راهتان به این کافه بیفتد تا یکی از اعضای آن شوید. مرکزی مجهز به کافه کتاب، کلاس‌هایی ویژه روان‌شناسی، خانه کودک و کتابخانه که برنامه‌های مختلف آموزشی برگزار می‌کند. شاید پیش از این یکی از مشکلات کودکان و نوجوانان محله های بافت فرسوده  کمبود مکان و مراکزی بود که بتوانند اوقات فراغت‌شان را آنجا به خوبی پر کنند. اما اکنون با احداث این فضاها چنین خلایی برطرف می‌شود. اما در این کافه کتاب واقعاً چه خبر است، گزارش ما را بخوانید.

نخستین کافه کتاب چند منظوره که در ساختمانی تازه ساز ایجاد شده که با منظره چشم نوازی همراه سرگرمی‌های آموزشی و علمی و فرهنگی در محله سادات یکی از بافتهای فرسوده دوگنبدان خودنمایی میکند که بخش عمده و قابل توجه آن، کودکان و نوجوانان را مخاطبان اصلی‌اش قرار داده که می‌تواند به‌عنوان بخشی مهم در حوزه فرهنگی قلمداد شود. ایجاد بستر و راه‌اندازی مجموعه‌هایی برای افزایش دانش و آگاهی کودکان یکی از مباحثی است که می تواند بخشی از این مهم را اجرایی کند. آخر هفته‌های کافه کتاب شلوغ است. تعداد کودکانی که به این مجموعه سر می‌زنند زیاد است اما صبح‌هاهم کم نیستند کودکان و نوجوانانی که در ساختمان کافه کتاب صدای شادی‌شان می‌پیچد. طبقه همکف ویژه کافی شاپ و آموزش عروسک سازی کودکان ، اجرای تاتر برای اقشار مختلف و در بخش دیگر کتاب‌های کودکان و نوجوانان در ۲بخش کنار یکدیگر و حدود ۶۰۰ عنوان کتاب در قالب‌های مختلف ، عرضه می‌شود. سقف بلند، نور مناسب، هوای مطبوع، سالن قصه گویی ، قفسه‌های پر از کتاب و اتاق نمایش فیلم برای کودکان دلپذیر و جذاب است؛ جذابیتی که با حضور شخصیت‌های دوست داشتنی فیلم‌ها و کارتن‌های کودکان امروز و دیروز دوچندان می‌شود. در طبقه دوم این مجموعه کارگاه‌های آموزش نقاشی و آموزش موسیقی ، سالن اجتماعات ، قرار دارد؛ که به کمک ابزار و تجهیزات مختلف مفاهیم علمی را کاملا عملی و تجربی به کودکان آموزش می‌دهد.

از در که وارد می‌شوم، گروهی از دختربچه‌هایی که در حال ساختن عروسک هستند با لبخند سلام می‌کنند. روی میز کار خود یک عالمه عروسک هایی است که با کمترین امکانات درست شده . بچه‌ها همچنان که مشغول به ساخت عروسکهایشان هستند می‌خندند و شادند و تجربه کسب دانش  را با شادمانی فرا میگیرند .

سرکار خانم مینا کرمی مربی عروسک سازی این مرکز فرهنگی است که بصورت عام المنفعه به کودکان آموزش میدهد . به اعتقاد این مربی عروسک ها بخشی از میراث ناملموس ایران هستند که کارکردهای مختلفی دارند.

وی با ابراز خرسندی از گشایش این مرکز در قسمت آسیب پذیر شهر می گوید : کافه کتاب ها و صاحبان شان فرصت را مهیا می کنند تا عموم مردم علی الخصوص کودکان به ضیافت دانایی قدم بگذارند .

خانم کرمی تصریح میکند : این که نخستین کافه کتاب ابتکار چه کسی بوده چندان مهم نیست. مهم این است که امکاناتی در شهر ما وجود دارد که با استفاده از آنها می توانیم به دانسته های خود و فرزندانمان اضافه کنیم و اجازه دهیم کودکانمان در محیطی شاد تجارب هنری و فرهنگی را کسب کنند .

وی ادامه میدهد در شهری که از آن به عنوان یک قطب فرهنگی یاد می شود باید به دنبال فرهنگ سازی در محلات بافت فرسوده باشیم چرا که نیاز مردم و جای خالی فرهنگ و هنر را می توان حس کرد.

کرمی با بیان اینکه روزبه روز کتاب خوانی کمرنگ تر شده و اقدامی موثر برای جذب مخاطب انجام نمی شود گفت : رشد شاخص‌های فرهنگی هر کشور نشانگر پیشرفت و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه آن کشور است لذا یکی از این شاخص‌های مهم فرهنگی را می‌توان مطالعه نام برد، جامعه‌ای که کتاب می‌خواند و در آن مطالعه هدفمند وجود دارد مسیر سریع پیشرفت را طی می‌کند .

وی ادامه داد : در کافه کتابها یا کتابخانه ها کتابدار می‌تواند با دوستی و مهربانی و کلامی جاذب به معرفی کتاب‌های مناسب کودکان بپردازد، آنان را در نشست‌های قصه‌گویی و نمایش فیلم شرکت دهد، نویسنده کتاب‌ها و تدوین کننده فیلم را به آنان معرفی کند و آرام آرام کودک را با دنیای کتاب آشنا ساخته و وی را جذب خواندن کتاب کند .

کرمی خاطرنشان کرد : احداث این مرکز در راستای دغدغه و توجهی است که برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی نسبت به آسیب‌های اجتماعی ،عقب‌ماندگی فرهنگی و رسیدن به خودکفایی علمی بوده است .

ایشان با بیان اینکه باید بتواند ذهن بچه‌ها را درگیر موضوعی بکند که می‌خواهد آموزش بدهد ابراز کرد : جهان آینده از آن کودکان خلاق است .

خانم کرمی با بیان اینکه: هنرجویان کافه کتاب دخترکانی هستند که با دستان خود و بدون تجهیزات پیشرفته امروزی «عروسک های پارچه ای» زیبا که همه ابزار کارشان از مواد بازیافتی که در خانه هایشان وجود دارد را با دست خالی و لبریز ازعشق می دوزند اظهار داشت : همه عروسهایی که بچه ها میدوزند دارای نام و شناسنامه خواهند شد.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه در سال حمایت از کالای ایرانی قرار داریم، چه خوب بود اگر مسئولان مربوطه امکانات یا تجهیزاتی فراهم می کردند که هنر دوخت و ساخت عروسک را به طور تخصصی تر به دیگران آموزش دهیم تا علاقمندان این هنر برای خود کارآفرینی کنند چرا که عروسک‌سازی هنری است که با کارآفرینی رابطه تنگاتنگی دارد و هم از نابود شدن این صنعت جلوگیری کنیم.

وی گفت : من صرفا نمی خوام هنر را آموزش دهم بلکه من انسان دوستی – کم توقعی – حفظ محیط زیست – تبدیل بازیافت را به هنرجویان خود انتقال میدهم چرا که هنرمند باید با هنرش ایمان عشق و دوستی را در دل انسانها بکارد .

مینا کرمی کار و فعالیت فرهنگی برای بچه ها را از سن ۱۸سالگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گچساران آغاز کرده است . از تدریس در رشته نمایش خلاق – نقاشی – عروسک سازی – نمایشنامه نویسی گرفته تا بازیگری ، اولین زن بازیگر نمایش پس از انقلاب در شهرستان بوده و حالا مدتی است دغدغه های جدیدی دارد و سراغ موضوعاتی اعم از : راه اندازی کمپین جهت کارآفرینی و تولید فروش آثار هنرمندان و بانوان هنرمند گچسارانی می باشد.وی دارای لوح تقدیر از مراکز مختلف ، رتبه های کشوری – استانی – شهرستانی –مقام بازیگری ، کسب مدال طلا و نقره در یکسال در رشته نقاشی در کشور ژاپن .سبک نقاشی های این هنرمند انتزاعی و فولکور قشقایی است . اثر قاپو یکی از آثاری این هنرمند است که در نمایشگاه نقاشی گروهی در تهران شرکت داده شده است . برپایی نمایشگاه نقاشی یکی از برنامه های آتی وی است .

مریم ۹ ساله که به کافه کتاب آمده هنوز عروسک سازی را خوب یاد نگرفته است، اما سقف آروزهای او بسیار بلند است و آرزوهایی قشنگ برای آینده­اش دارد . او میگوید : بزرگ ترین آرزویی که دارم این است که بتوانم کارگاهی راه  اندازی کرده و بچه ها را دور هم جمع کنم و به تولید انواع عروسک های زیبا بپردازیم . امیدوارم در آینده بتوانم به این آرزو جامه‌ی عمل پوشانده و برای خانواده ام کسب درآمد نمایم و موفق باشم.

م مرادی یکی از شهروندان محله سادات می گوید: کافه کتاب جایی است که در آن می توان اوقات طولانی با کتاب سپری کرد. در کتابفروشی شما باید بعد از خرید کتاب یا کتب مورد نظرتان، محل را ترک کنید، اما کافه کتاب به دلیل داشتن امکان نشستن و انواع نوشیدنی، مخاطب را به برداشتن و مطالعه کتاب در محل ترغیب می کند.

وی اضافه می کند: با توجه به آمار پایین خرید کتاب و مطالعه در جامعه، پیش بینی نمی کردم که راه اندازی کافه کتاب تا این حد از استقبال مردم مواجه شود، اما اکنون استقبال مردمی به اندازه ای است که شعبه های دیگری را در بقیه محلات افتتاح کنیم.

خانم احمدی مادر یکی از بچه هایی است که در این کافه عضویت دارد وی میگوید : خوشبختانه کافه های کتاب ، مکانی سالم و به دور از دخانیات است و به همین دلیل نیز خانواده ها از آمدن فرزندان شان به این مکان ها مطمئن اند.

وی معتقد است که تاسیس و گسترش کافه های کتاب در سطح شهر به عنوان نمود عینی عمومی سازی فرهنگ، اتفاق مبارکی است که همه باید برای ترویج و تعمیق آن مساعدت کنند.

مدیر کافه کتاب درگفتگو با توازن اظهار داشت : عملیات ساخت این مرکز فرهنگی، اجتماعی “کافه کتاب”، از سالِ ۱۳۹۶ (اواخر تیرماه)در محله سادات گچساران آغاز و سیزده اردیبهشت امسال افتتاح و آغاز  به کار کرد.

رضا علیپور گفت : این مرکز مکانی برای آموزش به کودکان با هدف تحقق سند تحول بنیادین ، با نشاط سازی فضای آموزشی و ترویج و اشاعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بین دانش آموزان و کودکان این محله از بافت شهری ایجاد شده است.

علیپور پیرامون اهمیت تئاتر خیابانی با تاکید بر تاثیر گذاری داستان و نمایش گفت: تئاتر خیابانی می تواند بیانی گویا تر و جذاب تر و کم هزینه تر از بیلبوردها ، پلاکاردها و پوسترها وسایر وسائل تبلیغاتی برای ارایه مسایل فرهنگی  باشد.

وی گفت: از طریق تئاتر خیابانی می توان از مسایل مختلف جامعه و زندگی شهر نشینی مانند اعتیاد ، محیط زیست ، ازدواج و حتی مناسبتهای مختلف تقویم در بین مردم با بیانی جذاب گفت.

علیپور گشایش کافه کتاب را در این محله جرقه ای برای آغاز اتفاق های فرهنگی و هنری دانست.

وی درباره شکل گیری و مسیر این مرکز فرهنگی گفت: با حمایت و همدلی بی دریغ نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با هدف آموزش هنر و کتابخوانی به شکل مدرن و اصولی و به صورت خلاق برای کودکان این محله آغاز شد.

علیپور ادامه داد : ثمره این دوره ها حضور پرشور کودکان وجوانان و علاقه مندانی بود که در کلاسهای این کافه شرکت می کردند.

وی تصریح کرد : ایجاد و راه اندازی این کافه کتاب در شهرستان بی سابقه بوده و مورد استقبال کودکان این محله قرار گرفته است.

مدیر این کافه کتاب درباره مسیر این مکان فرهنگی هنری افزود : اجرای نمایش کودک و نوجوان ، اجرای نمایش های خیابانی ، پخش فیلم ، نمایشنامه خوانی و … تا کنون بخشی از فعالیت های گسترده در فضای کافه کتاب بوده است.

علیپور تصریح کرد : برنامه های مختلف فرهنگی و هنری از جمله نشست های نقد و بررسی و… برای این مرکز پیش بینی شده است که به فراخور زمان برای حضور هنرمندان مهیا می شود.

وی ابراز داشت : شهروند امروزی که کافه گردی به یکی از تفریحات اصلی اش بدل شده، خوب است کنار فنجان قهوه اش، چند ورق هم کتاب مطالعه نماید. این طوری حتی اگر توان خرید کتاب را هم نداشته باشد، باز هم انس با کتاب و مطالعه فراموش نمی شود.

به گفته وی اجرای طرح های فرهنگی از جمله کافه کتاب می‌تواند نقش مهمی در افزایش مطالعه مفید و دور هم جمع شدن جوانان و نوجوانان پرشور این محله  داشته باشد.

علیپور اضافه کرد : کافه کتاب محله سادات به صورت خودگردان راه اندازی شده اگرچه تا امروز استقبال مردم عالی بود ولی تنها انتظار ما از مسئولین ، مردم و شهروندان این است که حتی برای یکبار هم شده به کافه ما مراجعه کنند هنرهای بچه ها را ببینند و از نزدیک با این فضا و مکان آشنا شوند .

وی گفت : این کار فرهنگی کار بسیار خوب و مهمی است که توسط نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی انجام گرفته شده و امیدواریم باعث تشویق و ترغیب سایر دستگاه ها به این کار جهت گسترش و ترویج فرهنگ کتاب خوانی و سایر هنرها شود.

برای نخستین‌بار بصورت رایگان مشاوران اقدام به راه‌اندازی واحد مشاوره در فرهنگسرای محله سادات نمودند.

صدری پشتدار مشاور این فرهنگ سرا  اظهار داشت : ایجاد و راه اندازی چنین مراکزی گامی مهم برای حل مشکلات جوانان و خانواده ها در خصوص اعتیاد و طلاق است و در برخورد با چنین مباحثی آموزش و مشاوره بهترین راه مقابله و کاهش آسیب هاست.

وی  با بیان اینکه آسیبهای اجتماعی دراین محله کامل مشهود است ونیاز والدین ،جوانان ،وکودکان این محله می طلبید واحدمشاوره اعم ازمشاوره فردی ،کارگاههای آموزش خانواده ومهارت فرزندپروری ، پرداختن به برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی در حیطه مهارت‌های زندگی و پیشگیری از برخی آسیب‌ها راه اندازی شود اقدام به  گشایش این واحد شده است.

پشتدار افزود: این حرکت زیبا برای نخستین‌بار در محله سادات بصورت رایگان صورت گرفت و با توجه به استقبال مردم این بافت از شهر دوگنبدان، دوست دارم این کار مهم در آینده با برنامه‌های جدید و در محلات دیگر پیگیری شود که متاسفانه که باتوجه به استقبال فراوان  ، بجز هزینه های جانبی با کمبود نیروی انسانی اعم از کارشناسان مشاوره وروانشناسان ومددکاران اجتماعی مواجه هستیم .

وی در خاتمه خطاب به غلامرضا تاج گردون (نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی) گفت: با احداث و راه اندازی فرهنگسرا در حاشیه و  بافتهای فرسوده شهر و همچنین در کنار آن با آموزش جوانان و تقویت ارتباط خانواده‌ها میتوانیم سهم بزرگی در حل مشکلات شهروندان برداریم و دست یافتن به این هدف حمایت وهمکاری بیش از پیش جنابعالی را می طلبد.

خانم صدری پشتدار یک فرهنگی با سابقه ۲۴ سال تدریس و مشاوره در مدارس محله سادات است که با شناسایی آسیب ها و نیازهای محلات اقدام به برگزاری کارگاههای اموزشی و مشاوره فردی بصورت رایگان نموده و با توجه به نیازسنجی محلات به منظور شناخت آسیب ها با محوریت مهارتهای زندگی و ایجاد واحد مشاوره  در فرهنگسرای محله سادات برای ارایه مشاوره و پاسخگویی به شهروندان نموده است.

گفتنی است ، این کافه کتاب با اعتبار ۳ میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال در زمینی به مساحت ۲۳۰ متر مربع در دو طبقه توسط غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و ارتقاء سطح آگاهی شهروندان ساخته شد و به بهره برداری رسید و این مکان به عنوان یک یادگار فرهنگی به اهالی این محله اهدا شد .

این طرح فرهنگی دارای بخش های سینمای کودک،اتاق نقاشی کودک و بزرگسالان،اتاق فرهنگی،اتاق موسیقی،کتابخانه،کافی شاپ می باشد  و زمینه اشتغال هفت نفر را به‌طور مستقیم ایجاد کرده است.

کافه کتاب محله سادات را می توان نمود عینی تلاش برای جاری کردن فرهنگ، هنر و ادبیات در بطن جامعه و میان مردم دانست.
از سوی دیگر، رونق کافه کتاب در محلات بافت فرسوده به نوعی، تکرار تجربه پاگرفتن پاتوق های کتاب خوانی و کشاندن پای مردم به کتاب و مطالعه است که خیلی پیشتر در کلان شهرها رایج بوده و به دلیل برخورداری از فضای فرهنگی سالم از یک سو و فراهم کردن فضای مناسب برای کتابخوانی و نیز معرفی تازه های نشر از اهمیت زیادی در توسعه فرهنگی جامعه برخوردارند.
امید است با نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی و هنرآموزی در این گونه فضاها نسل جوان در پاتوق های فرهنگی در آرامش کامل به مطالعه کتاب و … بپردازند. اانتهای پیام/ط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.