جدیدترین خبرها

بهره‌برداری از موزه باستان‌شناسی یاسوج در هفته دولت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: موزه باستان‌شناسی یاسوج با مساحت ۲ هزار و ۷۰۰ متری در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

اشتراک گذاری
21 خرداد 1397
کد مطلب : 327976

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، محمود باقری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موزه کنونی یاسوج که در آن  ۳۰۱ اثر تاریخی نگهداری می‌شود فضای بسیار کمی دارد.

وی گفت: با اشاره به اقدامات اداره‌کل میراث فرهنگی استان و کمبود فضا برای نگهداری از آثار تاریخی استان اظهار کرد: موزه باستان‌شناسی یاسوج با مساحت ۲ هزار و ۷۰۰ متری با پیشرفت فیزیکی خوبی که دارد در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: این پروژه مهم که کلنگ‌ آن در سال ۸۶ بر زمین زده شده است  عملیات اجرایی احداث موزه باستان شناسی یاسوج از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.

وی از ثبت بیش از ۷۰۰ اثر ملی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی خبر داد و  عنوان کرد:  با تلاش این اداره‌کل ۲۳ بقعه متبرکه،۱۹ گورستان،۱۷ استودان ۶۱ آسیاب، ۵۰ خانه تاریخی، ۱۳ پل، ۱۳ بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرا و  ۴۰ قلعه،۴۰ آب انبار در استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی قرار دارند.

باقری خاطرنشان کرد: آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قوش برجسته تنگ سولک در بهمئی،  قلعه رئیسی کهگیلویه، دو گوردو پا در باشت، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد از بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده کهگیلویه و بویراحمد است.

این مسؤول به احیای صنایع دستی منسوخ در استان اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر اداره‌کل میراث فرهنگ و صنایع دستی در راستای احیای صنایع دستی استان اقدامات خوبی انجام داده است.

وی از فعالیت ۳۵ هزار نفر در زمینه صنایع دستی خبر داد و گفت: آموزش را به روستاها بردیم توانستیم و صنایع دستی منسوخ شده را دوباره احیا کنیم.

باقری با بیان این‌که هنرمندان دو شهرستان گچساران و دنا بیشترین تولید صنایع دستی استان را دارند، گفت: در کل استان  سالانه ۲۱۸ هزار متر مربع انواع صنایع‌دستی به دست هنرمندان این تولید می شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یا هدف معرفی ظرفیت گردشگری  و صنایع دستی استان و با حضور ۱۵ استان در روزهای ۳۱ خرداد و یکم تیرماه  چهارمین جشنواره بزرگ عشایری در یاسوج برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که همه هنرمندان استان حمایت می‌شوند، افزود: بیش از ۱۰۰ کارگاه صنایع دستی در استان در حال فعالیت است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.