جدیدترین خبرها

نظارت بر اموال اهدایی گلزار شهدا ضروری است

توازن / آیدا طاهری نظارت بر اموال اهدایی گلزار شهدا در روزهای مناسبتی از سوی متولیان امر ضروری است. به گزارش توازن ، توجه به مسأله مزار و آرامگاه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای داشته که با ورود اسلام این مساله رنگ و بوی دینی به خود گرفته است به طوریکه در فرهنگ دینی […]

اشتراک گذاری
25 خرداد 1397
کد مطلب : 328170

توازن / آیدا طاهری

نظارت بر اموال اهدایی گلزار شهدا در روزهای مناسبتی از سوی متولیان امر ضروری است.

به گزارش توازن ، توجه به مسأله مزار و آرامگاه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای داشته که با ورود اسلام این مساله رنگ و بوی دینی به خود گرفته است به طوریکه در فرهنگ دینی زیارت قبور اموات خاص اعم از علما، شهدا در کنار بزرگان دین مورد تأکید و سفارش ائمه بوده است. از همین رو است که مزار شهدای جنگ اُحد، قبرستان بقیع، وادی السلام نجف، قبور مطهر شهدای کربلا در کنار قبور ائمه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

ساخت و تکریم مزار شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس هم در این مسیر فرهنگ ایرانی و اسلامی خود را جلوه داده است . فرهنگ پیشرو انقلاب در سال های آغازین دهه ۶۰ در کنار روحیه انقلابی مردم مزار شهدای دفاع مقدس را به صورت دیگری نشان داد به طوریکه این مزارها هم گویا وظیفه انقلابی شهدا را پس از عروجشان ادامه  می دهند و حال  سالهاست که مزار شهدا در گوشه و کنار شهرها و روستاها ملجأ مردم از قیل و قال زندگی روزمره دنیا بوده و هست تا جایی که شهرستان گچساران در مراسم احیای شب قدر – دعای عرفه و …که در کنار مزار شهدا هر ساله برگزار میشود از رونق خاصی برخوردار می باشد.

محصور شدن گلزار شهدا،نصب سیستم سرمایشی و گرمایشی و تأسیس مجتمع فرهنگی در محل گلزار شهیدان از خواسته های اصلی خانواده شهدا دربازدیدها و سرکشی های برخی مسئولین بود که در این راستا نماینده مردم گچساران و باشت پس از قولی که به خانواد ه های معظم شهدا داده بود در زمانی بسیار کم گلزار شهدای گچساران را به ۱۰سیستم سرمایشی و گرمایشی پیشرفته مجهز نمودتا خانواده‌های شهدا در گرما و سرما مشکلی برای حضور در کنار مزار شهدا نداشته باشند.

ادای دین به خانواده معظم شهدا و مادرانی که فرزندانشان را برای آسایش امروز ما تقدیم انقلاب اسلامی کردند، که تنها دلخوشی امروز‌شان قبور مطهر فرزندان شهیدشان است ، روا نیست با سهل انگاری باعث فرسوده و خراب شدن زودتر از موعد آنها شویم .

وظیفه والدین است که به فرزندان خود از کودکی ، نوع نگرش اسلام به نگهداری و مراقبت اموال ، سرمایه و نیازهای بشری را آموزش دهند تا از دارایی خود و حتی دیگران به‌خوبی نگهداری کنند زیرا جامعه‌ای که بوی خوش نگهداری در آن استشمام می‌شود و همه خود را در برابر خراب شدن یک وسیله مسئول می‌دادند آن جامعه به‌درستی مفهوم دین و دینداری را درک کرده و به آن نیز عمل می‌نماید.

امام صادق(ع) در رابطه با حفظ و نگهداری اموال می‌فرماید: «از اموالت مراقبت کن که مایه پایداری دین تواست» و نیز فرموده است: «خداوند شما را از زمین پدید آورد و آباد کردن آن‌را به شما سپرد».
همان‌گونه که امام علی(ع) می‌فرمایند: برای نعمت‌هایتان همدمی خوب باشید قبل از آن‌که آن‌ها را از دست بدهید. بدانید که نعمت‌ها می‌روند ولی گواهی می‌دهند که چگونه با آن‌ها رفتار شده است.

حال با توجه به اینکه شهدا و ایثارگران امنیت وآسایش را به جامعه هدیه دادند ای کاش شهروندان هم در حفظ امکانات رفاهی و تجهیزاتی که اهداء شده توجه بیشتری نمایند چرا که گلزار شهدا علاوه بر اینکه محل زیارت زائر ومردم است خانواد ه های شهدا نیز در آنجا مستقر میشوند لذا لازم است با رعایت فرهنگ شهروندی موردتوجه قرار گیرد چراکه این مهم کمترین کاری است که شاید بتوان انجام داد.

گفتنی است بر اساس بند ۱۳ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و تأکید بند ۷ از ماده ۶ توافقنامه وزارت کشور و بنیاد شهید، که مصوبه ۱ آبان ۱۳۸۵ می باشد، افتخار و وظیفه نگهداری از گلزار شهدا متوجه شهرداری ها است. بنابراین ضمن تشکر از وظیفه شناسی شهرداری کاش نسبت به نظارت و نگهداری اموال اهدایی گلزار شهدا علی الخصوص در روزها و مناسبتهای خاصی که محل تجمع عموم مردم میشود و نظارتی حاکم نیست از سوی متولیان امر تدابیری اندیشیده شود چرا که خدمت‌گزاری به خانواده شهدا و ایثارگران، تکلیفی بر گردن تمامی مسئولان است، زیرا افتخار و عزت‌مندی امروز نظام مرهون جانفشانی فرزندان این مرز و بوم است.

   انتهای پیام/ط

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.