جدیدترین خبرها

۲۲۹ زوج گچسارانی از مشاوره ژنتیکی استفاده کردند

رئیس بهزیستی گچساران با بیان اینکه از ابتدای آغاز طرح غربالگری مشاوره اختلال ژنتیکی پیش از ازدواج تاکنون یک هزار و ۹۲۵ زوج غربال شدند گفت:۲۲۹ زوج ِجوان در شرف ازدواج ، از ابتدای سال جاری مورد ارزیابی مشاوره ژنتیک قرار گرفتند. سید مهران کشاورز در گفتگو با توازن ،  با بیان اینکه اجرای طرح […]

اشتراک گذاری
08 خرداد 1397
کد مطلب : 327937

رئیس بهزیستی گچساران با بیان اینکه از ابتدای آغاز طرح غربالگری مشاوره اختلال ژنتیکی پیش از ازدواج تاکنون یک هزار و ۹۲۵ زوج غربال شدند گفت:۲۲۹ زوج ِجوان در شرف ازدواج ، از ابتدای سال جاری مورد ارزیابی مشاوره ژنتیک قرار گرفتند.

سید مهران کشاورز در گفتگو با توازن ،  با بیان اینکه اجرای طرح غربالگری مشاوره اختلالات ژنتیک پیش از ازدواج در گچساران از ابتدای سال ۹۵ آغاز شده است گفت: سالانه بیش از ۵۰ هزار معلول به خاطر اختلال ژنتیکی در کشور به دنیا می آید به همین دلیل اجرای این طرح برای جلوگیری از تولد چنین نوزادانی ضروری است.
وی افزود: ۲۲۹ زوج جوان در گچساران در مشاوره ازدواج و ژنتیک مورد ارزیابی قرار گرفتند که شامل سه مرحله مصاحبه،مشاوره و آزمایش می باشد.

کشاورز ، یکی از علل معلولیت افراد را ازدواج‌های فامیلی عنوان کرد و گفت: دراین راستا اداره بهزیستی برای این‌که فرزندان دچار معلولیت نشوند مشاوره ژنتیکی را برای زوج های جوان انجام می‌دهد.

رییس اداره بهزیستی گچساران به آموزش‌های قبل از ازدواج و مهارت‌های زندگی برای جامعه هدف بهزیستی اشاره کرد و گفت: اگر خانواده‌ها به این مهم توجه کنند می‌توانیم معلولیت‌ها را در جامعه کاهش دهیم.

کشاورز افزود: مشاوره ژنتیکی برای خانواده های نیازمند و تحت پوشش رایگان می باشد.

رئیس بهزیستی گچساران گفت: توسعه مراکز ژنتیک و از همه مهمتر آگاهی مردم جامعه از جمله مواردی است که می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری و کاهش معلولیت‌ها داشته باشد.

کشاورز تصریح کرد: مشاوره ژنتیک نوعی مشاوره پزشکی در خصوص آگاه دادن به خانواده ها جهت شناخت عوامل معلولیت زا و پیشگیری از آن ها با هدف داشتن نسلی سالم در آینده است.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌هایی که در آنها سابقه تکرار معلولیت‌ها وجود دارد خطر مبتلا شدن فرزندشان به آن بیماری بیشتر از افراد عادی خواهد بود، به طوری که این خانواده‌ها ۲ تا ۳ برابر افراد عادی در معرض خطر به دنیا آوردن نوزاد معلول قرار دارند.

کشاورز در ادامه گفت: لازمه ریشه کن کردن طلاق در جامعه انجام مشاوره های قبل و بعد از ازدواج است.

گفتنی است بیماری‌های ژنتیک جزو اولین علت‌های مرگ کودکان زیر پنج سال است و طبق محاسبات، هزینه‌های آزمایش‌های ژنتیک در مقابل بیماری‌های نادر کشور مانند هموفیلی ناچیز است. هزینه اجباری‌شدن مشاوره بالاست، ولی در مقابل هزینه بیماران هموفیلی، بالا نیست. بنابراین منطقی است که اینجا سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم نسلی با کمترین بیماری داشته باشیم.

انجام مشاوره ازدواج در گچساران با پیگیری و تلاشهای رئیس اداره بهزیستی گچساران در کنار مشاوره ژنتیکی با هدف پیشگیری از معلولیت و کاهش طلاق از سال۹۶ آغاز شده است .

انتهای پیام/ط

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.