جدیدترین خبرها
صفحه نخست / دسته‌بندی نشده
 • افشانی، گزینه اول شهرداری تهران

  روزنامه آرمان در شماره امروز – چهارشنبه – با انتشار گزارشی با عنوان «افشانی گزینه اول شهرداری تهران» به بررسی شرایط ۲ گزینه نهایی موردنظر شورای شهر برای انتخاب شهردار پایتخت پرداخته است.

  اشتراک گذاری
  19 اردیبهشت 1397
  کد مطلب : 327275

  سرانجام دو گزینه شهرداری تهران مشخص شدند: افشانی و حسینی مکارم. در ابتدا ۷ گزینه برای جلوس بر کرسی شهرداری تعیین شده بود که از میان آنها انصاری لاری، حجتی و میرزایی انصراف دادند و اعضای شورای شهر به ۴ گزینه افشانی، حسینی مکارم و پیروز حناچی و سیدمحمود حسینی رأی دادند که در نهایت محمدعلی افشانی با ۱۵ رأی و حسینی‌مکارم با ۱۱ رأی به‌عنوان دو گزینه اصلی ورود به شهرداری انتخاب شدند. حناچی هم ۱۰ رأی و حسینی ۶ رأی کسب کرد.
  براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این دو کاندیدا می‌بایست برنامه‌ها و تیم عملیاتی خود را در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر تهران تشریح و معرفی کنند و پس از آن سرانجام در جلسه علنی یکشنبه هفته آتی یکی از این دو گزینه، به‌عنوان شهردار انتخاب و برای صدور حکم به وزیر کشور معرفی خواهد شد.

  روایت محسن هاشمی
  رئیس شورای شهر تهران دیروز گفت: در جلسه سه‌شنبه دو کاندیدای نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند. امروز خوشبختانه دو نفر از بین چهار نفر انتخاب شدند و این دو گزینه جلسات جداگانه با کمیسیون‌های مختلف شورای شهر خواهند داشت و در ادامه یک جلسه هم اندیشی نیز با حضور این دو گزینه برگزار می‌شود.
  محسن هاشمی ادامه داد:‌ در نهایت روز بیست و سوم یکشنبه انتخاب شهردار تهران از بین این دو نفر اولین دستور جلسه شورا خواهد بود. وی به شاخص‌های شهردار اشاره کرد و گفت: ما برای انتخاب دو گزینه سه شاخصه را در نظر گرفتیم اول از همه اینکه گزینه باید کارا بوده، دوم انسجام شورا و شهرداری را حفظ کنند و سوم آنکه نمایندگی بخش اصلاح‌طلب را داشته و همچنین دولت و نظام نسبت به او نظر منفی نداشته باشند تا بتواند امور را به‌راحتی پیش ببرد.
  هاشمی ادامه داد: یک گزینه از داخل و یک گزینه بیرون از شهرداری انتخاب شد و فرض ما بر این بود که هر هفت گزینه مورد تایید نظام هستند. رئیس شورا در رابطه با پیشنهاد قبلی شورای شهر که بر مبنای آن نامزدها باید پیش از انتخاب شدن معاونان خود را معرفی کنند، ادامه داد: دیروز با ۱۴ رأی این شرط که نامزدها باید معاونان خود را انتخاب کنند، حفظ شد.
  رئیس شورا در پاسخ به این سوال که برخی از اعضا در مورد انتخاب این دو نفر ابراز شگفتی کرده‌اند گفت: بعید می‌دانم با این حال شاید در مورد یک گزینه دچار شگفتی شده باشند. هاشمی همچنین در رابطه با حضور نام مکارم در پرونده املاک نجومی افزود: آقای مکارم تبرئه شد و من ترجیح می‌دهم در این مورد صحبت نکنم. هاشمی همچنین از وضعیت بیماری محمدعلی نجفی خبر داد و گفت: نجفی صبح امروز مورد عمل جراحی قرار گرفته و برای ایشان آرزوی بهبودی داریم.

  مدیریت و تعامل
  با توجه به سوابق و برنامه افشانی باید او را نزدیک به کرسی شهردار دانست. سیدمحمدعلی افشانی سیاستمدار اصلاح‌طلب، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم است. وی معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بوده است.
  در سابقه افشانی معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان نیز به چشم می‌خورد. همچنین در هشتم خردادماه سال ۱۳۸۴ نشان دولتی «درجه دوم سازندگی» را از رئیس دولت اصلاحات دریافت کرد. او در سال ۹۲ گزینه استانداری خوزستان بود، اما عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان شد. ویژگی بارز او پاکدستی و توانایی مدیریت و از همه مهم‌تر قدرت تعامل با ارکان دیگر برای پیشبرد امور پایتخت است.

  پرونده خاکستری
  سمیع‌ا… حسینی‌مکارم اکنون سرپرست شهرداری تهران است. او در پرونده املاک نجومی تبرئه شد. حسینی مکارم معاون اقتصادی شهردار در زمانی بود که قالیباف بر کرسی این نهاد تکیه زده بود.
  او در مقایسه تهران و دیگر شهرهای بزرگ جهان گفته بود: «شهرداری‌هایی که در دنیا ابعادشان به شهرداری تهران تقریبا نزدیک است، هیچ‌کدام نیروی انسانی به این مقدار ندارند؛ به‌طوری که ما در شهرداری تهران ۲۰‌هزار پست و ۱۶۸‌هزار کارمند داریم!» این میزان کارمند و حقوقی که از بودجه شهرداری به آنها پرداخت می‌شد قابل دفاع نیست و اکنون یکی از مشکلات شهرداری همین نیروهای مازاد در بهشت است.
  معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در زمان قالیباف مجموع بدهی‌های شهرداری را ۳۰‌هزار‌میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بخش وسیعی از این بدهی‌ها (حدود ۱۷‌هزار‌میلیارد تومان) مربوط به بانک‌هاست که در این بخش، بیشترین بدهی را به بانک شهر داریم.
  وی همچنین میزان بدهی به مردم و پیمانکاران را ۹‌هزار‌میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: «برخی پیمانکاران ادعا کرده‌اند که یا قراردادشان منعقد نشده و کار را انجام دادند یا اینکه قرارداد منعقد شده، اما فاقد بودجه مصوب بوده است که این موارد در حال جمع‌آوری است».

  وعده بدون ضمانت؟
  فارغ از این موضوعات روز گذشته و تنها ساعتی پس از اعلام انتخاب شدنش به‌عنوان یکی از دو گزینه شهرداری وعده‌هایی ارائه کرد که به‌نظر نمی‌رسد قابل تحقق باشد بلکه وعده‌ای به خبرنگاران برای حمایت از او است. ساعتی پس از اینکه حسینی‌مکارم سرپرست شهرداری تهران به‌عنوان یکی از دو گزینه این پست در شورای شهر انتخاب شد، شهرداری اعلام کرد که او در دیدار با اعضای انجمن صنفی مدیران مسئول روزنامه‌های غیردولتی از ارائه لایحه دو فوریتی افزایش ۱۰۰‌درصدی سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران به شورای شهر خبر داده است!

  پیام حزب اتحاد
  حزب اتحاد چند گزینه در بین گزینه‌های شهرداری داشت اما برخلاف احزاب کارگزاران و اعتماد ملی حاضر به هم‌اندیشی و اخذ تصمیم واحد نشد. علی شکوری راد دبیرکل این حزب چنین توئیت کرد: «گزینه اصلی و اول فراکسیون اتحاد ملت برای شهرداری تهران آقای حجتی بود که ناگزیر به انصراف شد. گزینه‌های بعدی رأی لازم شورا را کسب نکردند. دو نفری که به دور بعدی رفتند محترم‌اند و هر کدام شهردار شوند مورد حمایت ما خواهند بود. مهم اتحاد و انسجام شورا و حمایت از شهردار منتخب است.» آذر منصوری اما پرسشی را مطرح کرد که شائبه‌هایی را ایجاد کرد.
  او نوشت: «با مشخص شدن دو کاندیدای نهایی شهردار تهران، یعنی مکارم و افشانی و با احترام به رأی منتخبان و کاندیداهای نهایی پیش از هر قضاوتی در راستای وعده به شعار شفافیت مایل هستم بدانم هر یک از اعضای شورا به کدام کاندیدا رأی دادند و حداقل انتظارم این است که با استدلال از رأیی که دادند دفاع کنند.» شاید به همین دلیل بود که ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر چنین توئیت کرد: «رأی من پیروز حناچی و سیدمحمود حسینی بود». صدراعظم نوری هم نوشت: «در کمال ناباوری محمدعلی افشانی و حسینی‌مکارم به‌عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند».

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.