جدیدترین خبرها

عملیات اجرایی آبیاری نوین در ۱۲۰۰ هکتار از اراضی دشت لیشتر آغاز شد+گزارش تصویری

عملیات اجرایی احداث شبکه آبیاری نوین در یکهزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر جمعه شب با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی آغاز شد. به گزارش توازن ،مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد در آئین کلنگ زنی این طرح گفت: شبکه […]

اشتراک گذاری
23 تیر 1397
کد مطلب : 328710

عملیات اجرایی احداث شبکه آبیاری نوین در یکهزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر جمعه شب با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

به گزارش توازن ،مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد در آئین کلنگ زنی این طرح گفت: شبکه های آبیاری سه و چهار این طرح با ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار استانی به مدت یک سال احداث می شود.
الیاس تاج الدینی افزود: ظرفیت مورد نیاز این اراضی از ایستگاه پمپاژ شماره ۴ با دبی ۸۴۰ لیتر بر ثانیه تامیین میگردد .
وی بیان کرد: هم اکنون ۸۵درصد از زمین های آبی گچساران به آبیاری نوین مجهز شده است که بسیار بیشتر از میانگین استان کهگیلویه و بویراحمد است.

تاج الدینی بیان کرد :  هزینه اجرای شبکه درجه ۳ و ۴ (آبیاری تحت فشار) برای کل پروژه را ۲۲۰ میلیارد  ریال می باشد که از محل اعتبارات ملی و استانی تامیین می گردد.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد ابراز کرد : ۱۵درصد مبلغ کل اجرای شبکه آبیاری تحت فشار از محل سهم مشارکت بهره برداران تامیین میگردد.

*نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت : این واحد عمرانی تحت پوشش مستقیم آبیاری موضعی (نواری) بوده و شامل ۱۸ مزرعه با مساحت خالص حدود ۱۲۰۰ هکتار ، که شامل دو روستای اسلام آباد لیشتر و آب انجیر می باشد که می تواند نقش مهمی در افزایش تولیدات کشاورزی داشته باشد.

غلامرضا تاجگردون افزود : تعداد بهره بردار ۱۴۰ خانوار می باشد .

وی با اشاره به اینکه میزان محصول گندم در زمین های کشاورزی دیم ۶۰۰کیلوگرم است گفت: با بهره برداری از این طرح میزان محصول هر هکتار زمین کشاورزی در زمین های آبی سه تا چهار تن خواهد شد که باعث افزایش تولید تاجگردون با یادآوری اهمیت آب برای حیات حوزه کشاورزی بیان کرد: برای تخصیص آب و دریافت اعتبار این طرح پس از سال ها تعطیلی تلاش های زیادی شده که امیدواریم در کمتر از یک ساله آینده بهره برداری شود.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: شبکه اصلی درجه یک و دو اجرا شده است و مطالعات مربوط به شبکه فرعی درجه ۳و۴نیز توسط مهندسین مشاور زایند آب انجام شده است.

تاجگردون خاطر نشان کرد : هم اکنون آبرسانی به یکهزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر گچساران در دست اجراست.

فرماندار گچساران هم اظهار داشت : توسعه و آبادانی روستاها در ابعاد مختلف فرهنگی ، عمرانی و اجتماعی در گرو همکاری مردم با دولت است .

عبد الرحیم رحیمی با بیان اینکه طرح آبرسانی باید با مشارکت مردم محقق شود تا از حمایت مالی برخوردار شود افزود :از رئیس سازمان جهاد کشاورزی و همکارانش انتظار دارم تا با تدبیر و درایت در کمترین زمان ممکن این پروژه مهم را تحویل مردم بدهند.

وی خاطر نشان کرد: دولت در حد امکانات و اعتبارات پیگیری مسائل و مشکلات و رفع نیازهای ضروری مردم است ولی باید همچنان مردم فهیم با مشارکت در زمینه های مختلف برای انجام کارها بر حسب ضرورت همراهی داشته باشند .

گفتنی است طرح آبیاری به پنج هزارو ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دشت لیشتر و خیرآباد از سال ۸۱ آغاز شد که و تاکنون یکهزارو ۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی زیر کشت آبیاری نوین رفته است.

انتهای پیام /ط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.