جدیدترین خبرها
صفحه نخست / دسته‌بندی نشده
 • همایش ملی روز شورا در گچساران برگزار شد+جزیات

  همایش بزرگداشت روز ملی شوراها روز دوشنبه در محل سالن اجتماعات آزادی نفت با حضور محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ، نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ، جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی ، اعضای شورای شهرستان و روستاهای گچساران برگزارشد. به گزارش توازن […]

  اشتراک گذاری
  10 اردیبهشت 1397
  کد مطلب : 325647

  همایش بزرگداشت روز ملی شوراها روز دوشنبه در محل سالن اجتماعات آزادی نفت با حضور محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ، نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ، جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی ، اعضای شورای شهرستان و روستاهای گچساران برگزارشد.

  به گزارش توازن ،رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی؛ روز دوشنبه در همایش یک روزه شوراهای اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در دوگنبدان از اصلاح خلأهای قانون انتخابات شوراها خبر داد و گفت: خلأهایی در دور گذشته قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مشاهده شد که در حال تغییر است و به زودی اصلاح می شود. محمدجواد کولیوند در همایش شوراهای اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در دوگنبدان اظهار داشت: کمیته ای متشکل از مرکز پژوهش های مجلس و وزارت کشور به نمایندگی از دولت وجود دارد تا قانون انتخابات شوراها را جمع بندی و به طور اساسی آن را اصلاح کند.
  وی افزود: مسئولان مجلس شورای اسلامی و قوانین ریاست جمهوری و خبرگان رهبری شرایطی را به کمیسیون شوراهای اسلامی و امور داخلی کشور در مجلس اعلام کرده اند که در کتاب قانون جامع انتخابات شوراها لحاظ شوند.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کتاب قانون جامع انتخابات شوراها به زودی در قالب یک لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود و حاوی تمامی قوانین در مورد انتخابات شوراها خواهد بود.

  کولیوند عنوان کرد: انتخابات شوراها و ریاست جمهوری چالش هایی دارند و هیأت اجرایی هر کدام نیز به طور جداگانه مشخص می شود.

  وی ابراز داشت: چینش معتمدان بر روی صندوق های اخذ رأی توسط اعضای هیأت اجرایی انجام خواهد شد اما کار تعیین این هیأت با مشکل مواجه شد.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: کسب جایگاه اصلی شوراها در تصمیم گیری ها نیازمند آسیب شناسی جدی و بدون توجه به احساسات است.

  کولیوند اظهار داشت: چنانچه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها چالش های پیش روی خود را بشناسند می توان بخشی را توسط دولت، قسمتی را از سوی مجلس و مقداری را نیز توسط خودشان برطرف کرد.

  وی افزود: شوراها در ۲۰ سال گذشته دستاوردهایی داشته اند که باید اعلام شوند و اعضای شوراها نیز خود را در مسیر توسعه قرار دهند.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شفاف سازی و اعلام نحوه عملکرد شوراها ضروری است و به دلیل فقدان تصمیم گیری خارج از حوزه شوراها برخی اتفاقات رخ می دهد.

  کولیوند عنوان کرد: یکی از اموری که خارج ار تصمیم اعضای شوراهاست تداخل وظایف با شهرداری ها خواهد بود.

  وی ابراز داشت: اعضای شوراها می توانند مشکلات و تحریم های داخلی و خارجی را برطرف کنند.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: نباید اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا سلیقه ای عمل کنند بلکه باید عملکرد آنان بر مبنای قانون باشد زیرا در صورت سلیقه ای عمل کردن هزینه هایی برای جامعه ایجاد خواهند کرد.

  کولیوند با اشاره به اینکه انتخاب شهرداران نباید سلیقه ای باشد، اظهار داشت: شوراها موظفند شهردار دارای شرایط را برگزینند و اعضای شوراها نیز می توانند در تمامی حوزه های به جز سیاسی تصمیم گیری کنند.

  وی افزود: با وجود آنکه شوراها در قانون اساسی از جایگاه ویژه ای برخوردارند اما در بخش های مختلف از جمله قدرت تصمیم گیری و سیاست های اجرایی با مشکل مواجه هستند.

  کولیوند بیان کرد: دولت قول مساعد برای تحقق ۲ لایحه شامل لایحه جامع خدمات و لایحه درآمد پایدار شهرداری ها را داده اما هنوز هیچ کدام انجام نشده است.

  گفتنی است اصلاح قانون انتخابات شوراها در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیستم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای *اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۹/ ۲/ ۱۳۹۵ به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

  نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه ضمن تبریک اعیاد شعبانی، روز شوراها و تشکر از مدعوین حاضر در جمع اظهار داشت: روز شورا و امر شورا، رویداد بزرگ در جامعه اسلامی ما می باشد، چون در این نهاد، کار مردم به خود مردم واگذار شده است.

  غلامرضا تاجگردون با اظهار بر اینکه شالوده نهاد شورا در دین مبین اسلام و قرآن نهاده شده است افزود :  این همایش یک فرصت بسیار خوب در راستای توسعه کهگیلویه و بویراحمد است.

  تاجگردون تصریح کرد : تشکیل شوراهای اسلامی یکی ازدستاوردهای انقلاب اسلامی است که نقش مهم و ارزشمندی درتصمیم گیری ها و اداره کشور و عمران و آبادانی شهرها و روستاها ایفا می کند.
  وی گفت:با توجه به این که جایگاه شوراها در کشور تثبیت شده باید در جهت پیگیری مطالبات مردم اعضای شورا با دستگاه های اجرایی تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند.
  تاجگردون  برلزوم تفاهم و هم افزایی شوراها بادهیاران تاکید کرد و افزود: در یک کار دسته جمعی هر شخص باید باری را بردوش بکشد تا کارها سریعتر انجام شوند.

  نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمان کار که می شود هر کس باید متناسب با مسئولیت خود کاری را انجام دهد.

  تاجگردون عنوان کرد: اگر همه باهم با صمیمیت و به دور از دغل خوب کار کنیم می توان بهتر به مردم خود سایه گسترانده و مشکلات انها را مرتفع کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه باید مواظب بود تا در تقابل و رفتارهای ما به مردم آسیبی وارد نشود تصریح کرد : اختلاف سلیقه و منیت بین مسئولان وجود دارد، باید سعی شود اختلاف ها کنار گذاشته شود و فرمولی را بوجود اوریم که بتوانیم، در پیشبرد اهداف نظام گام موثر برداریم .

  نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: درست است که این استان کوچک بوده ولی ما در قامت خود مهم و محکم هستیم.

  تاجگردون بیان کرد: یکی از مشکلات و ابهامتی که در کهگیلویه و بویراحمد مطرح بوده استفاده از حق یک سوم نفت در این استان است.

  نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کهگیلویه و بویراحمد فقط دو شهرستان از یک سوم نفت بهره مند می شوند.

  تاجگردون اضافه کرد: اعتباری بالغ بر ۲۸۰ میلیارد تومان برای شهرستانهایی که یک سوم نفت را می کیرند ولی از آن بهره مند نمی شوند اختصاص داده شده است.

  وی گفت: توصیه می کنم وقتی منابعه ای وارد استان می شود به جاهایی تزریق شود که تکان خوبی به آن داده شود.

  نماینده مردم شهرستان بویراحمد در مجلس شورای اسلامی گفت: در روند توسعه و پیشرفت قبل از انقلاب این استان هیچ گونه توسعه و پیشرفتی نداشته است، امروز در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که در مقایسه با قبل از اتقلاب در تحقق اهداف عالیه قرار گرفته ایم،

  وی با اشاره به برگزاری همایش هم اندایشی شوراهای کهگیلویه و بویراحمد گفت، این فرصت ها موجب شده که برای ارتقای وضعیت موجود دور هم جمع شویم،

  تاجگردون با بیان اینکه برای رسیدن به قلعه فاصله زیادی داریم گفت، برای توسعه شهری و روستایی مسئولان باید تلاش مضاعفی داشته باشند.

  وی ادامه داد، در سالحاری در دو بخش مارکون و لوداب بیش از ۴۰۰میلیارد ریال برای زیر ساخت راههای این روستاها اختصاص داده شد.

  نماینده مردم شهرستان بویراحمد در مجلس شورای اسلامی خطاب به شورها گفت، دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی به مردم را بازکو کنید تا خدای ناکرده دشمنان از این فرصت ها استفاده نکنند.

  تاجگردون گفت : قبل از انقلاب به دلیل وجود محرومیت های زیادی ۶۵ در صد جمعیت در روستاها و ۳۵رصد در شهرها ساکن بودند که امروز بر عکس شده است .

  وی با بیان اینکه برخی از راههای استان زیر ساخت های لازم ندارد گفت، با هماهنگی مسئولان نقشه راهها را بیشتر انجام دهیم، ظرفیت های خوبی در استان وحود دارد که مسئولان باید از این ظرفیت استفاده کنند.

   ۲۸۰۰ میلیارد ریال به مناطق فاقد سهمیه نفت اختصاص یافت

  نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در بودجه امسال به مناطقی که سهمی از بودجه یک سوم نفت ندارند اختصاص داده شد و بخشی از این اعتبار نیز به شهرستان های گچساران و بهمئی تعلق می گیرد.

  غلامرضا تاجگردون در همایش شوراهای اسلامی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: یکی از مشکلات و ابهام هایی که همواره در کهگیلویه و بویراحمد مطرح بوده میزان استفاده از حق یک سوم نفت در این استان است.

  وی افزود: برخی از استان ها و شهرستان های کشور از این سهم یک سوم نفت بهره مند نیستند.

  نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کهگیلویه و بویراحمد تنها ۲ شهرستان گچساران و بهمئی از سهم یک سوم نفت بهره مند می شوند.

  تاجگردون عنوان کرد: هرگاه منابع و اعتباراتی به کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده می شود باید در جاهایی هزینه شود که تأثیرگذار باشد.

   

  استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این همایش مهمترین وظیفه شوراها را قانونمداری عنوان و تاکید کرد : همه باید قوانین و مقررات را مدنظر قرار داده و با همدلی و یکرنگی در جهت اهداف مهم نظام یعنی خدمت رسانی به مردم و جامعه گام برداریم .

  علی محمد احمدی گفت : کسانی که در این جایگاه قرار می گیرند وظایف بسیار سنگینی بر عهده دارند، با این ساز و کار مشکلات مردم در شهر و روستا از طریق شوراها منعکس می شود و نسبت به رفع آنها اقدام می شود، اگر به این جایگاه آن طور که شایسته است پرداخته شود منشأ خیر و برکت در شهر و روستا خواهد شد.

  وی ادامه داد : شوراها باید صادقانه در راه توسعه شهر و روستاها بکوشند. مسئولان بیش از پیش تعامل  و همفکری لازم را با شوراها داشته باشند.

  احمدی با بیان اینکه : ۲ هزار و ۵۸ نفر عضو شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان هستند  ۶۷۴ روستای دارای شورای اسلامی در استان وجود دارد افزود: از این تعداد ۱۸ روستا دارای شورای پنج نفره و ۳۵۶ روستا نیز دارای شورای سه نفره است.

  استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر توسعه عمرانی و توجه به مبلمان شهری  تاکید کرد و گفت: شوراهای اسلامی می توانند با فراهم کردن بسترخدمت عاملی مهم برای ارتقای سطح فرهنگی، اقتصادی، ساختارشهری و روستاها باشند.

  احمدی با بیان اینکه شوراها بستری مناسب میان مردم و مسئولان برای بیان مشکلات و مطالبه به حق آنها است، اظهار داشت: هم اندیشی، همکاری و تعامل میان دولتمردان و اعضای شوراهای اسلامی می تواند منجر به توسعه همه جانبه شود.

  وی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا بازوان توانمند،  برای مدیریت شهرها و روستاها هستند.

  احمدی در ادامه افزود: شوراها ظرفیت عظیمی از قانون اساسی هستند که در این کشور شکل گرفته است و به برکت آن امروز شاهد همدلی و مشارکت مردم و دولت در عرصه مدیریتی کشور هستیم.

  استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد:شورها باید با برنامه ریزی و شناسائی مشکلات و موانع روستاها و شهرها و ارائه پیشنهادات و طرح ها در جهت ایجاد محیطی مناسب برای مردم و همشهریان تلاش کنند و در این راستا مدیران دستگاههای اجرائی باید از نظرات شوراها استفاده نمایند.

  نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: کهگیلویه و بویراحمد قبل از انقلاب هیچگونه توسعه و پیشرفتی نداشت اما هم اینک در شرایط رسیدن به اهداف عالیه قرار دارد.

  غلام محمد زارعی اظهار داشت: پیشرفت روزافزون شهرها و روستاهای کهگیلویه و بویراحمد به برکت پیروزی انقلاب اسلامی و نتیجه خرد جمعی مسئولان اجرایی استان است.

  وی افزود: برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد و برای توسعه هر چه بیشتر شهرها و روستاهای کهگیلویه و بویراحمد باید مسئولان اجرایی این استان تلاش مضاعفی داشته باشند.

  زارعی بیان کرد: امسال به ۲ بخش مارگون و لوداب بویراحمد بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال برای حوزه زیرساخت راه های ارتباطی روستاها اختصاص داده شد.

  وی عنوان کرد: اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای کهگیلویه و بویراحمد دستاوردهای نظام و انقلاب را برای مردم بازگو کنند.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.