جدیدترین خبرها

نخستین جلسه شورای سلامت شهرستان باشت در سال ۹۷

نخستین جلسه شورای سلامت شهرستان باشت در سال ۹۷ با هدف بررسی مشکلات و معضلات در حوزه های بهداشتی ، درمانی، آب و غیره باحضور اعضای شورای سلامت و به ریاست فرماندار برگزار شد. به گزارش توازن ، دکتر فرشاد رستمی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت در این نشست با تقدیر از حضور […]

اشتراک گذاری
28 تیر 1397
کد مطلب : 329227

نخستین جلسه شورای سلامت شهرستان باشت در سال ۹۷ با هدف بررسی مشکلات و معضلات در حوزه های بهداشتی ، درمانی، آب و غیره باحضور اعضای شورای سلامت و به ریاست فرماندار برگزار شد.

به گزارش توازن ، دکتر فرشاد رستمی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت در این نشست با تقدیر از حضور مدیران دستگاه ها،  ابزار آمید واری کرد تا با توجه به مشکلات خاص شهرستان در زمینه آب شرب سالم با مصوبات رفع مشکلات تأمین آب آشامیدین مردم از بروز برخی بیماری ها جلوگیری شود.

دکتر صادق ظفری، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان باشت نیز در این نشست با اشاره به فصل گرما و احتمال شیوع بیماری های مشترک میان انسا ن و دام مانند تب مالت، ابراز داشت: علائم این بیماری مشخص نیست و تنها از راه آزمایش های خونگیری می تواند مبتلا شدن دام را تشخیص داد.

وی با تشریح اقدامات پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از شیوع بیماری تب مالت، گفت: برگزاری دوره ها آموزش و ترویج راه های مقابله با این بیماری با اجرای کلاس های توجهی برای روستائیانو انجام واکسیناسیون طبق جدول عملکرد از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه است.

این مسئول ادامه داد: طبق جدول عملکرد تزریق واکسن برای بزغاله، گاو و گوساله صورت می گیرد و در صورتی که تست آزمایش دام ها مبنی بر ابتلا به بیماری تب مالت مثبت باشد با هماهنگی اداره کل دامپزشکی به کشتارگاهها معرفی و در خط آخر کشتار معدوم می شوند.

لطف الله موسوی، شهردارباشت نیز در این نشست با ابراز گلایه از اقدامات برخی از همشهریان رهاسازی نخاله های ساختمانی در مبادی ورودی و خروجی شهر باشت گفت: چندین بار اقدام به پاکسازی منطقه ورودی و خروجی شهر از نخاله های ساختمانی کرده ایم اما متأسفانه باز هم شاهد این اقدام زشت هستیم.

وی در مورد عدم وجود شیرهای آبخوری و همچنین وضعیت نامطلوب سرویس های بهداشتی پارک باوری بیان داشت: روزانه اقدام به نصب شیرهای جدید در این محدوده می نماییم امام متأسفانه باز هم شاهد سرقت شیرآلات هستیم.

علی کرم شجاعی، بخشدار بخش بوستان نیز با اشاره به مشکلات آب شرب برخی از روستاهای بخش بوستان اظهار داشت: عدم کلرزنی آب برخی از روستاهای بخش بوستان، عدم وجود حفاظ مخازن آب حوزه چم بلبل، عدم شستشوی مخزن آب شوش به دلیل جانمایی اشتباه شیر تخلیه از مهمترین مشکلات در بخش آب شرب روستاهی بوستان لست.

وی گل آلود شدن آب مجتمع آبرسانی پشت کوه به دلیل استقرار موتورخانه عشایر در نزدیکی آن را یکی دیگر از چالش های مهم آب در این منطقه عنوان کرد و افزود: برخی از روستاها به دلیل استفاده از انشعاب غیرمجاز و همچنین استفاده از آب شرب برای آبیاری درختان خود موجب بروز مشکل شده اند.

وی با تشکر از محمدی رئیس اداره آبفای روستایی باشت به جهت اقدامات و پیگیری مشکلات، گفت: اگر آبداران اقدام به کلرزنی به صورت منظم و همچنین روشن کردن به موقع موتورخانه ها نمایند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

امین محمدی، رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت نیز در توضیح برخی از مشکلات مطرح شده ابراز داشت: در مورد گل آلود بودن آب مجتمع پشت کوه ، منطقه سرآبیز و آبدهگاه از خردادماه سال جاری به دلیل کم آبی چاه سرآبیز حدود ۱۰۰ متر کاهش سطح آب داشته ایم به همین دلیل به محض روشن شدن پمپ آب گل آلود می شد که با استقرار پمپ ضعیف تر دبی برداشت کمتر شده و مشکل گل آلود بودن آب مرتفع شده است.

وی با اشاره به مشکلات آب چاه منطقه خان احمد نیز گفت: به دلیل وجود ۷ کیلومتر خط انتقال فرسوده برای آبرسانی به این مناطق با مشکل مواجهیم و پیمانکار در حوزه سرتیپ آباد – ده شیخ نیز پیمانکار کار را نیمه کاره رها کرده که توسط مسئولین این پیمانکار خلع ید شده است.

محمدی با بیان اینکه به صورت شبانه روز در حال ارائه خدمات به مردم هستیم، معضل شکستگی خط لوله را از عمده مشکلات دانست و افزود: فرسودگی خط انتقال ۸ روستای خان احمد با ۴۰۰ خانوار بسیاری از فعالیت ها را مختل کرده است.

وی در خصوص کلرزنی مخازن آب در بخش بوستان و حوزه شوش گفت: دستگاه کلرزنی مورد استفاده گاز است و به دلیل تأمین گاز از استان اصفهان و مشکلات در تأمین هزینه گاز دستگاه چند روزی با وقفه کلرزنی در مخازن مواجهیم البته کلرزنی به صورت دستی انجام می شود اما به دلیل فرسودگی شبکه و گستردگی تعداد مخازن و سهمیه بندی آب نامنظم است.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت با اشاره به مشکل روستای تلمیزی نیز گفت: با توجه به شبکه جدید و نصب مخزن جدید، مخزن در محدوده باغداران بود که با نصب انشعاب های غیرمجاز و همچنین ورود به داخل چاه موجب آلوده شدن آن می شدند که این مخزن پلمث شده و دستگاه کلرزنی دستی بر روی آن نصب شده است.

محمدی در مورد مشکل آب روستای بیدستان و جعفرآباد اظهار داشت: متأسفانه علی رغم هزینه های چند میلیونی برای پرداخت برق معوق، تعویض پمپ و نصب کنتور، تعداد ۵۰ خانوار ساکن در این روستاها خود را تحت پوشش آبفای روستایی باشت قرار نداده اند و استناد آنها به وجود چشمه است و خواهان مدیریت محلی آب چشمه هستند.

سید مسعود حسینی، فرماندار باشت با تقدیر از حضور دستگاه های متولی بهداشت در جلسه، عملکرد آنان را در حوزه کاری خود خوب ارزیابی کرد و گفت: برخی مسائل نیازمند نگاه دقیق تر هم در بحث ظرفیت و هم در بحث وضعیت است.

وی موضوع ساماندهی آب شرب را مهم ترین و اولین برنامه در سال جدید دانست و ابراز داشت: بخش مهمی از اعتبارات در سال گذشته به آب شرب اختصاص یافت تا بتوان حداقل مشکلات را حل کرد .

حسینی تعریف پروژه های روستایی برغون، تلمیزی ، گروس و دلی رباط را از جمله این اقدامات برشمرد و افزود: در بند اعتبارات نیز ۳۳ روستا را به عنوان یک پروژه در نظر گرفتیم اما متأسفانه مشکل فرسودگی لوله انتقال آب در روستاهای خان احمد موجب شده تا تمام تمرکز خود را بر رفع این مشکل بگذاریم.

وی تصریح کرد: علی رغم برخی محدودیت ها و کم و کاستی ها کلرزنی باید به صورت مداوم انجام شود و با هماهنگی مرکز بهداشت و آبفای روستایی بهداشتی بودن آب روستاها تأیید شود.

فرماندار باشت در مورد معضل رهاسازی نخاله های ساختمان در ورودی و خروجی شهر باشت، جمع آوری هر روزه را چاره کار ندانست و خواستار فرهنگ سازی در این مورد شد.

حسینی گماردن ماشین های گشت به صورت شبانه روزی در محل های تخلیه نخاله ها و شناسایی متخلفین و همچنین نصب دوربین های مداربسته برای این کار را مناسب دانست.

وی در مورد حفاظت از شیرآلات پارک باوی و همچنین نگهداری سرویس های بهداشتی، استفاده از نیرو جهت نگهبانی را یکی از راه ها عنوان کرد.

فرماندار باشت در خصوص اقدامات پیشگیری از شیوع تب مالت نیز خواستار همکاری شبکه بهداشت و درمان با اداره دامپزشکی این شهرستان شد .

خبرنگار فتح الله پوران پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.